فایرا پیوسته در حال صعود
رشد 100 درصدی سهام ایرالکو در 6 ماه گذشته

فایرا پیوسته در حال صعود

برخلاف روند کلی قیمت جهانی فلز آلومینیوم در نیمه اول سال 2019 میلادی (از دی‌ماه 1397)، ارزش سهام شرکت ایرالکو پیوسته در حال صعود بوده است؛ به‌طوری‌ که ارزش نماد فایرا ، طی این مدت حدود 100 درصد افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، طی 6 ماه گذشته، ارزش سهام شرکت آلومینیوم ایران (فایرا)، حدود 96 درصد رشد داشته است که بیشترین میزان صعود، طی این بازه از ابتدای عرضه آن در بورس است. تنها در دی ماه 1397 (ماه ژانویه) ارزش سهام ایرالکو 24 درصد افزایش یافت که با در نظر گرفتن تغییرات یک درصدی قیمت جهانی آلومینیوم در آن مقطع، می‌توان ابراز کرد که ارزش فایرا بیشتر تحت تاثیر پالس مثبت بازار از فروش بیشتر از مقدار پیش‌بینی شده تا دی ماه 1397 بود. مشابه این شرایط، فروش اردیبهشت گذشته نیز بیشترین میزان در 8 ماه گذشته بود. این عوامل به روند روبه رشد فایرا در بورس کمک کرد. نمودار 1، تغییرات ارزش سهام ایرالکو در 6 ماه گذشته (نیمه اول سال 2019) را نشان می‌دهد.

این رشد ارزش در شرایطی است که بررسی قیمت جهانی آلومینیوم نسبت به 6 ماه قبل، حدود 4 درصد کاهش را نشان می‎‌دهد. پس از تشدید مجدد تنش‌های تجاری چین و آمریکا، اوضاع بازار کامودیتی‌ها نیز بهم ریخت و قیمت‌ها بار دیگر وارد فاز انقباضی شد. هر تن آلومینیوم که با امیدواری از به سرانجام رسیدن مذاکرات تجاری به بالای 1900 دلار رسیده بود، طی 3 ماه اخیر با بیش از 7 درصد کاهش، در حال حاضر به 1776 دلار بر تن رسیده است.

علاوه بر این، نرخ ارز در بازار آزاد، روند افزایشی را پشت سر گذاشته و طی یک ماه اخیر در کانال 13 هزار تومانی متوقف بوده است. اگر چه با توجه به کاهش چشم‌گیر صادرات آلومینیوم کشور، درآمدهای ارزی شرکت‌های این صنعت نیز رو به کاهش است و رشد نرخ ارز، تاثیر کمتری در صعود ارزش سهام شرکت‌های بورسی آلومینیوم نسبت به گذشته دارد. علاوه بر این، تحریم اخیر صنعت فلزی ایران توسط آمریکا نیز ممکن است تاثیر منفی بیشتری بر کاهش صادرات آلومینیوم بر جای بگذارد.

از دیگر عوامل تاثیرگذار در رشد ارزش سهام ایرالکو، کاهش قیمت پودر آلومینا بوده است. این پودر، ماده اولیه در فرآیند تولید شمش آلومینیوم است و به‌طور متوسط از هر 2 تن، پودر آلومینا، یک تن شمش آلومینیوم به دست می‌آید. قیمت پودر آلومینا، هم اکنون در بازار جهانی روندی نزولی دارد و طی نیمه اول سال 2019 میلادی، حداقل 14 درصد کاهش پیدا کرده است. توقف فرآیند تولید در کارخانه Xinfa در ایالت ژیائوکوی چین، منجر شده بود تا عرضه این ماده که ماده اولیه شمش آلومینیوم است تا حدی مختل شود و رشد قیمتی مقطعی حاصل شود. این کارخانه، ظرفیت تولید سالانه حدود 2.8 میلیون تن آلومینا را دارد. با این وجود، روند نزولی قیمت آلومینا در بازارهای بین‌المللی تحت تأثیر از میان رفتن وقفه تولیدی در برزیل، باعث روند نزولی قیمت‌ها حتی در بازار چین شد. این عامل نیز تاثیر خوبی بر وضعیت سهام فایرا در بازار بورس داشت و به روند صعودی ارزش آن که طی 6 ماه گذشته ادامه داشته است، کمک کرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: