صادرات بی‌رویه سنگ آهن به ضرر صنعت فولاد کشور است
مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان:

صادرات بی‌رویه سنگ آهن به ضرر صنعت فولاد کشور است

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان با انتقاد از صادرات بی‌رویه سنگ آهن، کنسانتره و گندله گفت: اگر جلوی صادرات سنگ ‌آهن گرفته نشود، طی یک تا دو سال آینده به بحرانی بزرگ برای شرکت‌های فولادساز داخلی تبدیل خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از تسنیم، منصور یزدی‌زاده گفت: سهامداران نقش بسزایی در رشد و تامین مالی بنگاه‌ها دارند و حمایت و ورود آن‌ها به سهام شرکت‌ها می‌تواند کمک بزرگی را برای بهبود وضعیت شرکت‌ها داشته باشد.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان با بیان اینکه تولید فولاد خام در جهان در سال 2018 برابر با یک میلیارد و 808 میلیوت تن بوده که در مقایسه با سال 2017 از رشد 4.5 درصدی برخوردار است، گفت: این در حالی است که ایران نیز با 24 میلیون و 500 هزار تن رتبه 11 جهان را از نظر میزان فولاد تولیدی در میان کشورهای دنیا از آن خود کرده است. این در حالی است که شرکت ذوب آهن هم سهم 9.2 درصدی را از تولید فولاد خام کشور در سال 97 داشته است.

وی که در در مجمع سالانه شرکت ذوب آهن اصفهان صحبت می‌کرد، با اشاره به بازدهی 220 درصدی سهام این شرکت در سال 97 گفت: این در حالی است که گروه فلزات اساسی نیز در این مدت 123 درصد بازدهی را نصیب سرمایه‌گذاران بورسی کرده است.

مدیرعامل این شرکت بورسی در خصوص مشکلات و موانع سال سال گذشته هم گفت: محدودیت شدید در تامین مواد اولیه آهن‌دار از جمله سنگ آهن یکی از این چالش‌ها است که با عمومیت آن، سایر شرکت‌ها از جمله فولاد مبارکه هم در این مورد دچار مشکل خواهند شد و دلایل آن به صادرات سنگ آهن، کنسانتره و گندله برمی گردد که اگر جلوی آن گرفته نشود،تبدیل به بحرانی طی یک تا دو سال آینده خواهد شد.

وی با بیان اینکه ذوب آهن سهمیه گندله ندارد، ادامه داد: اعمال تحریم‌ها بر واردات و صادرات زغال و کک شرکت‌های فولادی، بالا بودن هزینه های تولید به روش کوره بلندی در مقایسه با قوس الکتریکی، عدم توازن در توزیع منابع زنجیره ارزش تولید، عدم پوشش تولید 4 میلیون تن چدن مذاب، بروز خشکسالی و تاثیر بر میزان تولید، تحمیل بخشی از کسری منابع صندوق بازنشستگی فولاد به شرکت، اعتصاب کامیون‌داران و توقف حمل مواد اولیه و افزایش هزینه حمل، مشکل ترخیص مواد اولیه وارداتی از طرف گمرک، منفی بودن سرمایه در گردش و وجود زیان انباشته، تحمیل هزینه مابه‌‌التفاوت ارز به میزان 110 میلیارد تومان که از طریق بانک رفاه در حال پیگیری است نیز از دیگر چالش‌های موجود طی سال گذشته بوده است.

یزدی‌زاده در ادامه درخصوص ذخیره روزانه مواد اولیه اصلی از اخذ مجوز ترک تشریفات از هیات دولت برای ورود یک میلیون و 750 هزارتن سنگ آهن از چاه گز و سنگان خبر داد و گفت: در اجرای این مصوبه، تشریفاتی وجود دارد که در صورت اجرا، بخشی از کمبود سنگ آهن سال جاری را جبران خواهد کرد اما برای اجرا، چند شرط گذاشته شده که اگر سال 98 حاصل شود، می‌تواند تا 5 سال ادامه داشته باشد.

مدیرعامل ذوب آهن درباره میانگین نرخ فروش محصولات اصلی گفت: در سه ماهه اول سال گذشته نرخ فروش 23 هزار و 635 ریال، سه ماهه دوم 32 هزار و 155 ریال، سه ماهه سوم 37 هزار و 567 ریال و سه ماهه چهارم 34 هزار و 531 ریال بوده است. موازنه ارزی ذوب منفی است و این بدان معنا است که هرچقدر صادرات انجام شده باز هم به میزان 60 تا 70 میلیون نیازمند دریافت ارز از شبکه بانکی هستیم در نتیجه نرخ تسعیر ارز در سیستم مالی باید به شکلی در نظر گرفته می‌شود که موازنه آن منفی نشود.

یزدی زاده گفت: بیش از 50 درصد نرخ فروش از صادرات حاصل شده که از دو اتفاق کاهش نرخ صادراتی در بازار جهانی و نرخ تسعیر ارز تاثیر پذیرفته است. اگر نرخ تسعیر ارز بر اساس نرخ ارز در دسترس گذاشته شود مطمئنا از 3700 تومان بالا می‌زند و به تبع هزینه ها هم افزایش می‌یابد چراکه دوگانه نمی‌توانیم عمل کنیم یعنی در درآمد نرخ تسعیر را براساس نرخ در دسترس در نظر بگیریم اما در هزینه بر اساس نرخ نیما.

وی با بیان اینکه اتفاق بدی که سال جاری افتاده کنترل و پایش قیمت‌های فولاد است، افزود: در این رابطه کاهش قیمت محصول در بازار در حال پیگیری است یعنی با ضرایبی که برای سنگ آهن،کنسانتره و گندله قائل شدند دیگر کسی حاضر نیست به ذوب آهن گندله بدهـد و با اعمال ضریب‌ها پول کمتری عاید می‌شود. این مورد نیز در جلسه هفته گذشته با وزیر صنعت مطرح شد که وعده داده شد به این موضوع رسیدگی شود.

یزدی زاده در پاسخ به اینکه چرا قیمت سهام این شرکت در ماه‌های گذشته رشدی در در بورس نداشته است، گفت: قبول داریم که قیمت سهم باید بیشتر از این اعداد فعلی (170 تومان) باشد اما با توجه به زیان انباشته 1280 میلیارد تومانی امید می‌رود از زیان خارج شده و وارد تابلوی اول شویم. علاوه بر اینکه انتظار داریم شستا از سهم حمایت کند از شرکت پویش بازرگان هم خواستاریم در این مورد حمایت‌های لازم رو صورت دهد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
زمان بالندگی فولاد ایران فرا رسیده است
کاهش واردات کک متالورژی، با اجرای کامل پروژه PCI
مدال زرین روابط عمومی سال 98 به ذوب آهن اصفهان اهدا شد
ضرورت توجه دولت برای توسعه معادن زغال‌سنگ
با تامین به موقع مواد اولیه ظرفیت تولید ذوب آهن تکمیل می‌شود
مجلس و دولت برای تامین مواد اولیه ذوب آهن اصفهان به‌زودی تصمیمات موثری می‌گیرند
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: