غل و زنجیر تحریم، مانع جهش کشتیرانی
سیر آهسته "حکشتی" در بازار بورس

غل و زنجیر تحریم، مانع جهش کشتیرانی

طی 6 ماه اخیر، سهام کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (حکشتی) حداکثر 30 درصد افزایش داشت که حدود نصف میانگین رشد کلی بازار سرمایه طی این مدت بوده است. کاهش درآمدهای این شرکت ناشی از کاهش حمل و نقل دریایی اتفاق افتاده است. در این میان، افزایش نرخ بین‌المللی کشتیرانی (شاخص پانامکس) در ماه‌های اخیر، تا حدی به افزایش درآمد این شرکت و رشد ارزش سهام آن در بازار بورس کمک کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اردیبهشت ماه 1397 بود که با خروج آمریکا از برجام، تحریم‌های قبلی آمریکا علیه ایران بازگشت و بخش‌های مختلف بانکد‌اری، نفت، بیمه و کشتیرانی مجددا مورد تحریم‌ قرار گرفتند. کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، از جمله مهم‌ترین این شرکت‌ها بود که بخش عمده‌ای از صادرات نفتی و غیرنفتی ایران را از مسیر دریایی تقبل می‌کرد.

کشتیرانی جمهوری اسلامی به‌دلیل تحریم‌ها، تا حد زیادی امکان حمل و نقل دریایی محصولات فولاد ایران برای صادرات را از دست داده است و عمده این محصولات توسط خطوط کشتیرانی خارجی حمل می‌شوند. به این ترتیب، ضمن کاهش کشتی‌های حمل و نقل به دلیل تحریم‌ها، هزینه‌های حمل دریایی کالاهای ایران نیز طی این مدت افزایش قابل توجهی داشته است. در حال حاضر سهم عمده حمل و نقل دریایی کالاهای صادراتی ایران توسط شرکت‌های خارجی انجام می‌شود که ریسک تحریم را پذیرفته‌اند و در نتیجه هزینه بالاتری برای حمل و نقل کالا در مسیرهایی که مبدا یا مقصد آن یکی از بنادر ایرانی باشد مطالبه می‌کنند.

شاخص پانامکس، یکی از شاخص‌های اصلی دریانوردی است که بیانگر میزان نرخ کشترانی در دنیا است و توسط سازمان کشتیرانی بالتیک در لندن محاسبه می‌شود. این شاخص بین‌المللی که برای کشتی‌هایی با ظرفیت بالای 50 هزار تن است، در 4 ماه اخیر نزدیک به 20 درصد رشد داشته است؛ اما با توجه به افت حمل و نقل دریایی توسط شرکت کشتیرانی ناشی از تحریم، به طور کلی تغییرات این شاخص نیز تاثیر گذشته را در تغییرات ارزش سهام "حکشتی" نشان نداده است. نمودار 1، تغییرات ارزش سهام شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را نشان می‌دهد. مشاهده می‌شود رشد ارزش سهام کشترانی، تقریبا معادل صعود شاخص بین‌المللی کشتیرانی طی این مدت بوده است؛ اگرچه تاثیر عوامل کلان‌تر دیگری نظیر رشد نرخ ارز را نیز باید در نظر گرفت.

در این میان، تحریم قطر از سوی همسایگان آن در خلیج قارس، یعنی عربستان و امارات، یکی از عواملی است که منجر به رشد کشتیرانی از مقصد ایران به بنادر این کشور شده است. عمده کالای مورد نیاز قطر، محصولات غذایی است و از این رو، منجر به افزایش درآمد شرکت کشتیرانی در بخش کشتی‌های کوچک‌ (Handysize) شده است؛ چرا که عمده این محصولات توسط کشتی‌هایی با ابعاد Handysize به این کشور حمل می‌شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
صعود تدریجی شاخص بالتیک
شاخص بالتیک، در انتظار یک محرک قوی برای صعود
نرخ کشتیرانی در دنیا کاهش یافته است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: