آیا نفت شیل جای اوپک را می‌گیرد؟
آمریکا در تلاش برای کم کردن نفوذ اوپک

آیا نفت شیل جای اوپک را می‌گیرد؟

در شرایطی که تولیدکنندگان نفت اوپک و روسیه برای تمدید توافق کاهش تولید، به توافق رسیدند، تولید نفت شیل همچنان در حال ثبت رکوردهای جدیدی است. از طرفی آمریکا سعی در کنترل بازار نفت به کمک بالا بردن ظرفیت تولید خود دارد و از طرف دیگر، نفوذ سیاسی این کشور بر عربستان، بزرگ‌ترین تولیدکننده اوپک، جای مانور چندانی برای مقامات سعودی باقی نگذاشته است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، تولید نفت خام آمریکا در ماه آوریل برای اولین بار از 12 میلیون بشکه در روز عبور کرد که رکورد جدیدی در این زمینه محسوب می‌شود. طی نیمه اول سال 2019، میزان تولید نفت آمریکا پیوسته در حال صعود بوده، به طوری‌که طی این مدت حداقل 400 هزار بشکه در روز افزایش داشته است. آمارهای دولت آمریکا از تولید نفت نشان می‌دهد طی ماه آوریل با 2.1 درصد رشد، بیشترین افزایش در میزان تولید روزانه نفت رخ داده است. افزایش ظرفیت تولید نفت شیل از میادین "پرمیان" در غرب تگزاس منجر شد تا مجموع تولید آمریکا از عربستان و روسیه پیشی بگیرد. گفته می‌شود تا سال 2025 تولید روزانه این میدان از 4 میلیون بشکه عبور خواهد کرد؛ رقمی که بالغ بر 50 درصد بیشتر از ظرفیت فعلی است.

همزمان، درگیری‌های تجاری و گسترده‌تر شدن تنش‌ها در خلیج فارس، چشم‌انداز بازار را برای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) تیره کرده است؛ علاوه بر این، این کشورها ترجیح دادند تا در آخرین نشست خود بار دیگر توافق کاهش تولید را حداقل تا پایان سال جاری تمدید کنند. روسیه و عربستان، دو قطب اصلی توافق کاهش تولید از ابتدای سال 2019 تاکنون، مجموعا بیش از 300 هزار بشکه در روز نفت خود را کاهش داده‌اند که عمده این میزان را روسیه متقبل شده است. در حال حاضر، عربستان از سوی آمریکا تحت فشار زیادی قرار دارد تا کسری نفت بازار ناشی از تحریم نفتی ایران را تامین کند. این در شرایطی است که موفقیت توافق کاهش نفت در سال گذشته در تغییر جهت بازار، تا میزان زیادی به تلاش این کشور به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان بستگی داشت. از ابتدای سال 2019، عربستان تولید روزانه خود را از طرفی برای تحت فشار قرار دادن ایران و خشنودی آمریکا و از طرف دیگر افزایش قیمت نفت تغییر داده است؛ اگرچه این تغییرات مقطعی بودند. تا ماه آوریل، حدود 150 هزار بشکه در روز از تولید عربستان کاهش یافته بود که در شرایط کنونی و تشدید تحریم‌ها علیه ایران به سطح اندکی بالاتر از ابتدای 2019 -یعنی حدود 9 میلیون و 800 هزار بشکه در روز- بازگشته است. در این میان، روسیه تعهد بیشتری به توافق کاهش تولید با اوپک نشان داده است؛ به طوری‌که تا ماه می، بیش از 3 درصد از تولید خود را کاهش داده بود؛ هر چند در ماه گذشته، تولید نفت این کشور افزایش داشت. در نمودار 1، میزان تولید روزانه نفت آمریکا، عربستان و روسیه در نیمه اول سال 2019 میلادی مقایسه شده‌اند.

کارشناسان معتقدند، اوپک باید عزم جدی برای متعادل کردن بازار در شرایط کنونی داشته باشد؛ در غیر این صورت نفت شیل جای آن را خواهد گرفت. با وجود برخی صحبت‌ها درباره لزوم انضباط مالی و توقف تولید نفت شیل در صورت ضرر، این امر تاکنون تاثیری در روند تولید شرکت‌های نفتی در آمریکا نگذاشته و این شرکت‌ها همچنان به افزایش تولید خود ادامه می‌دهند. گفتنی است تولید هر بشکه نفت شیل به طور تقریبی برای اکثر میادین، حدود 40 دلار تمام می‌شود و اگرچه برخی شرکت‌های با تکنولوژی پیشرفته‌تر هزینه را کاهش داده‌اند، اما عمده تولید نفت به این روش همچنان با هزینه بالا صورت می‌گیرد.

انتهای پیام//

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
دامنه تنش‌های تجاری به حوزه نفت کشیده شد
قیمت نفت در 70 دلار متوقف ماند
توافق اوپک بار دیگر موثر واقع شد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: