گینه در بین صادرکنندگان بوکسیت، بیشترین رشد صادرات را داشت
رشد تجارت بوکسیت طی سال‌های گذشته؛

گینه در بین صادرکنندگان بوکسیت، بیشترین رشد صادرات را داشت

صادرات بوکسیت در سطح جهان طی سال‌های گذشته روند افزایشی داشته است. بیشتر این رشد مرهون رشد صادرات از کشور گینه، به‌واسطه افزایش حجم سرمایه‌گذاری‌های خارجی در این کشور بوده است. به‌طور کلی صادرات 3 کشور گینه، استرالیا و برزیل، نزدیک به 85 درصد کل تجارت این محصول در جهان را تشکیل می‌دهند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، با افزایش تقاضای بوکسیت، میزان تجارت و صادرات آن از بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده این محصول افزایش یافته است. در 6 ماه پایانی 2018، مجموع صادرات این محصول از کشورهای صادرکننده به حدود 59 میلیون تن رسید که نسبت به 6 ماه نخست 2018، رشد 3.3 درصدی داشت. در نمودار 1، حجم صادرات مهم‌ترین کشورهای صادرکننده بوکسیت در جهان، از نیمه دوم 2016 تا نیمه پایانی 2018 نشان داده شده است. همان‌طور که در این نمودار قابل مشاهده است، بیشترین نرخ رشد در تجارت بوکسیت در سال 2017 رخ داد؛ به‌نحوی که حجم تجارت در نیمه دوم 2017، نسبت به نیمه اول آن جهش 24.8 درصدی را رقم زد و از حدود 42 میلیون تن به حدود 53 میلیون تن افزایش یافت. رشد صادرات در این دوره عمدتا مرهون 2 کشور گینه و استرالیا بود؛ هر چند که صادرات از سایر کشورها خصوصا اندونزی نیز طی این دوره افزایش یافت. گفتنی است که اندونزی صادرات بوکسیت را از سال 2014 به‌دلیل عدم رعایت مسائل زیست‌محیطی از معدن‌کاران ممنوع کرده بود که این ممنوعیت را از اواخر 2017 برداشت.

گینه طی دوره مورد بررسی، بین کشورهای برتر صادرکننده این محصول، بیشترین رشد صادرات را رقم زد؛ به‌طوری که میزان صادرات آن از نیمه دوم سال 2016 از حدود 13.4 میلیون تن تا 26.2 میلیون تن در نیمه دوم 2018 افزایش یافت. مهم‌ترین مقاصد بوکسیت صادراتی گینه طی این دوره، چین و برخی از کشورهای اروپایی از جمله اسپانیا، اوکراین، ایرلند و آلمان بود. صادرات بوکسیت گینه در نیمه دوم 2018، بالغ بر 44.5 درصد از کل تجارت این محصول در جهان را رقم زد.

پس از گینه، استرالیا طی دوره مورد بررسی بیشترین رشد در صادرات را ثبت کرد؛ حجم صادرات این کشور در نیمه دوم 2016، از حدود 14 میلیون تن به بیش از 18.3 میلیون تن در نیمه دوم 2018 افزایش یافت. طی این دوره، مهم‌ترین کشور خریدار بوکسیت استرالیا، چین بوده است، به‌طوری که بیش از 98 درصد کل صادرات بوکسیت این کشور به مقصد چین انجام شد. گفتنی است که استرالیا در تجارت جهانی بوکسیت طی نیمه دوم 2018، سهم 31.1 درصدی داشت.

با وجود رشد صادرات بوکسیت از گینه و استرالیا، به‌عنوان برترین صادرکنندگان این محصول، صادرات برزیل طی دوره مورد بررسی با کاهش همراه شد؛ مقدار صادرات این کشور از نیمه دوم سال 2016 از حدود 6.4 میلیون تن به حدود 5.3 میلیون تن در نیمه دوم 2018 تنزل پیدا کرد. افت صادرات بوکسیت برزیل طی این دوره در حالی بوده است که میزان مصرف بوکسیت و تولید آلومینای آن، تغییر چندانی نداشت؛ از همین رو انتظار می‌رود که این افت در صادرات ناشی از کاهش عیار آلومینای بوکسیت آن باشد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: