برنامه میلیونی برای رونق بخشیدن به آلومینیوم
رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم:

برنامه میلیونی برای رونق بخشیدن به آلومینیوم

رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم گفت: براساس سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ ظرفیت تولید آلومینیوم کشور ۱.۵ میلیون تن پیش‌بینی شده که اکنون کمتر از ۳۰ درصد این رقم تولید و بقیه با طرح‌های جدید در مسیر تامین نیاز بازار داخل و رونق بخشیدن به صادرات دنبال می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» به نقل از ایرنا، هوشنگ گودرزی با اشاره به فعالیت تولیدکنندگان شمش آلومینیوم در کشور، اظهار داشت: کارخانه‌های ایرالکو (اراک)، المهدی و هرمزال در بندرعباس به عنوان تولیدکنندگان شمش آلومینیوم کشور محسوب می‌شوند و اسفند ماه پارسال نیز کارخانه ۴۰ هزار تنی شمش آلومینیوم در جاجرم (خراسان شمالی) فعالیت خود را آغاز کرد و انتظار می‌رود مرحله نخست آلومینیوم جنوب (منطقه ویژه اقتصادی لامرد فارس) با ظرفیت ۳۳۰ هزار تن افتتاح شود.

وی در ادامه بیان کرد: آمارهای سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در دو ماهه امسال گویای آن است که تولید شمش آلومینیوم در سه واحد مزبور به رقم ۳۶ هزار و ۲۳۰ تن رسید و میزان تولید پودر آلومینا هم ۳۸ هزار و ۹۰۸ تن ثبت شد.

رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم در خصوص تامین مواد اولیه، خاطرنشان کرد: تحقق برنامه تولید سالیانه ۴۰۰ هزار تن شمش آلومینیوم نیازمند تأمین ۸۰۰ هزار تن پودر آلومیناست و کارخانه آلومینا جاجرم نیز سالیانه ۲۴۰ تا ۲۶۰ هزار تن پودر تولید می‌کند که این امر خوراک تولید ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تن شمش آلومینیومی است.

گودرزی در ادامه توضیح داد: امروز بیش از ۶۰ درصد آلومینای مورد نیاز برای تولید شمش از محل واردات باید تأمین شود و چنانچه مشکل نقل و انتقال پول (بدلیل شرایط تحریم) وجود نداشت، با گشایش اعتبار امکان خرید فراهم می‌شد و تولیدکنندگان برای هر دوره تولیدات خود، یک فصل ذخیره مواد اولیه می‌توانستند، داشته باشند.

وی با اشاره به بررسی‌های صورت گرفته در این زمینه، اظهار کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۲۳ تا ۲۵ درصد هزینه تولید شمش آلومینیوم مربوط به انرژی است و ایران به همراه کشورهای حوزه خلیج فارس با بهره‌مندی از انرژی در این عرصه فعالانه تلاش می‌کند، به گونه‌ای که کشورهای همسایه جنوبی ایران اکنون سالیانه بیش از پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تن تولید شمش دارند.

رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم در ادامه توضیح داد: کشورهای حاشیه خلیج فارس ضمن اینکه جمعیت کمی دارند و از مواد اولیه آلومینیوم بی‌بهره‌اند و نیروی کارشان نیز وارداتی است، امروز در تولید شمش آلومینیوم از ایران پیشی گرفته‌اند و ایران با قدمت نزدیک به ۶۰ سال در این بخش که تولیدکننده منحصر بفرد بود، در بین رقبای منطقه‌ای، تولید ناکافی برای پوشش صنایع مربوطه را دارد.

گودرزی با اشاره به بحران‌های حوزه آلومینیوم، تصریح کرد: بحران‌های مختلف از جنگ تحمیلی عراق با پشتوانه آمریکا تا تحریم‌های ظالمانه دشمن، همواره مانع از جهش تولید به دلیل وابستگی به واردات مواد اولیه شده و دولت‌ها نیز تلاش خود را برای تعادل بخشیدن به میزان نیاز به این فلز صرف کردند اما تولید همواره کمتر از میزان نیاز بوده است.

وی در پایان گفت: صنعت آلومینیوم تأمین‌کننده ورق‌های فویل با ضخامت و اندازه‌های مختلف، ظروف آشپزخانه، پروفیل، صنعت خودرو و ده‌ها صنعت دیگر محسوب می‌شود اما امروز یکی از کاربردهای مهم این فلز راهبردی در صنعت هوا و فضا است که مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
دو هزار فرصت کاری جدید با افتتاح کارخانه جاجرم
بهره‌برداری از بوکسیت گینه به نتیجه نرسید
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: