تعرفه‌های آمریکا، بازی تجارت مفتول آلومینیوم را تغییر داد
افت تجارت مفتول آلومینیومی در سال 2018

تعرفه‌های آمریکا، بازی تجارت مفتول آلومینیوم را تغییر داد

مفتول آلومینیومی یکی از مهم‌ترین محصولات مورد استفاده در توسعه انرژی‌های نو و تجدیدپذیر، به‌عنوان رسانا برای توزیع انرژی محسوب می‌شود. دسترسی به مفتول‌های ارزان‌تر در سال 2018، در اثر تعرفه‌های وارداتی ایالات متحده، خرید اروپایی‌ها به این محصول را افزایش داد. با این حال، در حالت کلی، میزان تجارت این محصول در سال 2018 با کاهش روبه‌رو شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، مفتول آلومینیومی یکی از نیمه‌ساخته‌های آلومینیومی به شمار می‌رود که حدود 10 درصد از مصرف کل آلومینیوم جهان را به‌خود اختصاص داده و عمدتا برای تولید سیم و کابل‌های آلومینیومی مصرف می‌شود. از آن‌جا که ظرفیت‌های بزرگ تولید این محصول، عموما از روش ریخته‌گری و نورد استفاده می‌کنند که عموما سرمایه‌بری نسبتا بالایی دارند، می‌توان گفت که توزیع جغرافیای ظرفیت‌های تولید آن، کمتر تحت تأثیر بازار تقاضا بوده و عمدتا از بازار عرضه مواد اولیه آن تأثیر پذیرفته است.

مواد اولیه تولید مفتول آلومینیومی شامل شمش‌های خالص پرایمری می‌شود. خلوص بالای مواد اولیه در ساخت این نوع از نیمه‌ساخته‌ها از آن جهت اهمیت دارد که عمده کاربرد آن‌ها در ساخت رساناهای الکتریکی است که خلوص آن در میزان هدایت الکتریکی شدیدا تأثیرگذار است. از طرف دیگر، برخی از تولیدکنندگان مفتول در صورتی نزدیک بودن به واحدهای ذوب اولیه به حد کافی، از مذاب آلومینیوم حاصل از فرآیند احیا استفاده می‌کنند؛ این امر سبب شده تا گاهی در تقسیم‌بندی‌ها، مفتول آلومینیوومی نیز در کنار شمش‌ها و محصولات کارنشده قرار بگیرد.

وابستگی نسبتا بالای ظرفیت‌های تولید مفتول به دسترسی به مواد اولیه، باعث شده تا تجارت این محصول اهمیت بالایی داشته باشد؛ به‌طوری که در بین نیمه‌ساخته‌های آلومینومی در رده دوم، از منظر نسبت حجم تجارت به حجم تولید قرار بگیرد. نمودار 1، حجم تجارت جهانی این محصول را در 5 سال گذشته نشان می‌دهد. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود، متوسط حجم تجارت این محصول در 5 سال گذشته حدود 1.4 میلیون تن بوده است. در حالی که تجارت این محصول بین سال‌ها 2014 تا2017 روندی صعودی را طی می‌کرد، اما در سال 2018، با افت 5 درصدی نسبت به سال 2017 مواجه شد و تا زیر سطح 1.4 میلیون تن کاهش یافت.

از مهم‌ترین دلایل افت تجارت این محصول در سال 2018، بر خلاف روند 4 سال پیش از آن را می‌توان به تنش‌های تجاری بین قدرت‌های برتر اقتصادی جهان ارتباط داد. تنها در این سال، حجم واردات ایالات متحده، به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده مفتول‌های آلومینیومی در سطج جهان، بالغ بر 12 درصد افت کرد و به حدود 275 هزار تن رسید. این در حالی بود که واردات اروپا از این محصول، در سال 2018، عمدتا شاهد رشد بود. آلمان و هلند، به‌عنوان دیگر واردکنندگان بزرگ این محصول طی سال‌های گذشته، بر میزان واردات خود در سال 2018، هر کدام به‌ترتیب حدود 7 و 11 درصد افزودند تا میزان واردات آن‌ها طی این سال به حدود 94 و 106 هزار تن برسد.

برنامه‌های اروپا برای کاهش بیشتر انتشار گازهای گلخانه‌ای و استفاده هر چه بیشتر از منابع انرژی تجدیدپذیر، از مهم‌ترین عوامل رشد تقاضای مفتول‌های آلومینیومی در این منطقه بوده است. گفتنی است که در حال حاضر، آلومینیوم یکی از مهم‌ترین رساناها برای انتقال برق در مسافت‌های طولانی محسوب می‌شود. این عامل سبب شد تا در سال 2018 که واردات مفتول به ایالات متحده در اثر افزایش تعرفه‌ها کاهش یافت، خریداران اروپایی بتوانند این محصولات را با پریمیوم‌های کمتری خریداری کنند و به این ترتیب، خرید خود از این محصول را افزایش دادند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
جاجرم منطقه را متحول می‌کند
بازار تولید و مصرف ورق و مفتول آلومینیومی
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
جشنواره ملی فولاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: