چشم‌انداز تیره بازار زغال‌سنگ در چین
تاثیر کاهش رشد اقتصادی در بازار الماس سیاه

چشم‌انداز تیره بازار زغال‌سنگ در چین

دور جدید تنش‌های تجاری با آمریکا و کاهش رشد اقتصادی در این کشور، تاثیر خود را بر بازار انرژی در چین بر جای گذاشته است؛ به طوری‌که اکنون تقاضای مجتمع‌های فولادی در چین برای زغال‌سنگ روند کاهشی دارد. در حالی که انتظار می‌رود دولت چین به منظور رونق اقتصادی، بار دیگر بسته‌های تشویقی محرک ارائه کند، اجرای همزمان سیاست کاهش ظرفیت تولید زغال‌سنگ می‌تواند به رشد قیمت این ماده در آینده منجر شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، بازار کک متالوژیکی (زغال‌سنگ کک‌شو) در چین همچنان تحت فشار به کار خود ادامه می‌دهد؛ در حالی که سفارشات جدید وارد شده به کشور چین همچنان در حال کاهش هستند. این امر در حالی است که آمارهای رسمی دولت چین نشان می‌دهند، واردات زغال‌سنگ چین در 4 ماه نخست سال 2019، حدود 2.3 میلیون تن (2.3 درصد) افزایش داشته است. اگرچه در حال حاضر چشم‌انداز تقاضای زغال‌سنگ کک‌شو در چین چندان امیدوارکننده به‌نظر نمی‌رسد. زغال‌سنگ کک‌شو، ماده لازم برای تولید کک متالوژیکی است و در فرآیند فولادسازی کاربرد دارد. مطابق آخرین گزارش انجمن جهانی فولاد، سیر رشد تقاضا در بخش فولاد چین بالاخره از نفس افتاده است و احتمالا روند نزولی را طی خواهد کرد. کاهش رشد اقتصادی در چین، همزمان با تنش‌های تجاری با شرکای اصلی این کشور نظیر آمریکا منجر شده است تا رونق در بخش‌های مختلف تولیدی از جمله فولاد کم شود.

مطابق نمودار 1، طی 4 ماه اول 2019، همگام با افزایش واردات زغال‌سنگ، قیمت این ماده در بازار چین نیز افت کرد و با شیب ملایم به میزان 1140 یوان بر تن- بیست درصد کمتر از ابتدای 2019- رسید. با این حال، کاهش تقاضا در بخش فولاد، اکنون به رشد قیمت‌ها منجر شده است؛ به طوری‌که طی 2 ماه اخیر، قیمت‌ها به سطح ابتدای سال (1440 یوان بر تن) برگشته است.

از طرف دیگر، روند تغییرات قیمتی زغال‌سنگ حرارتی کاملا برعکس زغال‌سنگ کک‌شو بوده است. این نوع زغال‌سنگ که برای تولید برق استفاده می‌شود، طی 3 ماهه اول با روند نوسانی در حال رشد بود و با حدود 13.5 درصد افزایش، به بهای بیش از 650 یوان بر هر تن رسید؛ اما در 3 ماهه بعدی روند قیمتی معکوس شد و در اواخر ژوئن، قیمت هر تن زغال‌سنگ حرارتی تا میزان 607 یوان بر تن کاهش داشت.

به نظر می‌رسد با پیگیری سیاست دولت چین در جهت کاهش ظرفیت تولید زغال‌سنگ، از حجم عرضه در آینده کاسته شده و قیمت‌ها روند افزایشی را تجربه کنند. برخی از معادن زغال‌سنگ چین که مطابق دستورالعمل دولت این کشور برای کاهش میزان تولید بین سال‌های 2016 تا 2018 تعطیل شده‌اند، دیگر بازگشایی نشدند. علاوه بر این تعدادی از معادن نیز در سال جاری تعطیل شده‌اند که از آن جمله می‌توان به معادن تعطیل‌شده در مناطق شانژی، اینر مونگولیا و نینژیا اشاره کرد. این اقدامات در راستای برنامه دولت برای متمرکز کردن تولید انجام می‌شود. طبق دستورالعمل دولت چین، تا سال 2020 باید حداقل 82 درصد از میزان تولید زغال‌سنگ چین از معادن با ظرفیت بالای 1.2 میلیون تن در سال تامین شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
رشد تولید زغال‌سنگ با پیشتازی چین
رشد جهانی صادرات زغال‌سنگ در 2 سال گذشته
چین همچنان تولید زغال‌سنگ را افزایش می‌دهد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
 نمایشگاه کانمین 2019
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: