سهم 37 درصدی فولاد خوزستان از صادرات فولاد شرکت‌های بزرگ
فولاد خوزستان، لیدر صادرات فولاد ایران

سهم 37 درصدی فولاد خوزستان از صادرات فولاد شرکت‌های بزرگ

پس از وقوع رکود در صنعت فولاد کشور از سال 1392 به بعد و شتاب‌گیری روند تولید فولاد در کشور، استراتژی‌های شرکت‌های بزرگ فولادی تا حدودی تغییر کرد و صادرات در دستور کار قرار گرفت. چرا که بازار داخلی کشش لازم را برای خرید و مصرف فولاد نداشت و فولادسازان برای جلوگیری از دپو و زیان به صادرات روی آوردند. شرکت فولاد خوزستان از سال 1394 روند صادرات خود را تشدید کرد و از سال 1395 به بعد، به مدت 3 سال در صدر برترین صادرکنندگان فولاد ایران قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» صادرات به‌واقع رمز حیات شرکت‌ها به‌ویژه در زمینه صنعت فولاد است. چرا که شرکت‌ها با صادرات این محصول عیار و توان خود را در مقابل دیگر رقبا می‌سنجند. صادرات در فولاد ایران از آن جهت اهمیت دارد که به‌دلیل فعال نشدن پروژه‌های عمرانی و رکود در صنایع مصرف‌کننده فولاد، مصرف این فلز به‌شدت کاهش کرده است و شرکت‌ها برای بقای خود چاره‌ای جز صادرات ندارند. شرکت فولاد خوزستان نیز با شناخت از وضعیت به‌وجود آمده، استراتژی صادرات را در دستور کار خود قرار داد و به بزرگ‌ترین صادرکننده فولاد کشور تبدیل شد.

نمودار 1 نشان می‌دهد که شرکت فولاد خوزستان در سال 1395 با صادرات حدود 1.9 پس از چندین سال گوی سبقت را از فولاد مبارکه ربود و بزرگ‌ترین صادرکننده فولاد لقب گرفت. هر چند که صادرات فولاد مبارکه هم به‌دلیل استراتژی تامین داخلی کاهش یافت. در این سال فولاد خوزستان سهم 36 درصدی از کل صادرات 5 میلیون و 381 هزار تنی شرکت‌های بزرگ ایفا داشت. در سال 1396 صادرات فولاد خوزستان همپای دیگر فولادسازان جهش قابل ملاحظه‌ای داشت و با رشد 46 درصدی به حدود 2.7 میلیون تن رسید. سهم فولاد خوزستان از صادرات شرکت‌های بزرگ در این سال به 37 درصد رسید. سال 97 با توجه به تحریم‌های آمریکا علیه صنعت فولاد کشور و افزایش نسبی تقاضای داخلی، میزان صادرات فولاد کشور و شرکت‌های بزرگ حدود 25 درصد کاهش یافت و فولاد خوزستان از این قاعده مستثنی نبود. این شرکت در سال 97 موفق به صادرات 2.2 میلیون تن محصول فولادی شد، در حالی که صادرات فولاد شرکت‌های بزرگ در این سال به 5 میلیون 546 هزار تن رسید. سهم فولاد خوزستان از صادرات در این سال به 39 درصد رسید.

نکته قابل توجه در صادرات فولاد خوزستان آن است که این شرکت تنها فولاسازی بود که در طی سال‌های متمادی صنعت فولاد کشور از مرز یک میلیارد دلار صادرات عبور کرد و برای 2 سال پیاپی توانست به این مهم دست یابد. ضمن اینکه در کشور ما معدود شرکت‌هایی (عمدتا پتروشیمی) هستند که صادرات سالانه آن‌ها به بیش از یک میلیارد دلار می‌رسد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
سرکوب صادرات به‌سود صنعت فولاد نیست
سهم 51 درصدی فخوز در معاملات بلوم
فخوز به‌دنبال تکمیل زنجیره ارزش است
درآمد 99 میلیارد تومانی فخوز از معامله بلوم
فولاد خوزستان نماد تولید و اشتغال پایدار در استان است
فروش 270 هزار تنی فولاد خوزستان در 3 ماه
بررسی عملکرد فخوز در سال 1397
تامین پایدار مواد اولیه فولاد خوزستان در اوج تحریم‌ها/ پایداری مواد اولیه به یک سال رسیده است
صدرنشینی فولاد خوزستان در میان صادرکنندگان سه‌ساله شد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: