کاهش حجم تولید و مصرف اسلب و بیلت برنجی
مدیرعامل شرکت زرین فلز مطرح کرد:

کاهش حجم تولید و مصرف اسلب و بیلت برنجی

مدیرعامل شرکت زرین فلز، تولیدکننده مقاطع برنجی، گفت: به دلیل جایگزین شدن روش ریخته‌گری پیوسته برای تولید مقاطع برنجی بجای روش اکسترژن میزان تولید و مصرف بیلت برنجی کاهش یافته است. هرچند کیفیت تولیدی در این روش پایین‌تر است اما به دلیل هزینه‌های پایین‌تر تولید، راه‌حلی برای ادامه حیات در شرایط بد اقتصادی فعلی محسوب می‌شود.

مجید سعیدی در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: وقتی قیمت مقاطع برنجی افزایش می‌یابد، فروشندگان مواد اولیه دست از فروش برمی‌دارند و با کاهش قیمت مواد اولیه از ترس اینکه این مواد مدتی بعد خریداری نداشته باشد، با سرعت اقدام به فروش می‌کنند. در مقابل با افزایش قیمت، کارخانه‌هایی که سفارش میلگرد و سایر محصولات را می‌دهند، سفارش و خرید خود را متوقف می‌کنند. در واقع مصرف‌کنندگان مایل هستند تا با کمترین هزینه خرید کنند. پیش‌بینی از آینده این بازار تولید مقاطع برنجی به‌گونه‌ای است که وقتی تقاضا برای محصولات وجود دارد به مواد اولیه دسترسی نداریم و بالعکس! وضعیت بازار مقاطع برنجی از سال گذشته ضعیف‌تر شده و واحدهای تولیدی رو به تعطیلی رفته‌اند که یکی از دلایل آن به رفتار فروشندگان مواد اولیه برمی‌گردد.

وی درباره تهیه مواد اولیه برای تولید مقاطع برنجی بیان کرد: ما نمی‌توانیم به‌طور مستقیم از بورس سهمیه کاتد دریافت کنیم به همین خاطر برای تولید مقاطع برنجی از ضایعات سیم و کابل برقی استفاده می‌کنیم. همچنین ظرفیت تولید در مجموعه ما حدود هزار تن در سال است اما متاسفانه مدتی است با 30 درصد ظرفیت تولید می‌کنیم؛ در یک ماه اخیر، میزان تولید مجموعه به 10 درصد ظرفیت رسیده است.

سعیدی گفت: تولید مقاطع برنجی با روش اکستروژن صورت می‌پذیرد؛ در ابتدا بیلت ریخته‌گری شده و سپس بیلت تولیدی اکسترود می‌شوند. برای تولید اسلب و بیلت نیز ریخته‌گری پیوسته مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت زرین فلز اذعان کرد: مدتی است صنایع مصرف‌کننده مقاطع برنجی مانند شیرآلات آب و گاز، لوسترسازی، ساخت لامپ برق و خودرو محصولات مقاطع برنجی را خریداری نمی‌کنند و در حال حاضر رکود بازار آن‌ها بر بازار مقاطع برنجی نیز تاثیر گذاشته است. در واقع نوسانات قیمت همه صنایع را  درگیر کرده ‌است.

وی درباره کاربرد بیلت برنجی توضیح داد: از این محصول معمولا تولیدکنندگان مقاطع برنجی استفاده می‌کنند اما برخی از صنایع گاهی بیلت برنجی را مجددا ذوب و قطعات برنجی ریخته‌گری می‌کنند. ناگفته نماند که قبلا برای تولید لوله از بیلت استفاده می‌شد اما در حال حاضر مقرون به‌صرفه نیست و به‌جای آن، لوله با روش ریخته‌گری پیوسته تولید می‌شود. به همین دلیل حجم تولید اسلب و بیلت نیز کاهش یافته است.

سعیدی افزود: ریخته‌گری پیوسته روش دیگری برای تولید مقاطع برنجی است که برخی از تولیدکنندگان به دلیل کمتر بودن هزینه‌ تولید آن در مقایسه با روش اکستروژن، از این راه اقدام به تولید محصول می‌کنند، هرچند کیفیت محصول پایین‌تر است؛ البته ما هم در حال تغییر مسیر تولید هستیم و قصد داریم مقاطع برنجی را از راه ریخته‌گری پیوسته تولید کنیم. در ریخته‌گری پیوسته، با استفاده از انواع قالب‌‌ها مانند چهارپر و شش‌پر، مقاطع به ‌شکل دلخواه تولید می‌شود. گفتنی است که اشکال سطح مقطع انواع مقاطعی که در کشور تولید می‌شود شامل فرم‌های هندسی مانند گرد، سه گوش، چهارگوش، شش‌گوش و فرم‌های غیرهندسی مانند شکل گلابی هستند.

وی در پایان گفت: در روش اکسترود فشردگی ساختار مولکولی و استحکام محصول اکسترود بیشتر است که این نوع خواص آن را برای سری‌تراشی مناسب می‌کند. ضمن اینکه محصول اکسترود شده برای عملیات فورج مناسب‌تر است، فورج عملیاتی است که روی شمش گداخته انجام می‌گیرد. محصول فورج در نهایت به انواع شیرآلات در اشکال مختلف تبدیل می‌شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تحریم‌ها تاثیر چندانی بر صادرات نگذاشته است
ترجیح تولید مقاطع برنجی به روش ریخته‌گری
کاهش خرید شمش شرکت مس رونق را از بازار گرفت
تقاضای اسلب و بیلت مسی کشور به شدت کاهش یافته است
توقف فعالیت واحدهای تولید شمش مسی
دلالان بزرگ‌ترین دشمن صنعت تولید شمش مس
نوسانات قیمت‌ گریبانگیر تولیدکنندگان شمش مسی
در نوسان قیمتی شدید، فعالیت اقتصادی صرفه ندارد
توقف واحد تولیدی برای جلوگیری از ورشکستگی
تولید شمش مسی از سرباره
تکنولوژی تولید شمش مس در ایران استاندارد نیست
تولید و فروش شمش مس دیگر رونق سابق را ندارد
صادرات بیلت برنجی‌ باید افزایش یابد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: