نیاز امروز توسعه صنعتی، تسهیل برای تسهیل‌گران توسعه ‌
محمد باقر عالی، رئیس هیات عامل ایدرو؛

نیاز امروز توسعه صنعتی، تسهیل برای تسهیل‌گران توسعه ‌

سازمان‌های توسعه ای به عنوان قوه محرک در فرآیند توسعه صنعتی کشورها همواره نقش آفرین بوده، هستند و خواهند بود. مروری کوتاه بر سابقه این دسته از سازمان‌ها در اقتصادهای پیشرفته جهان نشان می‌دهد که اثرات ویژه این نهادها به خوبی در این موفقیت‌ها قابل مشاهده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ‌«فلزات آنلاین» و بر اساس یادداشتی از ایرنا، نکته جالب توجه این است که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، این نهادها متناسب با شرایط توسعه صنعتی کشور و فضای حاکم بر شرایط روز اقتصاد و… مرتباً با انعطاف‌پذیری‌های سنجیده، نقش‌آفرینی‌های پویا، متفاوت و متناسب با اقتضائات و ترجیحات روزآمد هر دوره زمانی داشته‌اند.
در واقع ضرورت وجود این نهادها به صورت مستمر و منعطف بر اساس شرایط خاص زمانی، به‌عنوان رکن اصلی پذیرفته شده در فرآیند توسعه صنعتی کاملاً مشهود است.
نهادهای توسعه‌ای چون «سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران» برای رفع نگرانی از خطرپذیری‌های سرمایه‌گذاری‌های خاص (پرریسک) ساز و کارهای خود را داشته و این در واقع یکی از گونه‌های نقش‌آفرینی سازمان‌های توسعه‌ای در مسیر پیشرفت صنعتی قلمداد می‌شود.

طبیعی است ساختار این نهادها همواره باید چابکی، پویایی، انعطاف‌پذیری و توانمندی‌های خود را حفظ کرده و درگیر محدودیت‌های خاص ساختارهای حاکمیتی نشود. نگاهی کوتاه به اساسنامه و قانون تأسیس ایدرو نشان می‌دهد که از ۵۲ سال گذشته این الزامات در طراحی ساختارهای این سازمان مد نظر بوده است.
در واقع سازمان‌های توسعه‌ای فعالیت تخصصی خود را به‌عنوان نهادهای واسط و کمک‌رسان به توسعه کشور بین دولت و بخش خصوصی تعریف می‌کنند. ریسک‌پذیری، مشکلات تأمین منابع مالی و نیز سختی‌های ایجاد وحدت بین عوامل مختلف تولید، از جمله نقیصه‌هایی هستند که بخش خصوصی را در طرح‌های خاص دچار مشکل می‌کنند. در این گونه موارد سازمان‌های توسعه‌ای وارد میدان عمل شده تا تسهیل‌گری مؤثر در به هم‌رسانی عوامل مهم توسعه و تولید را به انجام برساند.
آنچه در شرایط خاص حاکم بر کشورمان بیش از گذشته اهمیت دارد، توجه به اولویت‌ها در نیازهای اساسی کشور، اهمیت مدیریت بهینه منابع با توجه به محدودیت‌های گسترده و از جانب دیگر حرکت مستمر در مسیر روزآمد جهانی است. با این رهیافت، ایفای نقش تسهیل‌گری و راهبری سازمان‌های توسعه‌ای از جمله ایدرو در شکل‌های نوین و امروزی خود بازتعریف شده و مفهوم نوین می‌یابد.
نوسازی و بازسازی بنگاه‌های کشور با رویکرد انقلاب صنعتی چهارم به‌عنوان موج جدید و به روز فناورانه جهانی و نیز فعالیت در عرصه‌های صنایع با فناوری نو به ویژه با نگاه توسعه عدالت اجتماعی و صنعتی و بهره‌گیری از مزیت‌های منطقه‌ای با تمرکز بر مناطق کمتر برخوردار به‌عنوان بسترهایی است که اکنون با راهبری ایدرو حرکت خود را باز تعریف کرده است. تمامی این موارد مصادیقی است که مخاطره زیاد، ریسک، معضلات سرمایه و فراهم‌آوری مطلوب پدیدآورنده‌های مؤثر تولید را برای بخش خصوصی در بردارد.
با این رهیافت اما، تسهیل‌گری نهادهایی چون ایدرو خود در این برهه خاص نیازمند تسهیل‌گری‌های جدی، عملی، کارا و مؤثر در همه بخش‌های فرادست سازمان از جمله دولت و حاکمیت است. به‌عنوان مثال در برنامه‌های عمرانی دهه اول تأسیس ایدرو، حتی تشخیص چگونگی اخذ وام‌های خارجی (وام‌های اخذ شده از اسپانیا و اتریش برای کشتی‌سازی) به ایدرو سپرده شده بود، حال آنکه اخیراً اجرای غیر دقیق شیوه‌های خصوصی‌سازی و نیز عدم بازپرداخت مطالبات ایدرو از سوی دولت، محل تأمل جدی در سرعت انجام فرآیندها شده است.
از جانب دیگر، دقت به نقش حیاتی سازمان‌های توسعه‌ای در تدوین قوانین هر چقدر عمیق‌تر باشد، فضای انعطاف‌پذیر را برای این دستگاه‌ها در پی خواهد داشت.
و اما در آخر، ضرورت دارد تا حمایت و تسهیلات لازم اعم از ابعاد نرم‌افزاری، سازوکارها، اصلاح و بهبود رویه‌ها و در بسیاری از موارد تغییرات و بهینه‌سازی قوانین غیر روزآمد و نا متجانس، به‌طور جدی وجهه همت بخش‌های کلان کشور به ویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی و سایر بخش‌های سیاست‌گذار کشور، همچنین فعالان عرصه پژوهش و تدوین‌گران و ارائه دهندگان پیشنهادهای توسعه‌ای و شتاب‌زا قرار گیرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
ایدرو به دنبال تسهیل‌گری بین صنایع و شرکت‌های دانش‌بنیان است
توسعه صنعتی مهم‌ترین مزیت راه‌اندازی شرکت‌های کارآفرین است
تهیه و تدوین سازوکار زنجیره ارتباطی صنعت و دانشگاه
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: