صادرات صنایع معدنی با وجود تحریم ها افزایش داشت
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت:

صادرات صنایع معدنی با وجود تحریم ها افزایش داشت

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه صادرات صنایع معدنی با وجود تمام تحریم‌ها و فشارها در سال‌های اخیر افزایش داشته است، گفت: تولیدات معدنی کشور در سال‌های ۹۶ و ۹۷ به ترتیب ۲۲ و ۲۵ میلیون تُن بود و برای سال جاری نیز ۳۰ میلیون تن هدف‌گذاری شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از ایرنا، جعفر سرقینی روز یکشنبه در همایش معرفی و تجلیل از صنعتگران، معدن‌کاران و اصناف برتر استان زنجان با بیان اینکه معادن به‌عنوان ابزار توسعه مطرح هستند، اظهار داشت: بخش عمده‌ای از اشتغال کشور در معادن است اما در محل معادن نمی‌توان کارخانه احداث کرد لذا از مواد آن در واحدهای صنعتی و تولیدی استفاده می‌شود و بنابراین ابزاری برای توسعه اقتصادی هستند.

وی افزود: بخشی از آتش جنگ اقتصادی از طریق معادن، تأمین می‌شود و بر این اساس تولید مواد معدنی کشور در سال گذشته به ارزش ۲۰ میلیارد دلار بود که ۱۱ میلیارد دلار صَرف تغذیه صنایع داخلی و ۹ میلیارد دلار نیز صادر شد.

سرقینی افزود: صادرات صنایع معدنی کشور در سه ماهه اول سال جاری نیز نسبت به سه ماهه اول سال گذشته افزایش یافته که حاصل تلاش واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در صنایع معدنی، نگران تولید نبوده بلکه نگران صادرات هستیم، گفت: خوشبختانه در معدن و صنایع معدنی، تولید مازاد وجود دارد و متوسط تولید در این صنایع ۲.۵ برابر نیاز کشور است.

وی خاطرنشان کرد: به صورت جداگانه، 4 برابر در شمش روی، ۲.۵ برابر در فولاد، ۲ برابر در سیمان و 3 برابر مورد نیاز در کاشی و سرامیک تولیدات داریم که باید بتوانیم با جذب بازارهای مورد نظر، صادرات را افزایش دهیم.

سرقینی در خصوص مشکلات حوزه معادن استان زنجان نیز اظهار داشت: کارگروهی برای بررسی این مشکلات در این استان تشکیل خواهد شد که امیدواریم با تعامل لازم، راهکاری برای حل مشکلات مسائل پیدا شود.

وی گفت: نباید فشاری بر روی صنعتگران و معدن‌کاران باشد اما در شرایط خاصی هستیم که سخت‌ترین تحریم‌ها بر کشور تحمیل شده و پنجه در پنجه بزرگ‌ترین قدرت نظامی و اقتصادی دنیا گذاشته و به جایی رسیده‌ایم که فقط باید مقاومت کنیم.

این مسئول با بیان اینکه یک پای مقاومت، صنعتگران و معدن‌کاران و مردم هستند، افزود: برنامه دشمن این بود که چرخ‌های صنعت کشور را در شهریور سال گذشته از کار بیندازد اما امروز سرپا هستیم و با تعامل بین دولت و بخش خصوصی و نزدیک شدن به یکدیگر، تولید را ادامه می‌دهیم.

سرقینی درخصوص مشکلات مطرح شده از سوی صنعتگران، معدن‌کاران و اصناف، خاطرنشان کرد: تمام مشکلات را قبول داریم اما در شرایط خاص امروز باید در کنار یکدیگر و با در نظر گرفتن منافع ملی از شرایط عبور کرده و با آرامش به رونق تولید بیندیشیم.

وی نسبت به آزاد کردن واردات بدون انتقال ارز، گفت: بانک مرکزی مخالف این طرح است و اعتقاد دارد بر روی قیمت دلار اثر می‌گذارد ولی در عین حال باید راهکاری برای حل این مشکل پیدا کنیم.

سرقینی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از کار ستاد تنظیم بازار بر عهده اتاق اصناف گذاشته شده است، اظهار داشت: اعتماد دولت به اصناف سبب شده تا این کار صورت پذیرد.

وی تصریح کرد: در کنار تولید، یکی از کارهای بسیار مهم تأمین و تهیه اقلام مصرفی مورد نیاز مردم است که در این مورد حساب ویژه‌ای روی اصناف نسبت به کنترل و تنظیم بازار و بازرسی قیمت‌ها باز شده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
صادرات 9 میلیارد دلاری بخش معدن و صنایع معدنی
میزان صادرات صنایع معدنی امسال به ۱۰ میلیون دلار می‌رسد
سامانه کاداستر شفافیت حوزه معدن را بیشتر کرد
وضع عوارض برای دفاع از صنعت سنگ در مقابل چین است
اخذ عوارض ۲۵ درصدی از صادرات مواد خام معدنی به گمرک ابلاغ شد
جلوگیری از صادرات تولیدکنندگانی که کف عرضه در بورس کالا را رعایت نمی‌کنند
فولاد، مس و آلومینیوم ایران در دنیا مشتری های خاص خود را دارد
در سال رونق تولید خام‌فروشی متوقف و به ارزش افزوده تبدیل می‌شود
برنا‌مه‌های معدنی وزارت صمت برای سال 98
معادن سبب بی‌نیازی کشور از خارج شده است
توسعه متوازن گروه فولاد مبارکه راهبرد اساسی این شرکت است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
جشنواره ملی فولاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: