تاثیر اندک تنش‌های سیاسی در قیمت نفت
زور عرضه و تقاضا بر ریسک‌های سیاسی می‌چربد

تاثیر اندک تنش‌های سیاسی در قیمت نفت

طی ماه ژوئن گذشته و در پی بروز تنش‌های جدی در خلیج فارس میان ایران و آمریکا، برخی نگرانی‌ها در زمینه آشفتگی بازار نفت وجود داشت، اما رشد قیمت نفت در اثر این بحران جدی، تنها 5 دلار بر هر بشکه در یک ماه اخیر بوده است. به‌نظر می‌رسد از طرفی، انتظار بازار، عدم وقوع یک درگیری جدی در خلیج فارس است و از طرف دیگر، بی‌ثباتی ناشی از تشدید مجدد جنگ تجاری، بر تقاضای جهانی نفت تاثیر جدی گذاشته است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، قیمت نفت در یک‌ ماه اخیر روندی صعودی داشته است. بروز برخی حوادث در خلیج فارس، از جمله انفجار مجموعا 6 نفت‌کش در 2 نوبت، منجر به بروز نگرانی‌ها در زمینه عرضه در بازار شد و قیمت را از 61 دلار بر بشکه در اوایل ژوئن به 66 دلار بر بشکه در انتهای ماه رساند. نمودار 1، تغییرات قیمتی نفت در 3 ماهه دوم 2019 را نشان می‌دهد. ماه آوریل، قیمت هر بشکه نفت در پی شعله‌ور شدن مجدد آتش جنگ تجاری چین و آمریکا، از 72 دلار به 61 دلار سقوط کرده بود؛ بیش از 15 درصد کاهش طی یک‌ماه.

همچنان که وضعیت ناپایدار اقتصادی، بر بزرگترین مصرف‌کنندگان نفت جهان (آمریکا، چین و ژاپن) سایه انداخته بود، اوپک و متحدان آن با دقت شرایط بازار را دنبال می‌کردند تا یک تصمیم کلیدی در خصوص تمدید و یا لغو توافق کاهش تولید انجام دهند. با این‌ حال، خبری مبنی بر تصمیم قطعی اوپک از سوی یکی از بازیگران اصلی بازار نفت و متحد فعلی این سازمان در توافق کاهش تولید اعلام شد. در حاشیه نشست گروه 20، رئیس‌جمهور روسیه از توافق با عربستان برای حفظ سطح تولید نفت فعلی خبر داد. به گفته وی، این توافق حداقل تا پایان سال جاری میلادی معتبر خواهد بود. به این ترتیب، تلاش تولیدکنندگان بزرگ برای کاهش سطح تولید، به روند متعادل کردن قیمت‌ها کمک خواهد کرد و پیش‌بینی قبلی کارشناسان برای تثبیت قیمت در محدوده 65 تا 70 دلار همچنان معتبر خواهد بود.

در حالی که تلاش‌های اوپک به رهبری عربستان سعودی برای محدود کردن عرضه، با جهش تولید نفت شیل در آمریکای شمالی، ناکارآمد شده بود؛ در آسیا، وضعیت نگران‌کننده‌ای به تدریج در حال شکل‌گیری بود. اکنون که از جنگ تعرفه چین و آمریکا، بیش از یک‌سال می‌گذرد، هیچ نشانه‌ای از پایان یافتن آن وجود ندارد. به علاوه تاثیرات آن، در هر بخشی از اقتصادهای پرقدرت آسیا به چشم می‌خورد؛ از "اخطارهای کاهش سود" خودروسازان ژاپنی تا افت محسوس مصرف سوخت دیزل در چین. در این میان، تنش‌های در حال افزایش ایران و آمریکا، بُعد دیگری به این وضعیت اضافه کرد؛ به‌طوری که تلاش‌های اوپک‌پلاس (اوپک + روسیه) برای متعادل کردن بازار نفت پیچیده شده است. ضمن اینکه این خطر نیز وجود دارد تا این گروه، بیش از حد روی بحران در خلیج فارس متمرکز شود و نشانه‌های جدی کاهش تقاضا از آسیا و سایر نقاط را جدی نگیرد. به عقیده تحلیل‌گران بازار انرژی، تنش سیاسی اکنون در بالاترین سطح است، اما عوامل بنیادی اقتصاد، نقش تعیین‌کننده‌تری دارند. همچنان تولید نفت در آمریکا در حال رشد است و از طرف دیگر تقاضا به نسبت سرعت عرضه، افزایش نمی‌یابد؛ بنابراین، انتظار صعود قیمت نفت بیش از محدوده 70 دلار چندان منطقی به‌نظر نمی‌رسد.

انتهای پیام//

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
دامنه تنش‌های تجاری به حوزه نفت کشیده شد
قیمت نفت در 70 دلار متوقف ماند
توافق اوپک بار دیگر موثر واقع شد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: