دو روی سکه واسطه‌گری در بخش معدن
رئیس انجمن سنگ آهن در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین» مطرح کرد:

دو روی سکه واسطه‌گری در بخش معدن

رئیس انجمن سنگ آهن ایران گفت: واسطه‌گری در بخش معدن دو روی کاملا متفاوت دارد. از سویی به آن مفهومی که در بازار به آن اشاره می‌شود و معمولا نقش منفی در حلقه تولید ایفا می‌کند، صحیح نیست؛ از سو دیگر صادرات بخش معدن و به‌ویژه صنایع معدنی از افراد غیر متخصص در حوزه تجارت ضربه خورده است. برخی مواقع هم تولیدکننده و یا صادرکننده واقعی در مراحلی متهم به سوءاستفاده می‌شوند. اما پس از بررسی مشخص شد که سوءاستفاده‌کننده تولیدکننده یا صادرکننده واقعی نبوده است.

مهرداد اکبریان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» در خصوص واسطه‌گری در بخش معدن اظهار داشت: اگر مفهوم علمی و دقیق‌تر از واسطه‌ها مورد بررسی قرار گیرد، این افراد و شرکت‌ها حلقه‌های واسط میان تولیدکننده و کارخانه یا مقاصد صادراتی هستند. باید توجه کرد که در بسیاری از مواقع، معادن با کارخانه‌های فرآوری و مقاصد صادراتی کیلومترها فاصله دارد.

وی افزود: بسیاری از معادن قادر به تولید و استخراج سنگ هستند، اما توان آن‌ها دیگر بیش از این نیست. بنابراین برخی افراد و شرکت‌ها با شناسایی این نقطه ضعف نسبتا بزرگ در بخش معدن دست به اقدامات گسترده‌ای زدند که از جمله آن می‌توان به تامین مالی، انتقال تجهیزات و ماشین‌آلات، بازاریابی برای مواد معدنی، فراهم آوردن حمل ماده معدنی اشاره کرد. این اقدامات باعث کاهش قیمت تمام شده مواد معدنی در ایران شده‌ است. حتی در برخی از مواقع، شرکت‌های واسطه با خرید مدت‌دار و ارائه پیش‌پرداخت به معدنداران، سرمایه لازم را برای راه‌اندازی معادن کوچک فراهم آوردند. بنابراین بسیاری از واسطه‌ها در بخش معدن نقش مثبتی در این بخش داشتند و مثمر ثمر بودند. اگر مقیاس معادن را به بزرگ، متوسط و کوچک تقسیم کنیم، این نوع واسطه‌گری در معادن کوچک و متوسط موثرتر است.

اکبریان اذعان کرد: برخی از واسطه‌ها به‌ویژه در سال گذشته به‌دلیل وجود کارت‌های یک بار مصرف بازرگانی و خریدهای آنی در مزایده‌ها نقش منفی و مخرب داشتند. این افراد متاسفانه به توسعه بخش معدن و صنایع معدنی پایبند نیستند.

رئیس انجمن سنگ آهن در خصوص بخشنامه اخیر وزارت صنعت اظهار داشت: اخیرا بخشنامه‌ای از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر صادرات به‌شرط گواهی تولیدکننده صادر شده که قانون‌گذار با توجه به شرایط کنونی نیت مناسبی داشته است. اگر هدف از صدور این بخشنامه آن بوده که دست واسطه‌های مخرب که باعث کتمان حقایق و برهم خوردن آمار تولید و مصرف می‌شوند، از بخش معدن و صنایع معدنی قطع شود، قطعا این بخشنامه به سود معدنداران، تجار و دولت خواهد بود. با این حال روشی که دولت در صدور این بخشنامه در پیش گرفته نواقصی دارد که هم‌اکنون مذاکرات با وزارت صمت برای رفع آن در حال انجام است.

وی با تاکید بر اینکه به‌جز تولیدکننده، در کشور ما همواره تاجر و بازرگان نیز وجود داشته است، گفت: قطعا چرخ اقتصاد تنها با تولید به گردش درنمی‌آید و بخش بازرگانی و تجارت نقش پررنگی در آن داشته است. قطعا تجار و بازرگانان برجسته و قدیمی به‌دلیل آشنایی با شرایط روز دنیا و کسب تجربه در سال‌های متمادی حضور، می‌توانند در ارتباطات گسترده بخش تولید با صادرات و کشورهای مقصد صادراتی موثر باشند.

اکبریان در پایان پیشنهاد داد: اگر بتوان به‌صورت گزینشی راهکاری را ارائه داد که در آن فرد متخلف را متوقف کند و به بازرگانان خوشنام اجازه عبور دهد، این آیین‌نامه هوشمند مورد تایید همه خواهد بود. آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها باید به‌گونه‌ای باشند که بازرگانان و تجار واقعی در گمرک از مسیر سبز عبور کنند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
نقش بورس کالا در تحقق شعار سال
مطالبات سنگ‌آهنی‌ها از بودجه ۹۸
ضرورت تدوین
استفاده از پژوهشگران و جوانان، اولویت اصلی انجمن سنگ آهن است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: