ضایعات، بازیافت آلومینیوم؛ صد راه نرفته

ضایعات، بازیافت آلومینیوم؛ صد راه نرفته

یکی از مشخصه‌های اصلی آلومینیوم، امکان بازیافت و مصرف مجدد آن در چرخه تولید محصولات آلومینیومی است. در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، توجه به مقوله بازیافت زباله‌های شهری و صنعتی با دو هدف درآمدزایی و کاهش آسیب‌های زیست محیطی، اهمیت قابل توجهی پیدا کرده است که همین مساله در نهایت باعث بهبود میزان بازیافت مواد فلزی و غیر فلزی نظیر آلومینیوم شده است. با توجه به گستردگی مصارف آلومینیوم، میزان بازیافت آن کاری سخت و دشوار است. به عنوان مثال، بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا در چارچوب برنامه‌های کلان کشورهای مختلف به ویژه کشورهای توسعه یافته به صورت مستقیم و غیرمستقیم ملزم به بازیافت ضایعات حاصل از محصولات تولید خود شده‌ا‌ند. در این یادداشت هفته‌نامه «فلزات آنلاین» قصد داریم به شیوه‌های جمع‌آوری، تفکیک و بازیافت ضایعات آلومینیومی بپردازیم.

آنچه که در کشور شاهد آن هستیم، حاکی از آن است که در نبود قوانین و مقررات الزام‌آور و سخت‌گیرانه، مقوله درآمد حاصل از بازیافت بر مقوله حفظ محیط‌زیست چیره شده است به گونه‌ای که هدف اصلی در بازیافت درآمدزایی است تا کمک به محیط‌زیست که همین مساله علاوه بر اینکه مجددا مشکلات زیست محیطی ایجاد می‎‌کند، به کیفیت ضایعات جمع‌آوری شده نیز آسیب وارد می‌کند؛ به عنوان مثال، برای جداسازی روکش پلاستیکی کابل‌های آلومینیومی که مرغوب‌ترین نوع ضایعات آلومینیومی است، بجای روش‌های مکانیکی، کابل را می‌سوزانند تا روکش پلاستیکی سوخته و از بین برود؛ سوختن پلاستیک آلایندگی بسیاری دارد؛ علاوه بر این مواد باقیمانده روکش سوخته، سبب کاهش کیفیت ضایعات آلومینیومی می‌شود. با این روش درصد خلوص این نوع از ضایعات به شدت کاهش می‌یابد و استفاده از اینگونه ضایعات محدود به محصولات خاصی می‌شود که بحث رسانا بودن در کاربرد آن‌ها اهمیتی ندارد، در حالی که بهتر است ضایعات هادی از چرخه تولید هادی‌ها بیرون نرفته و تبدیل به سیم و کابل شود.

با توجه به گستردگی کاربردهای مصرفی آلومینیوم مانند ظروف یکبار مصرف، قوطی نوشابه، فویل آشپزخانه و ... ، میزان آلومینیوم در زباله‌های شهری قابل توجه هست. هرچند که در چند سال اخیر فعالیت شهرداری تهران در خصوص جمع‌آوری، تفکیک و فروش زباله‌های شهری افزایش چشم‌گیری داشته است اما فاصله بسیار زیادی با روش‌های سیستماتیک‌تر و بهره‌ورتری که در کشورهای توسعه یافته به کار برده می‌شود، دارد. مجموعه قوانین تشویقی، بازدارنده و تنبیهی که در اینگونه کشورها اعمال می‌شود همراه با برنامه‌های آموزشی اجتماعی باعث شده است که فرهنگ‌سازی لازم برای تفکیک انواع زباله از منازل صورت بگیرد که خود در افزایش میزان بازدهی فعالیت‌های جمع‌آوری و تفکیک زباله‌های شهری تاثیر بسزایی داشته است.

نکته دیگری که لازم است به آن اشاره شود، بحث بازیافت خودروهای فرسوده است، با اینکه عمر مفید خودروها در کشورهای توسعه یافته بین 5 تا 10 سال است اما متاسفانه کارکرد خودروها در کشور ما بسیار فراتر از این مدت است که ناشی از نحوه فعالیت اقتصادی صنعت و بازار خودرو، تامین مالی پرهزینه برای خرید خودرو و ارزان بودن خدمات تعمیرگاهی است و با با کیفیت خودروها ارتباط کمی دارد، همچنین، بر خلاف کشور ما، در کشورهای توسعه یافته مردم راحت‌تر به وام‌های خرید خودرو دسترسی دارند، قیمت خودروها متناسب بوده و خدمات تعمیرات خودرو بسیار گران است؛ علاوه بر این در صورت آلایندگی خودرو، مالک جرائم سنگینی پرداخت می‌کند، لذا مردم ترجیح می‌دهند بجای پرداخت هزینه‌های گزاف نگهداری خودروهای کارکرده، خودروی خود را تعویض کنند. به همین دلیل شاهد این هستیم که قیمت خودروهای کارکرده در این کشورها بسیار پایین است که دقیقا برعکس شرایط کشور ما است. در کشور حتی خودروهای اسقاطی هم قیمت بسیار بالایی دارند. لذا روند اسقاط و بازیافت خودرو در کشور به شکل طبیعی ناشی از شرایط اقتصادی و بازار میسر نخواهد بود، از این رو، مجموعه قوانین و مقرراتی به منظور حفظ محیط‌‌‌‌‌زیست، باید در کشور اجرا شود. یکی از این نوع مقررات از رده خارج شدن تعدادی خودرو در مقابل ورود هر نوع خودروی جدید به بازار است، در خصوص واردات این موضوع عملی شد و واردکنندگان نیاز داشتند که برای اخذ مجوز واردات، برای هر دستگاه خودروی وارداتی، چند گواهی اسقاط خودرو خریداری کنند اما این مساله در مورد تولیدکنندگان داخلی خودرو اجرایی نشد و در حال حاضر که واردات خودرو ممنوع شده است، میزان اسقاط خودرو نیز کاهش شدیدی یافته زیرا تقاضا برای خرید گواهی اسقاط کاهش یافته است. که این مساله حیات اقتصادی اسقاط‌کنندگان خودرو را تحت تاثیر قرار داده و از سوی دیگر، دسترسی به ضایعات با کیفیت خودرو را نیز کاهش می‌دهد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
استفاده از ضایعات آلومینیومی برای تولیدکنندگان مفتول به صرفه نیست
آرامش قبل از طوفان در بازار آلومینیوم
دانش و تجربه، قربانیان مدیریت نابخردانه
کاهش 70 درصدی تولید پنجره آلومینیومی
از عطش چین برای واردات قراضه‌های آلومینیومی کاسته می‌شود
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: