استرالیا و برزیل، نزدیک به 70 درصد کل تجارت آلومینای جهان را در اختیار دارند
بررسی تجارت آلومینا در 5 فصل گذشته؛

استرالیا و برزیل، نزدیک به 70 درصد کل تجارت آلومینای جهان را در اختیار دارند

تجارت آلومینا، هر چند که سهم بسیار اندکی از کل بازار این محصول را در اختیار دارد؛ ولی در فصول گذشته مقدار قابل ملاحظه‌ای تحت تأثیر وقفه‌های عرضه دچار نوسان شده است. تعلیق نیمی از ظرفیت پالایشگاه Alunorte در استرالیا، در کنار اعتصاب کارگران استرالیا و همچنین دسترسی دشوار به زغال‌سنگ در هند از اصلی‌ترین عوامل این امر بوده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، حجم تجارت آلومینا در سطح جهان طی 5 فصل گذشته، به‌طور متوسط در هر فصل حدود 8.4 میلیون تن بوده است. این میزان در حالی است که آمار تولید آلومینیوم اولیه در سرتاسر جهان طی همین دوره، متوسط مصرف بیش از 32 ملیون تن را در هر فصل در سطح جهان نشان می‌دهد. از این رو می‌توان اذعان کرد که تجارت آلومینا کسر اندکی، تقریبا معادل 26.2 درصد از کل بازار مصرف این محصول را شامل می‌شود. گفتنی است که طی این دوره، برزیل و استرالیا با صادرات مجموعا 69 درصد از کل تجارت جهانی، بزرگ‌ترین عرضه‌کنندگان این محصول بودند.

نمودار 1، حجم صادرات آلومینای جهان را طی 5 فصل گذشته نشان می‌دهد. همان‌طور که در این نمودار قابل مشاهده است، میزان صادرات آلومینا از برزیل، در فصل دوم بیش از 26 درصد نسبت به فصل اول کاهش یافت. این کاهش در صادرات به دلیل توقف فعالیت نیمی از ظرفیت بزرگ‌ترین پالایشگاه آلومینای مستقر در این کشور بوده است؛ پالایشگاه Alunorte با ظرفیت حدود 6.3 میلیون تن در برزیل، بزرگ‌ترین پالایشگاه آلومینای سطح جهان محسوب می‌شود که در ماه فوریه در اثر بارش باران‌های مکرر سیل‌آسا، دچار نشتی از یکی از سایت‌های دپوی پسماند حاصل پالایش بوکسیت شد و در پی این امر، دادگاه وقت محلی رأی به تعلیق این کارخانه داد. بدین ترتیب، حداقل 3 میلیون تن از ظرفیت تولید آلومینا غیر فعال شد. در حالی که حجم صادرات آلومینای برزیل در فصول پیش از این رویداد بین 2.1 تا 2.2 میلیون تن بود، این میزان در فصل دوم 2018 و پس از آن، به حدود 1.4 میلیون تن کاهش یافت. با این حال، انتظار می‌رود که آغاز به کار این پالایشگاه، پس از یک سال در فصل دوم سال جاری، دوباره حجم صادرات این کشور به سطوح پیشین خود بازگردد.

صادرات استرالیا، به‌عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده آلومینا در سطح جهان، کمتر با نوسان همراه بود؛ میزان صادرات این کشور تنها در فصل سوم از سال 2018 با کاهش قابل توجهی همراه شد که ناشی از اعتصاب کارگران معادن بوکسیت و پالایشگاه‌های آلومینای شرکت آلکوا در این کشور بود. در پی این امر، میزان صادرات آلومینای استرالیا در فصل سوم با کاهش 6.7 درصدی به 4 میلیون تن نزدیک شد، ولی با پایان یافتن 40 روزه اعتصاب کارگران معترض، میزان سطح تولید این کشور به سطوح پیشین خود بازگشت.

همان‌طور که در نمودار نشان داده شده است، پس از استرالیا و برزیل، سومین صادرکننده بزرگ آلومینا کشور ایرلند و پس از آن هند محسوب می‌شود؛ در این بین، ایرلند که خانه یکی از دارایی‌های شرکت روسال برای تولید آلومینا است، بخش عمده‌ای از آلومینای تولیدی خود را برای مصرف به دیگر دارایی‌های عملیاتی شرکت روسال در سایر نقاط جهان خواهد فرستاد. حجم متوسط صادرات آلومینای این کشور در طول 5 فصل مورد بررسی، حدود 452 هزار تن در هر فصل بوده است. در حالی که حجم صادرات در ایرلند تقریبا ثابت باقی ماند، ولی در هند، به‌دلیل دسترسی دشوار به زغال‌سنگ (یکی از مهم‌ترین منابع حرارتی در این کشور) تولید آلومینا و متعاقبا صادرات آن با کاهش همراه شد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تولید و عرضه آلومینا طی فصول بعدی سال، افزایش خواهد یافت
وقفه‌های تولیدی، شرکت آلکوا را وارد حاشیه ضرر کرد
کاهش درآمدهای نورسک‌هیدرو تحت تاثیر کاهش تولید
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: