تولید شمش مسی از سرباره
مدیر عامل ریخته‌گری باقری مطرح کرد:

تولید شمش مسی از سرباره

مدیر عامل ریخته‌گری باقری در مورد نحوه تولید در کارگاه‌های سنتی تولیدکننده شمش مس، گفت: ما برای تولید شمش از کوره‌های دوار استفاده می‌کنیم و از سرباره‌های مس به عنوان مواد اولیه استفاده می‌کنیم. برخی از تولیدکنندگان که امکان دسترسی به مواد سرد شرکت مس و یا کنسانتره دارند، این مواد را در کوره دوار ذوب می‌کنند. عیار مس این گونه مواد بین 30 تا 50 درصد است. مات مس سرد شده، سیاه رنگ است. پس از تکمیل ذوب، سرباره‌گیری می‌شود. پس از این مرحله شعله کوره خاموش می شود و در داخل مذاب هوا دمیده می‌شود تا مواد غیر مس سوخته و از بین برود. در این مرحله مس تولید می‌شود که در اصطلاح ما به آن مس سیلیس می‌گوییم. پس از سرباره‌گیری، مس تولید شده به شکل شمش ریخته‌گری می‌شود. سرباره‌های تولید شده در این مرحله سیلیس بار نامیده می‌شود که عیار مس آن در حدود 10 درصد است.

مهدی باقری در گفت‌گو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: بازیابی مس این نوع مواد برای کارگاه‌های بزرگ صرفه اقتصادی ندارد، لذا این بار را می‌فروشند. کارگاه‌های کوچکی مثل ما این سرباره‌ها را گرفته و عملیات مشابه را انجام می‌دهند و در نهایت شمش مس سیلیس تولید می‌کنند.

وی افزود: نوع دیگری از کوره‌های سنتی داریم که به کوره‌های کفی معروف هستند. مقطع این کوره‌ها مربعی شکل است؛ بر خلاف کوره‌های دوار که شکل استوانه‌ای دارند. خروج مذاب از این کوره‌ها از مجرای قیفی شکل که در پایین کوره قرار دارد اتفاق می‌افتد. سرباره‌گیری هم به همین شکل انجام می‌شود. کوره امکان تیلت شدن دارد و با جکی می‌توان کوره را مقداری چرخاند تا سرباه یا مواد مذاب آن از مجرای خروجی خارج شود.

باقری گفت: ما از کوره‌های دوار بدون فیلتر استفاده می‌کنیم، چون ذوب سیلیس‌بار مس مواد آلاینده‌ای مانند اکسید روی ندارد لذا به فیلتر نیازی نیست. اما واحدهایی در زنجان که ضایعات برنجی مانند رادیاتور برنجی ذوب می‌کنند، به بگ‌فیلتر مجهز هستند چون ضایعات برنج همراه با تولید اکسید روی هست که آلایندگی دارد. علاوه بر موضوع آلایندگی، جمع آوری غبار روی ارزش اقتصادی زیادی دارد. در واقع برخی برای تولید همین اکسید روی همزمان با شمش مس، ضایعات برنجی ذوب می‌‎کنند.

وی ادامه داد: سیلیس‌بار و سایر سرباره‌های حاوی مس را از شرکت‌ها و کارخانه‌های شهر زنجان تهیه می‌کنیم. به دلیل اینکه واحدهای صنعتی به یکدیگر مرتبط و متصل هستند، کسادی بازار آن‌ها بر بازار ما نیز تاثیر داشت.

این تولیدکننده گفت: با دستگاه آنالیز امکان بررسی میزان خلوص شمش مسی با دقت بالا وجود دارد ولی تامین این نوع تجهیزات هزینه بسیار بالایی دارد و برای همه تولیدکنندگان امکان خرید چنین دستگاه‌هایی وجود ندارد. برای آنالیز میزان خلوص شمش مسی با در دست داشتن یک قسمت از عیار 97 درصد به بالا، حفره‌هایی در شمش مسی ایجاد می‌کنند، براده را برداشته و با چشم بررسی می‌کنند که میزان قرمزی رنگ آن چقدر است.

باقری عنوان کرد: شمش‌هایی که به شکل سنتی تولید می‌کنیم معمولا تصفیه مجدد نمی‌کنیم. شمش سیلیس که پس از مرحله تصفیه، به شمش مس خالص تبدیل می‌شود را تاجر از ما خریداری می‌کرد و سپس به شرکت ملی مس می‌فروخت. در گذشته که دسترسی به این نوع مواد بیشتر بود، تولید با این شکل رونق خوبی داشت، اما وقتی شرکت مس تصمیم گرفت که مواد خود را به صورت دستمزدی تبدیل به شمش کند، وضعیت بدتر شد زیرا شرکت مس مواد خود را در کارگاه‌های استان کرمان تبدیل به مس می‌کند.    

وی تصرح کرد: معدود تولیدکنندگانی که در کرمان توانستند از این تسهیلات استفاده کنند، با سپردن سند به عنوان تضمین، متعهد می‌شوند تا به طور ماهانه مقدار مشخص مواد مس با خلوص 30 درصد تحویل گرفته و در مقابل شمش مس تحویل داده و در ازای آن اجرت دریافت می‌کنند. در این نوع کارگاه‌ها تعداد زیادی کوره دوار وجود دارد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
ترجیح تولید مقاطع برنجی به روش ریخته‌گری
کاهش خرید شمش شرکت مس رونق را از بازار گرفت
تقاضای اسلب و بیلت مسی کشور به شدت کاهش یافته است
توقف فعالیت واحدهای تولید شمش مسی
دلالان بزرگ‌ترین دشمن صنعت تولید شمش مس
نوسانات قیمت‌ گریبانگیر تولیدکنندگان شمش مسی
در نوسان قیمتی شدید، فعالیت اقتصادی صرفه ندارد
توقف واحد تولیدی برای جلوگیری از ورشکستگی
تکنولوژی تولید شمش مس در ایران استاندارد نیست
کاهش حجم تولید و مصرف اسلب و بیلت برنجی
تولید و فروش شمش مس دیگر رونق سابق را ندارد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: