چین برای توازن در تولید و مصرف زغال‌سنگ تلاش می‌کند
چین؛ بر سر دو راهی رشد اقتصادی و حفظ محیط زیست

چین برای توازن در تولید و مصرف زغال‌سنگ تلاش می‌کند

مطابق توافق پاریس، افزایش گرمایش زمین باید زیر 2 درجه سانتیگراد و تا جای امکان نزدیک به 1.5 درجه باشد که این در عمل به معنی کنار گذاشتن کامل سوخت زغال‌سنگ توسط کشورها تا سال 2040 است. در این راستا، سهم کشور چین، 20 درصد کاهش گازهای گلخانه‌ای تعیین شده و این به معنی چالش جدی برای اقتصاد این کشور در خصوص جایگزین کردن این منبع انرژی است؛ به‌ویژه در زمانی که اقتصاد چین با کاهش رشد دست و پنجه نرم می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، با توجه به اینکه چین بیش از نیمی از فولاد دنیا را تولید می‌کند، یکی از مصارف عمده زغال‌سنگ در این کشور، مربوط به صنعت فولاد است. با این وجود علاوه بر صنعت فولاد، که کک متالورژیکی حاصل از زغال‌سنگ یکی از مصارف عمده این ماده معدنی در این کشور است، بازار انرژی چین در زمینه تولید برق و پروژه‌های صنعت شیمیایی نیز وابستگی زیادی به زغال‌سنگ دارد. با شدت گرفتن تلاش‌ دولت چین برای کاهش آلودگی به وسیله کاهش مصرف زغال‌سنگ، انتظار می‌رود برخی پروژه‌های بزرگ صنعت شیمی، نظیر (CTO) و (MTO) نیز با تاخیر روبه‌رو شود. فراوانی ماده زغال‌سنگ در چین، منجر به مزیت هزینه اندک برای تولید برخی از محصولات شیمیایی در چین شده است. سهم تولید محصولات شیمیایی به کمک زغال‌سنگ در چین از سال 2010، پیوسته در حال رشد بوده است؛ به‌طوری که طی 8 سال از 3 درصد به 16 درصد رسیده است.

از طرفی، تا پیش از امضای اولیه توافق پاریس در سال 2015، تولید و مصرف زغال‌سنگ در چین روند کاهشی پیدا کرده بود؛ به‌طوری که تولید زغال‌سنگ چین در سال 2016 به کمتر از 1.7 میلیارد تن نفت معادل رسید. میزان تولید ماده معدنی حداقل طی دوره 3 ساله بین سال‌های 2014 تا 216، بالغ بر 3.4 درصد و مصرف آن 9.3 درصد کاهش داشتند. با این وجود، کاهش رشد اقتصادی در چین و تلاش دولت این کشور برای برقراری توازن در راستای تعهدات بین‌المللی خود جهت کاهش گازهای گلخانه‌ای و ثبات اقتصادی، منجر به روند افزایشی تولید در 2 سال پس از آن شد؛ امری که به نظر می‌رسد با بسته‌های محرک اقتصادی دولت در سال اخیر ادامه داشته باشد. طی این مدت، مصرف زغال‌سنگ چین 8.1 درصد رشد داشت.

نمودار 1، تولید و مصرف زغال‌سنگ چین، به فاصله سال‌های 2014 تا 2018 را نشان می‌دهد. اخیرا دولت چین، مشوق‌هایی در زمینه مسکن ارائه داده که منجر به رشد ساخت‌و‌ساز در این کشور شده است؛ این امر به نوبه خود تقاضا برای انواع فولادها به ویژه فولادهای ساختمانی را افزایش داده است. در نتیجه، مجتمع‌های صنعت فولاد در چین، همچنان به رشد مصرف زغال‌سنگ خود (برای تهیه کک متالورژیکی در فرآیند احیا و تولید آهن) ادامه می‌دهند.

اما برخی تحلیلگران انرژی معتقدند کاهش مصرف زغال‌سنگ هم‌ اکنون نیز در بخش‌های مختلف اقتصاد این کشور می‌تواند اتفاق بیفتد؛ به‌نحوی که منجر به افزایش سودآوری شود. بنا به گزارشی که چند ماه پیش توسط مؤسسه Carbon Tracker منتشر شد، تصاویر ماهواره‌ای از برآورد مصرف روزانه و سودآوری نیروگاه‌های برق سوخت فسیلی در چین نشان می‌دهند، حدود 40 درصد از نیروگاه‌های سوخت زغال‌سنگ تولید برق این کشور، در حال ضرر هستند و مالکان آن‌ها می‌توانند صرفا با تعطیلی این نیروگاه‌ها، ضمن عمل به توافق آب و هوایی پاریس، 390 میلیارد دلار نیز از زیان‌دهی جلوگیری کنند. موسسه Carbon Tracker یک کار گروه مستقل بدون منفعت است که در خصوص بررسی تاثیرات تغییر آب و هوایی بر کره زمین و همچنین تاثیر آن بر بازارهای مالی و انرژی تحقیق می‌کند. گفتنی است، این بررسی با استفاده از روش‌های پیشرفته کسب اطلاعات به دست آمده و طی آن، فعالیت هر نیروگاه، تخمین زده شده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: