فاز انقباضی تولید در چین و اروپا، به آمریکا کشیده می‌شود
ترامپ و افول آمارهای اقتصادی آمریکا

فاز انقباضی تولید در چین و اروپا، به آمریکا کشیده می‌شود

شاخص مدیران خرید، در آمریکا در آستانه افول و نزدیک شدن به اقتصادهای چین و حوزه یورو است؛ در حالی که تولید در این اقتصادها بیشتر نیمه اول سال 2019 را در فاز انقباضی سپری کرده است..

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی "فلزات آنلاین"، موسسه مارکیت که شاخص مدیران خرید برای منطقه یورو را اندازه‌گیری می‌کند، میزان این شاخص در ماه ژوئن را حدود 47.6 اعلام کرده است؛ رقمی که نشان از تغییرات جزئی در ماه‌های اخیر می‌دهد. این عدد همچنین، خبر از انقباض در فعالیت کارخانه‌ها برای چهارمین ماه متوالی می‌دهد؛ درحالی‌که همچنان تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا ادامه دارد و عدم آینده روشن سیاسی به چشم‌انداز مبهم آتی دامن زده است. نمودار 1، تغییرات شاخص مدیران خرید در کشورهای منطقه یورو، در مقایسه با چین و آمریکا طی نیمه اول سال 2019 میلادی را نشان می‌دهد.

در شرایط کنونی، مسئله خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به یک بحران اساسی در این منطقه تبدیل شده که تاثیر خود را از هم اکنون روی برخی کسب و کارها نشان داده است. علاوه بر این، دولت‌های بدهکار در اروپا یعنی ایتالیا و یونان حاضر به رسیدن توافق با این اتحادیه در خصوص اصلاحات بودجه‌ای نیستند؛ چنان که احزاب به قدرت رسیده در این کشورها، روش متفاوتی را در تقابل با این اتحادیه دنبال می‌کنند. از این رو بیم آن وجود دارد که بدهی سنگین در این کشورها و هزینه‌های بالای بخش عمومی منجر به بحران بانکی جدی در اروپا شود که به سایر کشورهای عضو نیز سرایت کند.

در چین، شاخص مدیران خرید توسط موسسه سی آیژین اندازه‌گیری می‌شود؛ طی 3 ماهه اول 2019، شاخص روند نزولی داشت و پس از ماه آوریل، با شیب ملایم در حال صعود است. در ماه فوریه، فعالیت کارخانه‌ای در چین وارد فاز انقباضی شد؛ این تغییرات مربوط به زمانی بود که میزان فروش خارجی محصولات چینی و سفارشات، به دلیل تنش‌های دامنه‌دار با آمریکا کاهش پیدا کرده بود. علاوه بر این، نرخ اشتغال در چین کاهش بیشتری پیدا کرد؛ به طوری‌که شواهد نشان می‌داد کسانی که از کار استعفا می‌دادند با نفرات جدید جایگزین نمی‌شدند. روند کاهش شاخص سرانجام در ماه آوریل معکوس شد؛ زمانی که برخی شرکت‌ها برنامه تولید محصولات جدید خود را اعلام کردند. ملایم بودن شیب افزایشی فعلی نیز ناشی از این است که برخی شرکت‌ها هنوز نگران تاثیرات تنش‌های تجاری هستند.

در آمریکا نیز طی نیمه اول سال 2019، شاخص مدیران خرید، 2 مرحله کاهش نسبی در ماه‌های فوریه و ژوئن را تجربه کرد. مطابق روند کنونی، این شاخص نیز مانند چین و اتحادیه اروپا در حال سقوط به زیر 50 واحد و ورود به فاز انقباضی است.

این آمارها در حالی است که تولیدکنندگان، نرخ افزایش تولید بیشتری در ماه ژوئن داشته‌اند. با این وجود، افزایش نرخ PMI، معتدل بود و دومین نرخ پایین در طول 2 سال گذشته (پس از می) به شمار می‌رود.

در حال حاضر، فضای عدم قطعیت، بر رشد این شاخص در آینده سایه انداخته است؛ نرخ افزایش شغل در آمریکا در ماه ژوئن به کمترین میزان، طی 3 سال اخیر رسید که نشان از افول آمارهای اقتصادی دارد. در حال حاضر چشم‌انداز رشد میزان تولید در سال آینده میلادی دیده نمی‌شود. شرکت‌های تولیدکننده از هم اکنون نگران کم شدن حجم سفارشات و بالا رفتن تعرفه برای صادرات کالاهای خود هستند؛ اتفاقی که به نظر می‌رسد تنها مختص به صادرات کالا به چین نباشد. باید دید در آینده ترامپ باز هم می‌تواند از عملکرد اقتصادی خود تعریف کند یا نه.

توضیح: شاخص مدیران خرید تولیدی، یک معیار اقتصادی است که درصد مدیران خرید در بخش تولیدی یک کشور را نشان می‌دهد و افزایش آن در طول یک ماه، نشان‌دهنده بهبود فضای تولید نسبت به ماه قبل خواهد بود. همچنین، عدد بالای 50 در این شاخص، نشان از انبساطی بودن تولید و کمتر از 50 واحد، حاکی ورود این شاخص به فاز انقباضی است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
صعود شاخص مدیران خرید در چین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: