فلز مس بیشترین سهم از درآمد ودانتا را به خود اختصاص داد
بررسی عملکرد شرکت ودانتا در نیمه دوم سال 2018

فلز مس بیشترین سهم از درآمد ودانتا را به خود اختصاص داد

ودانتا یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فلز روی تصفیه شده در دنیا به‌شمار می‌رود که علاوه بر فعالیت در زمینه تولید این محصول، به تولید مس، آلومینیوم، نفت و گاز و... نیز می‌پردازد. میزان درآمد و EBITDA این شرکت در نیمه دوم سال 2018 نسبت به همین زمان در سال 2017 رشد داشت، اما نسبت به نیمه ابتدایی سال 2018 کاهش نشان می‌دهد. افزایش تولید اصلی‌ترین عامل رشد درآمد شرکت در سال 2018 بود؛ اما روند کاهشی قیمت انواع کامودیتی‌ها در سال 2018 سبب شد تا در نیمه دوم سال 2018 میزان درآمد شرکت نسبت به نیمه اول اندکی کاهش یابد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، ودانتا شرکتی فعال در حوزه منابع طبیعی است که در حوزه تولید روی، سرب، نقره، سنگ آهن، فولاد، مس، نفت‌ و گاز، آلومینیوم و ... فعالیت دارد. دفتر اصلی این شرکت در انگلستان واقع شده و استخراج و فرآوری مواد معدنی و نفت و گاز این شرکت در هند، آفریقا، ایرلند و استرالیا متمرکز شده است. همچنین محصولات تولیدی ودانتا به تمام دنیا عرضه می‌شود. این هدف اصلی ودانتا حفظ ارزش سهامداران در بلندمدت از طریق تحقیق، کشف و توسعه پایدار است. این شرکت پایبندی به اصول توسعه پایدار را جزو اصول توسعه‌ای خود می‌داند.  

میزان سود ناخالص (EBITDA) شرکت در نیمه دوم سال 2018 برابر 2 میلیارد و 357 میلیون دلار و در نیمه ابتدایی همین سال برابر یک میلیارد و 694 میلیون دلار بود. میزان سود خالص این شرکت نیز در نیمه دوم سال 2018 برابر 428 میلیون دلار و برای کل سال 2018 میلادی برابر 925 میلیون دلار بوده است. همانگونه که گفته شد، میزان EBITDA این شرکت در نیمه دوم سال 2018 نسبت به نیمه اول این سال کاهش داشت. علت اصلی این امر را باید کاهش میانگین قیمت فروش بسیاری از کامودیتی‌ها ازجمله روی، مس، آلومینیوم و همچنین کاهش قیمت سایر محصولات تولیدی این شرکت دانست. درمجموع سال 2018، انواع کامودیتی‌ها روند نزولی قیمت را طی کردند که علت این امر را نیز می‌توان کاهش تمایل سرمایه‌گذاران برای خرید انواع فلزات اساسی ناشی از پیش‌بینی کمتر شدن رونق بازار به دلیل افزایش جنگ‌های تجاری در دنیا و همچنین پیش‌بینی کاهش رشد اقتصادی بزرگترین اقتصادهای دنیا دانست.  

بنابر گزارش این شرکت میزان درآمد آن در سال 2018 برابر 15 میلیارد و 350 میلیون یورو بود که این رقم نسبت به میزان درآمد شرکت در سال 2017 رشد 33 درصدی داشت. در نمودار 1 سهم بخش‌های مختلف اعم از روی، نفت‌وگاز، سنگ آهن، مس، آلومینیوم، برق و سایر موارد در درآمد این شرکت آورده شده است. همانگونه که در نمودار 1 نیز مشاهده می‌شود، میزان درآمد حاصل از تمام بخش‌ها به جز سنگ آهن در سال 2018 نسبت به سال قبل خود افزایش داشته است. همچنین به ترتیب مس، روی، آلومینیوم، نفت‌ و گاز و... بیشترین سهم از درآمد این شرکت را تشکیل داده‌اند.

میزان تولید و فروش انواع محصولات ودانتا در سال 2018 نسبت به سال قبل افزایش داشت و همین امر نیز علت اصلی افزایش درآمد شرکت در این سال بود. بخش عمده‌ای از تولید روی شرکت ودانتا مربوط به هند است. در سال 2018 میزان تولید روی معدنی محتوی ودانتا در هند به 947 هزار تن رسید که این رقم نسبت به تولید سال 2017 رشد 4 درصدی داشت. در این میان، تولید 495 هزار تن از این محصول در نیمه دوم سال 2018 رخ داد. همچنین ودانتا در سال 2018 معادل 791 هزار تن فلز تصفیه شده روی در هند تولید کرد که این رقم نسبت به میزان تولید در سال قبل رشد 18 درصدی داشت. از این رقم 406 هزار تن مربوط به نیمه دوم سال 2018 بود. همچنین در این سال معادل 157 هزار تن روی تصفیه شده از سایر منابع دراختیار ودانتا در دنیا تولید شد. بنابراین افزایش تولید، اصلی‌ترین عامل رشد افزایش درآمد این شرکت در زمینه تولید انواع محصولات بود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
سهم کمتر کنسانتره روی سولفیدی از تولید کنسانتره روی کشور
ودانتا برای سال 2019 کاهش درآمد و EBITDA را پیش‌بینی کرد
کاهش قیمت شمش روی، موجب شد تا معدنکاران از سود خود به نفع واحدهای ذوب بکاهند
شرکت ودانتا به‌دنبال احداث واحد تصفیه روی در منطقه معادن اسکورپیون
احداث واحد یکپارچه فرآوری و تصفیه فلز روی در آفریقای جنوبی توسط ودانتا
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: