پیش‌بینی‌های بازار قلع تحقق نیافت
افزایش بی‌سابقه موجودی شمش قلع در بازارهای بزرگ دنیا؛

پیش‌بینی‌های بازار قلع تحقق نیافت

در حالی که انتظار می‌رفت سال 2019 سال خوبی برای فلز قلع باشد، اما هیچ یک از این پیش‌بینی‌ها به وقوع نپیوست و بازار شاهد افت قیمت فروش این فلز، با وجود افزایش کسری عرضه بود. کاهش تولید معدنی قلع میانمار به‌علت افت عیار ذخایر معدنی این کشور، کاهش تولید قلع اندونزی به‌علت افزایش تدابیر زیست‌محیطی این کشور از جمله مهم‌ترین عوامل کاهش موجودی این فلز بود که در 5 ماه ابتدایی سال 2019 موجب افت موجودی این فلز شد، اما همچنان نتوانست رشد قیمتی مورد انتظار این فلز را محقق کند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، قیمت شمش قلع در 3 ماه اخیر روند نزولی را پیش گرفته است. در نمودار 1 روند قیمتی شمش قلع در بورس فلزات لندن، بورس آتی شانگهای و مجموع موجودی قابل فروش در این 2 بازار به نمایش گذاشته شده است. در مجموع در این 3 ماه، قلع روند نزولی قیمت را در بورس فلزات لندن طی کرده است. میانگین قیمت فروش نقدی قلع در ماه مارس 2019 برابر 21 هزار و 444 دلار به‌ازای هر تن، میانگین فروش نقدی این فلز در ماه آوریل برابر 20 هزار و 683 دلار به‌ازای هر تن، میانگین فروش نقدی در ماه مِی برابر 19 هزار و 530 دلار به‌ازای هر تن و میانگین فروش این فلز در 2 هفته ابتدایی ماه ژوئن برابر 19 هزار و 247 دلار به‌ازای هر تن بوده است. علاوه بر اینکه قیمت نقدی فروش قلع روند نزولی داشت، قیمت فروش 3 ماه آتی این فلز نیز روندی کاهشی داشت که این امر نشان از پیش‌بینی بازار برای کاهش قیمت این فلز در کوتاه‌مدت دارد.

همان‌طور که در نمودار 1 مشاهده می‌شود، قیمت شمش قلع در بورس فلزات لندن از یازدهم ماه مارس تا روز پایانی این ماه روند افزایشی با شیب کندی داشت. میزان موجودی این فلز نیز در این بازار از همین قاعده پیروی کرد. کاهش شاخص دلار آمریکا در نیمه دوم ماه مارس به کمترین رقم پس از ژانویه 2019 رسید و همین امر نیز زمینه را برای رشد قیمت کامودیتی‌ها ازجمله قلع مهیا کرد.

همانگونه که در نمودار 1 مشاهده می‌شود، قیمت قلع در ماه آوریل در بورس فلزات لندن روند کاهشی داشت. اما قیمت این فلز با شروع ماه آوریل در بورس شانگهای وارد روند افزایشی شد که علت این امر تصمیم دولت چین مبنی بر کاهش مالیات بر ارزش افزوده از 16 درصد به 13 درصد به‌منظور ایجاد تحرک بیشتر در بازارهای این کشور بود اما این روند افزایشی چندان دوام نداشت و قیمت شمش قلع در بازار بورس شانگهای نیز با وجود کاهش موجودی قابل فروش، کاهش پیدا کرد. در نیمه دوم ماه آوریل شاخص دلار آمریکا وارد فاز افزایشی شد و همین امر نیز بر بازار کامودیتی‌ها ازجمله قلع اثر منفی گذاشت.

این روند کاهش قیمت در ماه می نیز ادامه پیدا کرد. افزایش موجودی قابل فروش این فلز در هر 2 بازار شانگهای و فلزات لندن نیز به این کاهش قیمت کمک کرد. میزان موجودی شمش قلع در بازار بورس فلزات لندن رشد حدود 250 درصدی داشت و از 890 تن به 3 هزار و 140 تن رسید که این رقم بیشترین میزان موجودی پس از نوامبر 2018 بود.

در ماه ژوئن روند افزایشی در موجودی شمش قلع در بازارهای بورسی دنیا ادامه یافت؛ به‌گونه‌ای که موجودی شمش قلع در بورس فلزات لندن از 3 هزار و 185 تن به 6 هزار تن در 17 ژوئن رسید که این رقم بیشترین میزان موجودی این فلز در این بازار پس از ژوئن 2016 بود که علت آن افزایش در عرضه این فلز بود. با وجود این افزایش موجودی، تغییر چندانی در قیمت این فلز حاصل نشد. گفتنی است که شاخص دلار آمریکا در ماه ژوئن روند نسبتا نزولی را طی کرده است که همین امر نیز موجب افزایش تمایل سرمایه‌گذاران بر روی کامودیتی‌ها شده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
مصرف‌کنندگان قلع، نگران از کسری عرضه در سال‌های آتی
اندونزی رتبه یک صادرات قلع را حفظ کرد
چین درصدر جدول واردات کنسانتره قلع دنیا
بزرگ‌ترین تولیدکنندگان قلع دنیا
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: