کارخانه‌های فولادسازی از ۱۰۰ درصد ظرفیت خود استفاده نمی‌کنند
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

کارخانه‌های فولادسازی از ۱۰۰ درصد ظرفیت خود استفاده نمی‌کنند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است در حال حاضر کارخانه‌های فولادسازی از ۱۰۰ درصد ظرفیت خود استفاده نمی‌کنند در واقع علیرغم اینکه هزینه سنگینی برای ساخت این کارخانه‌ها صرف شده استفاده بهینه‌ای از آن‌ها نمی‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، سیدناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی باخبرگزاری خانه ملت، درباره برخی ادعاها مبنی بر اینکه کارخانه‌های فولادسازی به جای اینکه ورق موردنیاز شرکت‌های خودروسازی و ماشین‌سازی را تامین کنند میلگرد و تیرآهن برای ساخت و ساز تولید می‌کنند چراکه تولید این محصولات سود بیشتری دارد، گفت: نمی‌توان این ادعا را تایید کرد؛ کارخانه فولادی که ورق تولید می‌کند نمی‌تواند خط تولید را تغییر داده و میلگرد تولید کند اما ممکن است کارخانه‌ای که میلگرد و ورق فولادی تولید می‌کند، خط تولید ورق را تعطیل کرده یا از ظرفیت آن کاسته و به میزان تولید میلگرد بیافزاید.

کارخانه‌های فولادسازی نمی‌توانند بدون تغییر در خطوط تولید میلگرد به جای ورق فولادی تولید کنند

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی افزود: کارخانه‌های فولادسازی نمی‌توانند بدون تغییر در خطوط تولید میلگرد به جای ورق فولادی تولید کنند و در صورتی که به دنبال اجرایی کردن این موضوع باشند تغییر تنظیم خط تولید امری زمان‌بر است چراکه کارخانه‌ای که اسلب تولید می‌کند، نمی‌تواند سریع و بدون ایجاد پیش شرط‌ها ورق تولید کند.

وی اظهار کرد: ممکن است کارخانه فولادسازی به جای تولید ورق موردنیاز خودروسازی‌ها ورق دیگری تولید کنند اما تغییر کلی خط تولید و ساخت میلگرد به جای ورق موضوع دور از انتظاری است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه ممکن است کارخانه‌هایی که ظرفیت تولید میلگرد و ورق فولادی دارند میزان تولید ورق را کاهش و به میزان تولید میلگرد به دلیل صرفه اقتصادی بیفزایند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر کارخانه‌های فولادسازی از 100 درصد ظرفیت خود استفاده نمی‌کنند در واقع علیرغم اینکه از بیت‌المال هزینه سنگینی برای ساخت کارخانه‌ها صرف شده، استفاده بهینه‌ای از این کارخانه‌ها صورت نمی‌گیرد.

برخی از کارخانه‌های تولید فولاد به حیات خلوت دولت تبدیل شده‌اند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برخی مواد افرادی که خبره و کارشناس مسایل مربوط به فولاد نیستند در راس کارخانه‌ها قرار می گیرند، ادامه داد: اگرچه برخی از کارخانه‌های تولید فولاد درآمدهای بسیاری دارند اما به حیات خلوت مسئولان تبدیل شده‌اند بنابراین مدیرانی در این کارخانه‌ها منصوب می‌شوند که "بله قربان‌گو" باشند و نافرمانی نکنند.

حضور مدیران ناکارآمد در کارخانه‌های فولادسازی

وی تصریح کرد: زمانی که مدیر کارآمد و توانمند را برکنار کرده و به سراغ افراد ناآگاه برای مدیریت در کارخانه‌های فولاد می روند این فرد نمی‌توانند از ظرفیت کامل کارخانه استفاده کند.

موسوی لارگانی بیان کرد: در برخی موارد معادن مواد اولیه موردنیاز کارخانه های فولاد را به موقع در اختیار آن‌ها قرار نمی‌دهند.

کاهش تولید فولاد با بهانه افزایش قیمت در بازار

این نماینده مردم در مجلس ادامه داد: مدیران کارخانه‌های فولادسازی با دلایلی مانند افزایش قیمت فولاد، عرضه این کالا به بازار را کاهش می‌دهند تا در بازار عطش ایجاد کنند. در چنین شرایطی به درستی از ظرفیت کارخانه‌ها استفاده نمی‌شود؛ در نتیجه قیمت تمام شده تولید فولاد افزایش پیدا می‌کند.

موسوی لارگانی گفت: قیمت تمام شده تولید فولاد و آهن در ایران از قیمت فولاد خریداری شده از چین بیشتر است در حالی که چین، سنگ آهن را خریداری کرده و مراحل تولید و انتقال آن به ایران را انجام می‌دهد؛ باید به دنبال علت این موضوع بود.

عدم دقت تولیدکنندگان باعث کاهش کیفیت تولید می‌شود

عضو کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عدم دقت تولیدکنندگان باعث کاهش کیفیت تولید می‌شود، ادامه داد: علیرغم برخورداری از نعمت سنگ آهن و نیروی کار ارزان به دلیل سوءمدیریت و جزیره‌ای فکر کردن تولید آهن در ایران گران است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: