شرکت نورسک‌هیدرو کم‌مصرف‌ترین فناوری تولید آلومینیوم را داراست
شرکت نورسک‌هیدرو، سرآمد در توسعه پایدار آلومینیوم

شرکت نورسک‌هیدرو کم‌مصرف‌ترین فناوری تولید آلومینیوم را داراست

شرکت نورسک‌هیدرو، یکی از مهم‌ترین شرکت‌های فعال در صنعت آلومینیوم است. این شرکت علاوه بر فعالیت در مهم‌ترین حلقه‌های زنجیره تولید از صنعت آلومینیوم، در تولید برق از منابع انرژی تجدیدپذیر نیز فعالیت دارد. همچنین تکنولوژی سری HAL ارائه شده از سوی این شرکت برای احیای آلومینا با مصرف بسیار پایین انرژی از پربازده‌ترین تکنولوژی‌های حال حاضر محسوب می‌شود.

شرکت نورسک‌هیدرو (Norsk Hydro)، یک شرکت چند ملیتی است که در حوزه صنعت آلومینیوم و نیز انرژی‌های تجدیدپذیر در بیش از 40 کشور جهان فعالیت دارد. فعالیت این شرکت در صنعت آلومینیوم شامل تولید، فروش و تبادلات تمامی محصولات این صنعت از زنجیره تولید ارزش افزوده همچون بوکسیت، آلومینا، آلومینیوم اولیه و محصولات پایین‌دست آلومینیوم و همچنین ارائه فناوری تولید می‌شود. علاوه بر آن این، شرکت واحدهایی برای بازیافت و ذوب مجدد آلومینیوم از منابع ثانویه (قراضه) نیز داراست.

به جرأت می‌توان گفت که شرکت هیدرو پیشتاز توسعه پایدار صنعت آلومینیوم در جهان است؛ چرا که عمده واحدهای تولیدی آلومینیوم اولیه این شرکت از انرژی‌های تجدیدپذیر همچون نیروی برق‌آبی برای تأمین برق مورد نیاز خود استفاده می‌کنند. علاوه بر آن، شرکت هیدرو برنامه‌های ویژه‌ای را در جهت حفظ و احیای منابع طبیعی در دست اجرا دارد. در همین راستا، این شرکت برنامه‌ای را برای احیای دوباره جنگل‌های استوایی تخریب شده در اثر عملیات معدن‌کاری در برزیل با کاشتن سالانه 300 هزار نهال دنبال می‌کند.

یکی از مهم‌ترین دستاوردهای این شرکت در سال‌های اخیر، کاهش هزینه تولید آلومینیوم اولیه بوده است. نمودار 1، متوسط هزینه تولید هرتن آلومینیوم اولیه واحدهای این شرکت را از سال 2008 تا 2016 نشان می‌دهد. با توجه به این نمودار، این شرکت موفق شده از سال 2008 تا سال گذشته، به‌طور متوسط سالانه 6.7 درصد از هزینه‌های تولید خود بکاهد و آن را به سطح حدود یک هزار و 250 دلار به‌ازای هر تن آلومینیوم برساند.

شرکت هیدرو علاوه بر فعالیت در بخش‌های ذکر شده، یکی از پیشتازان عرضه‌کننده تکنولوژی احیای آلومینا و تولید آلومینیوم اولیه در جهان است. این شرکت با ارائه تکنولوژی‌های سری HAL (Hydro Aluminum) به برترین تولیدکنندگان آلومینیوم در سرتاسر جهان، توانسته سهم قابل توجهی در کاهش مصرف انرژی در صنعت آلومینیوم داشته باشد. تکنولوژی این شرکت که برای تخستین بار با برند Hydro در سال 1967 در واحد کارموی نروژ پیاده‌سازی شد، مصرفی در حدود 17.5 کیلووات ساعت به‌ازای هر کیلوگرم آلومینیوم اولیه داشت. امروزه تکنولوژی جدید HAL4e Ultra این شرکت با مصرف انرژی حدود 11.6 کیلووات ساعت برای تولید هر کیلوگرم آلومینیوم، نه‌تنها تأثیر به‌سزایی در کاهش هزینه‌های تولید دارد، بلکه به جرأت می‌توان گفت که کم‌مصرف‌ترین تکنولوژی حال حاضر در این صنعت به‌شمار می‌رود. لازم به‌ذکر است که در حال حاضر، شرکت آلومینیوم قطر به‌عنوان جوینت ونچری از شرکت نورسک‌هیدرو، از تکنولوژی سری HAL استفاده می‌کند.

این شرکت در سال گذشته بیش از 11.1 میلیون تن بوکسیت در سرتاسر جهان استخراج و تولید کرد که رشد 10.7 درصدی را نسبت به سال 2015 تجربه کرد. حجم تولید آلومینا نیز با رشد 6.4 درصدی نسبت به سال 2015، به حدود 6.3 میلیون تن در سال 2016 رسید. حجم تولید آلومینیوم اولیه شرکت هیدرو در سال 2016 با رشد اندک 2 درصدی مواجه بود و از 2.05 میلیون تن در سال 2015 به حدود 2.08 میلیون تن در سال 2016 رسید و توانست سهم تقریبا 4 درصدی از تولید جهانی آلومینیوم اولیه را به‌خود اختصاص دهد. در عین حال نیز میزان تولید انرژی این شرکت از منابع تجدیدپذیر با رشد 4 درصدی به حدود 11.3 گیگاوات ساعت در سال 2016 رسید. گفتنی است که شرکت هیدرو، دومین شرکت برتر در نروژ در زمینه تولید انرژی‌ الکتریکی از منابع تجدیدپذیر محسوب می‌شود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
کاهش درآمدهای نورسک‌هیدرو تحت تاثیر کاهش تولید
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: