20 چالش و راهکار برای رونق بخش معدن و صنایع معدنی در سال 98
مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی کرد:

20 چالش و راهکار برای رونق بخش معدن و صنایع معدنی در سال 98

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، 20 چالش و راهکار برای رونق بخش معدن و صنایع معدنی در سال 98 بررسی و مطرح کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی تحت عنوان «چالش‌ها و راهکارهای رونق تولید در سال 1398: بخش معدن و صنایع معدنی» با ارائه 11 چالش فرابخشی و 19 چالش درون‌بخشی پرداخته و در ادامه راهکارهای مربوطه را ارائه کرده است.

در میان موانع و چالش‌های فرابخشی، ناهماهنگی دستگاه‌های اجرایی در همکاری با وزارت صنعت، معدن و تجارت، کمرنگ بودن نقش بخش خصوصی در تصمیم‌گیری‌های سیاستی، حذف عوامل رانت‌زا، ضعف دیپلماسی اقتصادی، به‌روزرسانی نشدن ارزش کالاهای صادراتی در گمرک، نبود قاعده کاری مشخص برای تهاتر در بانک مرکزی، صدور بخشنامه‌های متعدد و ناگهانی، صادرات بدون بازگشت ارز و معضل کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف، رصد تجارت کالاهای تحریمی توسط آمریکا به‌دلیل سیستم شفاف ثبت سفارش و تعرفه گمرکی و ورودی مواد اولیه و مصرفی بوده است.

بنا به این گزارش، از مهم‌ترین موانع درون بخشی حوزه معادن و صنایع معدنی، ابهام در خصوص محاسبه میزان حقوق دولتی معادن، برنگشتن درآمدهای حاصل از حقوق دولتی برای هزینه در بخش معدن، تداخلات جدی میان فعالیت‌های معدنی، محیط زیست و منابع طبیعی، دخالت ستاد تنظیم بازار در قیمت‌گذاری محصولات معدنی و فلزی و ایجاد موانع صادراتی، انفعال در سیاست‌گذاری برای معادن و صنایع معدنی نظیر صنعت سیمان، حمایت نکردن از معادن زغال‌سنگ در جهت ارتقای ایمنی معادن و تأمین نشدن اعتبارات لازم برای تسهیلات سرمایه در گردش واحدهای معدنی و صنایع معدنی اشاره کرد.

راهکارهای فرابخشی و درون‌بخشی

طبق گزارش مذکور، راهکارهای پیشنهادی فرابخشی برای رونق تولید و تجارت در بخش معدن و صنایع معدنی کشور شامل تدوین و اجرای سیاست‌های مشخص بر مبنای آمایش سرزمین و مزیت‌های رقابتی، «اقدام سریع تشکیل کارگروه»، اجرای مواد (2) تا (5) قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار، یکسان‌سازی نرخ ارز، اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، کنترل مرزها، اجرای مواد (9) و (10) قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار، تعریف سیستم جامع به‌روزرسانی ارزش کالاهای صادراتی با مشورت صادرکنندگان و نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت، تشکیل کارگروه ویژه برای تدوین مقررات تهاتر، نظارت بر اجرای ماده (24) قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار، صادرات تنها توسط تولیدکننده یا نمایندگان رسمی آن‌ها به صورت کنسرسیوم و غیره است.

راهکارهای پیشنهادی درون‌بخشی مشتمل بر ساماندهی خریداران مجاز از بورس کالا یا ایجاد امکان خرید در محل کارخانه به قیمت کشف شده در بورس با نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایجاد تعاونی‌های توزیعی، نظارت بر اجرای ماده (43) قانون برنامه ششم توسعه، ایجاد سامانه هوشمند محاسبه حقوق دولتی در قالب کاداستر معدن، اصلاح روندها، شفافیت دستور جلسات، مصوبات و چابک‌سازی شورای عالی معادن، تجمیع اطلاعات پایه زمین‌شناسی و قرار دادن در اختیار عموم در پلتفرم سامانه کاداستر، بازنگری فوری در برنامه ظرفیت 55 میلیون تن فولاد بر اساس مزیت‌های کشور و رصد بازارهای جهانی، مازاد تولید سیمان کشور و ایجاد رقابت منفی و تأمین پایدار الکترود گرافیتی و پترولیم کک، بخشی از این راهکارهاست.

تراز تجاری مثبت بخش معدن در سال 97

بر مبنای گزارش عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت، نرخ رشد اقتصادی بخش معدن برای سال های 95 و 96 به ترتیب برابر با 1.2 و 9.2 درصد بوده است و این بخش در بهار سال 97، با 4 درصد، بالاترین رشد ارزش افزوده را در بین گروه‌های صنعت، معدن و تجارت کسب کرده است. در همین سال در بخش معدن 1033 فقره پروانه اکتشاف (رشد 5.3 درصدی)، 696 فقره گواهی کشف رشد (5.35درصدی) و 634 فقره پروانه بهره‌برداری صادر شده که منجر به اشتغال 4 هزار و 898 نفر در کل کشور شده است.

میزان حقوق دولتی وصولی معادن در سال 97 با رشد 6.4 درصدی برابر با 752 میلیارد تومان بوده است. کل صادرات بخش معدن و صنایع معدنی ایران در سال 97 از نظر ارزشی 9.2 میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال 96، کاهش 2 درصدی داشته است. این میزان صادرات از نظر ارزشی حدود 21 درصد صادرات غیرنفتی کشور را در سال 97 تشکیل داده است. مقایسه آمار واردات و صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در سال 97 گویای این است که تراز تجاری بخش مثبت و حدود 6 میلیارد دلار بوده است.

طبق اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس، این گزارش ماحصل بررسی‌های کارشناسی بر مبنای آمار و اطلاعات رسمی کشور و هم‌اندیشی با دستگاه‌های اجرایی، بخش خصوصی و فعالان حوزه معادن و صنایع معدنی است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: