تکمیل زیرساخت‌ها و تامین پودر آلومینا در کشور

تکمیل زیرساخت‌ها و تامین پودر آلومینا در کشور

عملیات ساخت آلومینیوم جنوب در آستانه بهره‌برداری سرعت گرفته و مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب (سالکو) با ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی در آستانه بهره‌برداری و تولید شمش آلومینیوم قرار دارد. این مجتمع که در منطقه ویژه اقتصادی لامرد در استان فارس قرار دارد، در افزایش تولید آلومینیوم ایران و رساندن این محصول فلزی به چشم‌انداز ۱۴۰۴ که ۱.۵ میلیون تن است، نقش مهمی ایفا می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، به نقل از صمت، دولت و در راس آن ایمیدرو برای راه‌اندازی این واحد آلومینیومی تلاش‌های زیادی کرده و توانسته در مدت کمی، این مجتمع بزرگ را که فقط یک محوطه فنس‌کشی شده و دارای ساختمان اداری بود، به ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی برساند.

تولید ۳۰۰ هزار تن شمش آلومینیوم برای مصرف داخلی

شرکت مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب (لامرد) تولیدکننده انواع شمش آلومینیوم سری ۱۰۰۰ با تولید نخستین فلز، نیمه نخست سال و با تحویل موقت، نیمه دوم امسال بهره‌برداری می‌شود. در همین خصوص، شاتا نوشت: این مجتمع قرار است سالانه ۳۰۰ هزار تن میلگرد و مقاطع آلومینیومی را برای کارخانه‌های داخلی تولید کند. درحال‌حاضر ۲۹۴۲ نفر به‌صورت پیمانکاری از محل تکمیل طرح مشغول به کار شده‌اند و پس از بهره‌برداری مجتمع نیز ۱۲۰۰ نفر اشتغال جدید ایجاد می‌شود. میزان سرمایه‌گذاری ریالی در این طرح ۵۳۰۰۰ میلیارد ریال است و ۶۱۰۲ میلیون یوان از محل فاینانس چین نیز تسهیلات دریافت کرده است. این طرح ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با مشارکت ۴۹ درصدی ایمیدرو در حال انجام است.

همه چیز آماده است

خداداد غریب پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو درباره میزان تکمیل و پیشرفت پروژه آلومینیوم جنوب گفت: فاز نخست آلومینیوم جنوب به زودی به بهره‌برداری می‌رسد. خوشبختانه مشکل فاینانس نداریم و پروژه درحال‌حاضر فعال است.

وی در ادامه تصریح کرد: زیرساخت‌ها نیز در وضعیت خوبی به سر می‌برند. برق دوران ساخت تامین شده است و برق دوران بهره‌برداری نیز در حال آماده‌سازی است... رئیس هیات عامل ایمیدرو درباره اسکله اختصاصی این مجموعه نیز گفت: ساخت اسکله پارسیان نیز بیش از ۴۰ درصد در فاز نخست پیشرفت فیزیکی دارد که تا شهریور بهره‌برداری می‌شود. در غیر این صورت بارگیری این مجتمع از منطقه ویژه انجام خواهد شد.

تامین خوراک

مهم‌ترین نیاز آلومینیوم جنوب، مواد اولیه مانند پودر آلومینا واند است، در حالی که ایران ذخایر چندان غنی در بوکسیت ندارد و فقط یک کارخانه تولید پودر آلومینا در خراسان شمالی قرار دارد که فاز نخست تولید شمش آلومینیوم را در آستانه بهره‌برداری دارد و بخشی از پودر آلومینای تولیدی‌اش را در کارخانه شمش مصرف می‌کند. بقیه را نیز به ایرالکو یا آلومینیوم اراک می‌فروشد. قرار بود پودر آلومینای مورد نیاز آلومینیوم جنوب به‌وسیله واردات تامین شود اما مسئله تحریم‌ها این‌کار را کمی سخت کرد و با نشست مدیران عامل مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب (سالکو) و شرکت آلومینای ایران (جاجرم) دستور تامین پودر آلومینای مورد نیاز آلومینیوم جنوب از آلومینای جاجرم، از سوی خداداد غریب پور صادر شد. در این نشست، موافقت‌نامه‌ای در زمینه تبادل ۳۰ هزار تن پودر آلومینا در ازای شمش آلومینیوم امضا شد. غریب‌پور همچنین از تامین‌اند مورد نیاز این مجتمع خبر داد و گفت: تمهیدات لازم برای تامین‌اند آلومینیوم جنوب اندیشیده شده و در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

تحولی بزرگ در انتظار اقتصاد منطقه

در این زمینه، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم جنوب گفت: رونق تولید و توسعه پایدار از مهم‌ترین ارکان اقتصادی کشور است که سال‌ها مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده و در شرایط پیچیده اقتصاد کنونی، اجرای طرح‌های ملی با هدف ایجاد اشتغال، افزایش تولید و توسعه صادرات امری ارزشمند به شمار می‌رود.

شهریار طاهرپور افزود: به یاری پروردگار بی‌همتا و تلاش بی‌شائبه مدیران و کارکنان و همچنین سیاست جوانگرایی و استفاده از نیروی جوان و متخصص و بهره‌گیری از پیشکسوتان در پرورش این سرمایه انسانی، شرکت مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب (سالکو) در راستای نیل به اهداف عالی ترسیم شده در برنامه استراتژیک خود، توانست این پروژه بزرگ ملی در منطقه ویژه اقتصادی لامرد را به اجرا نزدیک کند. با بهره‌برداری از این کارخانه، در آینده‌ای نزدیک تحولی بزرگ در بخش صنعت آلومینیوم کشور و منطقه ایجاد خواهد شد.

وی اظهار امیدواری کرد: با بهره‌گیری از سرمایه ارزشمند انسانی و توان تخصصی، شاهد توسعه روزافزون این مجتمع بزرگ و تبدیل آن به یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین شرکت‌های تولیدکننده آلومینیوم باشیم.

برق پیش راه‌اندازی آلومینیوم جنوب تامین شد

منطقه ویژه اقتصادی لامرد از زیر مجموعه‌های ایمیدرو در مساحتی افزون بر ۸ هزار و ۵۰۰ هکتار در جنوب استان فارس، در یکی از راهبردی‌ترین نواحی کشور از نظر دسترسی به کانون‌های انرژی، منابع مختلف معدنی، محورهای مواصلاتی و قطب اقتصادی کشور که دارای مزیت‌های فراوانی برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف صنعتی است، قرار دارد. از جمله پروژه‌های مهم این منطقه، آلومینیوم جنوب است که با پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصد و پیشرفت فیزیکی مطلوب زیرساخت‌ها مانند آب، برق، اسکله و... به زودی شاهد بهره‌برداری آن خواهیم بود.

در همین راستا، مدیرعامل منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر لامِرد چندی پیش اقدامات انجام شده در این منطقه در حوزه برق، آب، گاز و جاده را ارائه کرد.

فریدون فدایی دولت، در این باره گفت: برق مورد نیاز برای دوره پیش راه‌اندازی آلومینیوم جنوب- به عنوان بزرگ‌ترین کارخانه آلومینیوم ایران- تامین شده است.

 وی تصریح کرد: خرید ۶ مگاوات برق از شرکت توزیع برق استان فارس و در اختیار قراردادن ۸ مگاوات برق برای پیش‌راه‌اندازی کارخانه آلومینیوم جنوب از اقدامات جدید این منطقه به شمار می‌آید. وی اظهار کرد: در سال گذشته در حوزه‌های زیرساختی اقدامات موثری انجام شد که به عملیات گازرسانی به سایت لامرد با اجرای ۱۴ کیلومتر خط لوله گاز، نصب و راه‌اندازی تجهیزات ایستگاه CGS و ایستگاه مترینگ با هزینه افزون بر ۳۸۵ میلیارد ریال با هدف اتصال گاز به پروژه آلومینیوم جنوب می‌توان اشاره کرد.

مدیرعامل منطقه ویژه لامرد تاکید کرد: این طرح پس از سپری شدن ۱۳ سال و اجرای عملیات هات‌تپ با اتصال خط لوله گاز به خط انتقال سراسری برای تامین خوراک مورد نیاز صنایع انجام شده است. وی یادآور شد: بر اساس طراحی‌های انجام شده، فاز نخست طرح آلومینیوم جنوب با تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن شمش آلومینیوم در سال ۹۸ وارد مدار تولید می‌شود که با تحقق این مهم، جهش بزرگی در منطقه ویژه اقتصادی لامرد و دامنه‌دارتر شدن خوشه‌های صنعتی در صنایع پایین‌دست را شاهد خواهیم بود.

فدایی دولت به اقدامات زیربنایی صورت گرفته در این زمینه اشاره و بیان کرد: تکمیل و تحویل مخزن آب ۲۵۰۰ متر مکعبی ذخیره منطقه ویژه و اجرای حدود ۱۳ کیلومتر خط لوله آب با قطر ۲۵۰ میلی‌متر در شریان‌های اصلی سایت منطقه انرژی‌بر، خرید ۱۰ لیتر بر ثانیه آب از آبفای استان فارس و تکمیل ظرفیت از ۲۰ لیتر بر ثانیه به ۳۰ لیتر بر ثانیه و همچنین امضای قرارداد در قالب مناقصه برای خرید آب و ساخت آب‌شیرین‌کن در این زمینه، از اقدامات زیر بنایی این منطقه است.

وی درباره دیگر اقدامات سال گذشته، اظهار کرد: نهایی شدن عملیات جاده شریانی منطقه، اجرای فنس گمرک به طول ۳ کیلومتر و عملیات اجرایی سیل‌بند غربی سایت با هزینه افزون بر ۱۱۰ میلیارد ریال از اقدامات دیگری است که برای تکمیل زیر ساخت‌ها در منطقه ویژه اقتصادی لامرد در سال گذشته به مرحله اجرا درآمده است.

مدیرعامل منطقه ویژه لامرد ادامه داد: تسهیل در ارائه خدمات، سرعت در امضای قرارداد، واگذاری زمین و پیگیری استقرار صنایع در کنار تمهید همه امکانات زیربنایی برای انجام فعالیت‌ها در زمره خدماتی است که سرمایه‌گذاران و متقاضیان ایجاد صنایع در منطقه ویژه اقتصادی لامرد از آن برخوردارند. از سوی دیگر، وجود فرودگاه بین‌المللی لامرد، نزدیکی به فرودگاه بین‌المللی خلیج‌فارس در عسلویه، همجواری با کشورهای جنوبی خلیج‌فارس، نزدیکی به بنادر و تاسیسات بندری منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و پارسیان، تامین گاز، آب و برق، راه‌اندازی کامل ارتباط مخابراتی، استقرار گمرک مجهز و سایر تاسیسات و تجهیزات از مزایای این منطقه صنعتی است.

وی خاطرنشان کرد: تحقق فرآیند توسعه پایدار، یکی از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب و فعالیت جهادی در منطقه ویژه اقتصادی لامرد است که با حمایت مسئولان، ضرباهنگ آن مناسب است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
طرح آلومینیوم جنوب در ماه‌های آینده، راه‌اندازی می‌شود
بهره‌برداری از بوکسیت گینه به نتیجه نرسید
مسائل لجستیکی، تأمین‌کنندگان اصلی را تعیین می‌کنند
چین، بخش اعظم تجارت بوکسیت جهان را می‌بلعد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: