چرا با حذف یک خریدار بزرگ، دسترسی به ضایعات مس تسهیل نیافت؟

چرا با حذف یک خریدار بزرگ، دسترسی به ضایعات مس تسهیل نیافت؟

شرکت ملی صنایع مس ایران طی چند سال منتهی به پایان سال 96، با خرید سالانه بین 40 تا 45 هزار تن شمش مسی که عمدتا از ذوب قراضه های مسی تولید می‌شد، بزرگ‌ترین خریدار غیر مستقیم ضایعات مس در کشور محسوب می‌شد. طبیعی است که خرید قراضه از بازار که بر اساس ارز آزاد قیمت‌گذاری می‌شد و فروش محصول که بر اساس ارز نیمایی قیمت‌گذاریی می‌شود، برای این شرکت مقرون به صرفه نیست. انتظار بر این بود که با کنار رفتن این خریدار بزرگ، دسترسی به قراضه مسی و حتی آلیاژی برای سایر مصرف‌‌کنندگان آسان شود؛ اما این اتفاق نیفتاد و از ابتدای سال 97 که خرید شمش مس این شرکت به زیر هزار تن کاهش یافت. در این یادداشت از هفته نامه «فلزات آنلاین»، در نظر داریم بررسی کنیم که چرا خروج یک خریدار بزرگ از بازار، دسترسی به ضایعات مس را برای تولیدکنندگان تسهیل که نکرد، هیچ! این دسترسی سخت‌تر هم شد؟

اولین نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد، کاهش تدریجی میزان ایجاد ضایعات مسی است. تغییر الگوهای مصرف از ظروف مسی به ظروف آلومینیومی و یا از سماور برنجی به سوی محصولات جدیدتری مانند چای ساز برقی مصرف خانگی این نوع محصولات را از کاربردهای روزانه به کاربردهای تزئینی سوق داده است. در واقع دیگر ظروف مسی در خانه‌ها باقی نمانده است تا فروخته شود. جایگزینی کابل‌های انتقال و توزیع برق مسی با کابل‌های آلومینیومی و یا جاگزینی فیبر نوری به جای سیم و کابل مخابراتی در بسیاری از نقاط کشور انجام شده است و طبیعتا سال به سال میزان این جایگزینی که ضایعات قابل توجهی از مس کابلی ایجاد می‌کرد، کاهش داشته است. لذا میزان ضایعات ایجاد شده در این بخش نیز روندی کاهشی دارد.

اما کاهش شدید دسترسی به قراضه مسی و آلیاژی طی یک سال گذشته را باید از دو جنبه جمع‌آوری و عرضه بررسی کرد.

از جنبه جمع‌آوری قراضه و ضایعات، رکود حاکم بر بخش ساختمان‌سازی و بخش صنعت سبب شده است تا میزان ایجاد ضایعات در هر دو بخش کاهش شدیدی داشته باشد. به طور مثال کاهش تقاضا برای قطعات تراشکاری شده برنجی سبب کاهش تولید این قطعات و در پی آن کاهش ایجاد سفاله برنجی شده است. میزان نوسازی خطوط انتقال و توزیع برق و خطوط مخابراتی نیز در عرضه ضایعات مس تاثیر بسزایی دارد  اما به دلیل کاهش بودجه شرکت‌های دولتی، حجم نوسازی‌ها هم کاهش یافته است. از این رو حجم ضایعات ایجاد شده از این طریق نیز کاهش چشمگیری داشته است.

در این بین باید به کاهش قدرت خرید مردم نیز اشاره کرد. به دلیل افزایش شدید قیمت‌ها در مقایسه با میزان افزایش درآمد مردم، مصرف‌کنندگان تعویض وسائل مصرفی خود را به تعویق انداخته‌اند که این مساله به معنی این است که وسائل کمتری مانند لوازم خانگی از رده خارج می‌شوند که خود در تولید ضایعات مسی نقش قابل توجهی ایفا می‌کند.

بخش کوچکی از مس نیز از طریق اسقاط خودرو جمع‌آوری می‌شود که حتی در این بخش نیز شاهد رکود شدیدی هستیم و میزان خودروهای اسقاط شده سالانه نیز کاهش بسیار زیادی داشته است.

اما از جنبه عرضه نیز بازار با اختلالاتی همراه بوده است؛ نوسانات شدید قیمتی ناشی از نوسانات نرخ آزاد ارز، تا نوسان قیمت جهانی مس، باعث شده است؛ عرضه ضایعات از سوی فعالان این حوزه کاهش یابد. در کنار این باید به این نکته هم اشاره کرد که افزایش نرخ ارز، جذابیت صادرات را افزایش داده است؛ بخش قابل توجهی از ضایعات مس با وجود ممنوعیت صادرات قراضه مسی، تبدیل به بیلت مسی شده و صادر می‌شود که خود این مساله تاثیر بسزایی در کاهش دسترسی به ضایعات مسی در کشور داشته است.

از سوی دیگر دسترسی به کاتد مس برای خیلی از تولیدکنندگان سخت‌تر از قبل نیز شده است و کاتد عرضه شده در بورس، مسیر خاصی را تا تولید محصول نهایی طی می‌کند، از این رو بخشی از تقاضا نیز از کاتد به سمت ضایعات تغییر جهت داده است.

به طور خلاصه با وجود حذف تقاضای بزرگ شرکت مس از بازار قراضه مسی، رکود در بخش مصرف و تولید سبب کاهش میزان قراضه جمع‌آوری شده نو و کهنه شده است و همراه با این مساله، تغییر تقاضا برای مس از کاتد به ضایعات و اختلال در عرضه داخلی ناشی از نوسانات نرخ ارز و صادرات قراضه به شکل محصولاتی مانند بیلت، طی سال گذشته دسترسی به ضایعات مسی و آلیاژی به عنوان مواد اولیه را برای تولیدکنندگان دشوارتر کرد.  

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تقسیم سود 15 تومانی فملی
ثبات قیمت قراضه، ضامن رونق بازار است
قانون بازار ضایعات، بی‌قانونی است
وضعیت بازار ضایعات همواره خوب است
تولید 30 درصد مفتول مس داخلی از ضایعات
ثبات نرخ ارز، به بازار ضایعات رونق می‌بخشد
ضایعات شهری به صورت مکانیزه جمع‌آوری می‌شود
بزرگ‌ترین مشکل تولیدکنندگان بیلت و مقاطع برنجی دسترسی به ضایعات است
آلمان؛ دومین صادرکننده و واردکننده بزرگ قراضه مسی است
چین به افت بیشتر تجارت قراضه دامن خواهد زد
قراضه مسی، جای خالی کنسانتره را پر کرد
رونق بازار قراضه، به کام تولیدکنندگان کاتد مس شد
صنعت مس اولین قربانی محدودیت واردات قراضه غیرآهنی به چین خواهد بود
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: