جو مثبت، به رشد بیشتر نرخ کشتیرانی کمک خواهد کرد
رشد 100 درصدی شاخص بالتیک در 3 ماهه دوم 2019؛

جو مثبت، به رشد بیشتر نرخ کشتیرانی کمک خواهد کرد

در حالی که در 3 ماهه اول سال 2019، شاخص بالتیک دوره رکود را سپری می‌کرد و کشتیرانی رونق چندانی نداشت، طی 3 ماهه دوم، این شاخص بیش از 100 درصد رشد کرد و اکنون به بالای 1300 واحد رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، طی 3 ماه دوم 2019 میلادی، شاخص کالاهای خشک بالتیک به روند رو به رشد خود ادامه داد و طی این مدت 680 واحد افزایش یافت. این میزان رشد 100 درصدی، طی 3 سال اخیر بی‌سابقه بوده است. رکورد بیشترین میزان رشد در این شاخص طی 3 ماه، به اوایل سال 2016 بازمی‌گردد؛ زمانی که شاخص بالتیک با بیش از 120 درصد رشد، از 317 واحد به بیش از 700 واحد رسیده بود. نمودار 1، تغییرات شاخص بالتیک در 3 ماهه دوم سال 2019 میلادی را نشان می‌دهد.

به این ترتیب، به نظر می‌رسد پس از رکود انتهای سال 2018 میلادی و 3 ماهه اول میلادی سپری شده، حمل و نقل کالاهای خشک از مسیر دریایی با رونق خوبی مواجه شده است. عمده رشد شاخص بالتیک، در حال حاضر متاثر از تقاضای بالای جهانی به ویژه از سوی کشور چین برای سنگ آهن بوده که منجر به صعود نرخ کشتیرانی شده است. همچنان مجتمع‌های فولادی در چین، به دنبال مقادیر زیادی ماده اولیه هستند تا سقف تولید خود را افزایش دهند؛ چرا که هم‌اکنون برنامه اصلی دولت چین برای جبران کاهش رشد اقتصادی، توسعه صنعت ساخت و ساز در این کشور است که به مقادیر زیادی فولاد نیاز دارد. ذخایر سنگ آهن موجود در بنادر چین، همچنان رو به کاهش هستند که این امر منجر شده تا تقاضای جدی برای حمل و نقل دریایی از ناحیه چین وجود داشته باشد.

از طرفی، قیمت نفت نیز طی یک ماه گذشته، حداقل 8 درصد رشد داشته است که این عامل نیز به صعود هزینه حمل و نقل دریایی کمک کرده است. بروز برخی تنش‌های جدی در خلیج فارس، سبب شد تا نگرانی‌های جدی در زمینه عرضه نفت به وجود آید. علاوه بر آن، انفجار چند نفتکش در این منطقه، سبب بالا رفتن پریمیوم‌های حمل و نقل دریایی در این منطقه شده است و این امر یکی از عوامل دیگری بود که باعث افزایش شاخص بالتیک شد.

تشدید مجدد جنگ تجاری، فضای منفی در تجارت بین‌المللی حاکم شده که به ویژه منجر به کاهش جدی صادرات آمریکا و چین به یکدیگر شده است. کارشناسان، دور دوم جنگ تجاری که با وضع تعرفه سنگین 200 میلیارد دلاری آمریکا به کالاهای چینی آغاز شد را عامل اصلی افت شدید قیمت نفت در ماه مِی می‌دانند؛ عاملی که اکنون به نظر می‌رسد اثر آن در حال تعدیل شدن است. با این وجود، به نظر می‌رسید شرایط همچنان برای بهبود کشتیرانی در حال بهتر شدن است. اخیرا، اخباری در خصوص اراده دونالد ترامپ برای توافق با چین منتشر شده که می‌تواند خبر خوبی برای رشد بیشتر شاخص بالتیک باشد؛ چرا که در صورت تلطیف تنش‌های تجاری و رونق دوباره تجارت، تقاضا برای کشتی‌ها افزایش خواهد یافت. بازگشت چین و آمریکا به پای میز مذاکره، جو مثبتی برای اقتصاد جهانی ایجاد می‌کند که به کمک آن بسیاری از کسب و کارها را نیز از حالت بالاتکلیفی خارج خواهد کرد و در نتیجه محرک خوبی برای تداوم روند مثبت حمل‌ونقل دریایی باشد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
صنعت کشتی‌سازی به گل نشسته است
صعود تدریجی شاخص بالتیک
شاخص بالتیک، در انتظار یک محرک قوی برای صعود
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: