تحریم‌ها، فروش ایرالکو را کاهش داد
بررسی عملکرد ایرالکو در فصل نخست 1398؛

تحریم‌ها، فروش ایرالکو را کاهش داد

شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) در فصل نخست سال 1398، هر چند که تولید محصولات خود را افزایش داد، ولی به‌دلیل معضل تحریم‌ها از فروش آن طی این دوره کاسته شد. این امر نیز میزان درآمد حاصل از فروش این شرکت را طی این دوره کاهش داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) در فصل نخست سال 1398 نسبت به سال گذشته، حجم تولید خود را افزایش داد. کل تولیدات این شرکت در فصل نخست سال 1398، به حدود 46.5 هزار تن رسید که نسبت به فصل اول سال 1397 بالغ بر 3.0 درصد و نسبت به فصل چهارم سال 1397، بالغ بر 19.1 درصد افزایش داشت.

نمودار 1، حجم تولید محصولات مختلف ایرالکو را طی 5 فصل گذشته نشان می‌دهد. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود، شمش خالص، سهم قابل توجهی از سبد محصولی این شرکت را تشکیل می‌دهد؛ به‌طوری که در فصل نخست سال 1398، بالغ بر 84 درصد کل تولیدات این شرکت به شمش‌های خالص اختصاص یافت. به غیر از آن، بیلت با حجم تولید 7.1 هزار تن و شمش آلیاژی با تولید کمتر از 500 تن از دیگر محصولات ایرالکو طی این دوره بودند. تولید شمش خالص به‌عنوان اصلی‌ترین محصول تولیدی ایرالکو در فصل نخست سال 1398، نسبت به دوره مشابه از سال گذشته 1.7 درصد و نسبت به فصل چهارم سال 1397، بالغ بر 8.2 درصد افزایش داشت.

طی 5 فصل گذشته حجم فروش ایرالکو، در فصل پایانی از سال 1397، به اوج خود رسید و از 51 هزار تن نیز فراتر رفت. نمودار 2، عملکرد فروش ایرالکو را در 5 فصل گذشته نشان می‌دهد. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود، میزان درآمد حاصل از فروش این شرکت در فصل چهارم 1397 نیز با اوج گرفتن حجم فروش آن بیشینه‌ای را ثبت کرد و به حدود 10.2 هزار میلیارد ریال رسید.

گفتنی است که حجم فروش این شرکت در 3 فصل ابتدایی سال 1397، روندی نزولی را طی کرد، با این حال با افت ارزش ریال میزان درآمد ریالی این شرکت طی این دوره با افزایش همراه شد، ولی در فصل نخست سال 1398، با کاهش حجم فروش آن و همچنین افت اندک ارزش دلار، از درآمد این شرکت کاسته شود. همان‌طور که در نمودار نشان داده شده است، حجم فروش کل شرکت ایرالکو در فصل نخست سال 1398، به نزدیک 34.0 هزار تن رسید که نسبت به دوره مشابه از سال گذشته 25 درصد و نسبت به فصل چهارم 1397، حدود 34 درصد کاهش داشت. همان‌طور که اشاره شد، شمش خالص، بخش عمده‌ای از تولیدات این شرکت را تشکیل داد، متعاقبا نیز بخش عمده‌ای از فروش این شرکت، به فروش شمش خالص اختصاص داشت؛ به‌طوری که سهم شمش خالص در تناژ فروش این شرکت حدود 87.5 درصد بود.

یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش فروش ایرالکو در فصل نخست سال 1398 را باید اعمال تحریم‌های مستقیم فلزات ایران از سوی ایالات متحده برشمرد؛ دونالد ترامپ فروش انواع محصول آلومینیومی، مسی، فولادی و حتی سنگ آهنی ایران را در اردیبهشت ماه به‌طور مستقیم تحریم کرد. این امر فروش صادراتی این محصولات را بیش از پیش دشوار کرد و باعث افت فروش بسیاری از شرکت‌های متالورژیکی ایرانی طی این دوره شد.

عملکرد شرکت ایرالکو در سال مالی 1397، نشان می‌دهد که تولید شمش‌های آلیاژی برای شرکت ایرالکو بیشترین حاشیه سود را به‌همراه داشته است؛ به‌طوری که حاشیه سود ناخالص شرکت ایرالکو از محل فروش شمش آلیاژی در سال 1397، حدود 26 درصد بود. این در حالی بود که این میزان برای شمش خالص و بیلت، هر کدام به ترتیب برابر با 24 و 14 درصد گزارش شد. نمودار 3، حاشیه سود ناخالص ایرالکو را از محل فروش محصولات مختلف آن در سال مالی 1397 نشان می‌دهد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: