نقش آلومینیوم جاجرم در تحقق سند 1404

نقش آلومینیوم جاجرم در تحقق سند 1404

براساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ ظرفیت تولید آلومینیوم کشور ۱.۵ میلیون تن پیش‌بینی شده که در حال حاضر کمتر از 25 درصد این رقم تولید می‌شود و مابقی ظرفیت با طرح‌های جدید و در حال اجرا، دنبال می‌شود. یکی از این طرح‌ها، آلومینیوم جاجرم است که ظرفیت 40 هزار تنی آن فردا به صورت رسمی افتتاح شده و در نهایت ظرفیت آن به 120 هزار تن خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، کارخانه آلومینیوم جاجرم با ظرفیت تولید ۴۰ هزار تن پس از ۱۰ سال انتظار به شکل رسمی فردا افتتاح می‌شود؛ این کارخانه که اسفندماه سال گذشته راه‌اندازی شد در جوار مجتمع آلومینای جاجرم در استان خراسان شمالی، شهرستان جاجرم، کیلومتر هفت جاده سنخواست قرار دارد. گفتنی است که نخستین شمش آلومینیوم این مجموعه در روزهای پایانی سال گذشته به وزن بیش از ۴۵۰ کیلوگرم تولید شد.

برای اجرایی شدن این طرح ۹۴ میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی و 227 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ریالی تاکنون صورت گرفته است. در مرحله نخست ظرفیت تولید این مجموعه ۴۰ هزار تن آلومینیوم خواهد بود که در مراحل بعدی به ۱۲۰ هزار تن افزایش خواهد یافت. کارخانه آلومینا جاجرم نیز سالیانه ۲۴۰ تا ۲۶۰ هزار تن پودر تولید می‌کند که این امر خوراک تولید ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تن شمش آلومینیومی است.

برای تامین بوکسیت نیز، فعالیت اکتشافی شرکت آلومینای ایران (ایرالکو) با ۴۰ هزار متر افزایش، به ۱۴۰ هزار متر رسید و بدین ترتیب میزان ذخایر قطعی بوکسیت هم به ۳۸ میلیون تن رسیده است.

13 هزار نفر در معادن بوکسیت، کارخانه آلومینا و همچنین کارخانه آلومینیوم مشغول به کار هستند که از این میزان 3 هزار نفر به صورت مستقیم و ۱۰ هزار نفر به صورت غیرمستقیم، در این مجموعه‌های تولیدی فعالیت دارند.

موضوع مهمی که در ارتباط با بحث اشتغال آلومینیوم جاجرم مطرح است، بومی‌سازی نیروی انسانی و ساخت داخل تجهیزات این مجموعه به عنوان یک مساله جدی است و اینکه ۳۰ درصد تجهیزات کارخانه بومی‌سازی شود در عین حال امکان داخلی سازی دیگر تجهیزات نیز وجود دارد.

آمارهای سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در دوماهه امسال گویای آن است که تولید شمش آلومینیوم در واحدهای آلومینیومسازی کشور به رقم ۳۶ هزار و ۲۳۰ تن و میزان تولید پودر آلومینا هم ۳۸ هزار و ۹۰۸ تن و بوکسیت نیز به 116 هزار و 432 تن رسیده است.

انتهای پیام//

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
قوانین زیست‌محیطی چین، از قدرت غول آلومینیوم جهان کاست
پریمیوم 170 دلاری آلومینیوم برای کمک به صنایع بالادستی
بهره‌برداری از معادن بوکسیت گینه الزامی است
امیدواری به توافقات تجاری، باعث رشد پریمیوم‌های آلومینیوم در اروپا شد
عرضه ارزان‌قیمت ورق‌های چینی، بازار تولید آمریکا را کوچک کرد
جاجرم منطقه را متحول می‌کند
دو هزار فرصت کاری جدید با افتتاح کارخانه جاجرم
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: