زنگ خطری برای صنعت ریخته‌گری قطعات مسی و برنجی

زنگ خطری برای صنعت ریخته‌گری قطعات مسی و برنجی

صنعت ریخته‌گری جایگاه ویژه‌ای در سند چشم‌انداز 1404 کشور به خود اختصاص داده و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که این صنعت باید بیشترین درصد نسبی رشد را در کشور تجربه ‌کند. شواهد نشان می‌دهد در بسیاری از کشورهای اروپایی و کشورهای جنوب شرقی آسیا، صنعت ریخته‌گری توانسته است تاثیرخوبی در رشد صنعتی آن‌ها داشته باشد و این کشورها با سرمایه‌گذاری انبوه در این صنعت و همچنین به روز کردن فناوری‌ها و تکنولوژی‌های پیشرفته و منحصر به فرد سعی در افزایش بهره‌وری و بهبود کیفیت تولیدات قطعات ریختگی خود دارند چراکه صنعت ریخته‌گری به نوعی نقطه آغازگر چرخه تولید هر کشوری به شمار می‌آید و به نوعی ضامن خودکفایی کشورها در تولید محصولات اساسی است.

به گزارش «فلزات آنلاین»-داده‌های آماری از وضعیت جاری تولید قطعات ریختگی در ایران گواه این مساله است که صنایع ریخته‌گری با وجود اینکه تا سال ۱۴۰۴ بایستی از اهمیت فزاینده و رو به رشدی برخوردار باشند و پیش‌بینی شده که هم زمان با افزایش بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید، سهم قطعات ریختگی در سبد مصرف داخلی و صادرات افزایش خواهد یافت اما در سال‌های اخیر آهنگ رشد قابل توجهی نداشته و شرایط به گونه‌ای رقم خورده که بسیاری از تولیدکنندگان عرصه تولید قطعات ریختگی را به ورطه ناامیدی کشانده است.

کافی است سری به شهرک‌های صنعتی بزنیم تا از نزدیک در جریان معضلات و مشکلات ریخته‌گران قرار گیریم؛ آنگاه خواهیم دید که بسیاری از واحدهای ریخته‌گری قدیمی و نوپا در نقطه اوج بحران اقتصادی کشور که تاب و توان بقا در این شرایط را نداشته‌اند یا مجبور به تعطیلی واحدهای خود شدند و یا از محل فروش زمین و سرمایه‌های آن ضررهای استقامت در این صنعت را جبران کردند.

برنج بخش عمده قطعات ریختگی مس و آلیاژهای آن را تشکیل می‌دهد و عمده مصرف آن در ساختمان و کاربردهای عمومی مانند شیرآلات و قفل است و در مصارف صنعتی هر جا که فشار و سایش وجود داشته باشد مانند انواع مهره یا رگلاتورها و یا مصارف تزئینی مانند لوستر کاربرد دارد.

با توجه به اینکه قدرت خرید مردم کاهش یافته است بازار کار ریخته‌گران نیز محدودتر شده، چراکه بخش قابل توجهی از بازار مصرف قطعات برنجی در اختیار محصولات تزئینی است و افزایش بسیار محسوس قیمت برنج در کشور طبیعتا قیمت تمام شده این محصولات را افزایش داده و باعث هرچه کوچک‌تر شدن سهم بازار محصولات تزئینی برنجی می‌شود.

از طرف دیگر، چینی‌ها از دو جنبه، بازار قطعات ریختگی برنجی کشور را تحت تاثیر قرارداده‌اند، واردات شیرآلات نهایی چینی که در بازار با قیمت کمتری نسبت به محصولات داخلی فروخته می‌شود باعث کاهش فروش محصولات داخلی  و در نهایت کاهش تقاضای قطعات ریختگی مانند تنه شیرآلات بهداشتی شده است. از طرفی شرکت‌های تولیدکننده داخلی برای اینکه توان رقابت با چینی‌ها را داشته باشند، به منظور کاهش قیمت تمام شده، قطعات ریختگی برنجی شیرآلات بهداشتی را به چینی‌ها سفارش داده و پس از وارد کردن آن‌ها، کارهای نهایی و مونتاژ را انجام می‌دهند که همین مساله باز بر بازار تقاضای ریخته‌گران تاثیر گذاشته است. هرچند این نکته را نباید فراموش کرد که رکود ساخت و ساز مسکن، خود به شدت باعث کاهش تقاضا برای شیرآلات جدید شده است. این نکته را هم باید اضافه کرد که مصرف‌کنندگان نهایی به دلیل افزایش قیمت‌ها، بجای تعویض و نوسازی به سمت تعمیر شیرآلات در حال کارکرد سوق داده شده‌اند.

در خصوص مصارف صنعتی نیز به دلیل کاهش تولیدات صنعتی ناشی از رکود اقتصادی و کاهش سرمایه‌گذاری‌های جدید، تقاضا برای قطعات ریختگی برنجی همانند سایر قطعات صنعتی، کاهش داشته است.

علاوه بر سمت تقاضا، در سمت تولید نیز مشکلات و معضلات متعددی مانند کاهش دسترسی به مواد اولیه، نوسانات قیمت ناشی از نوسانات نرخ ارز و یا کاهش کیفیت مواد اولیه صنعت‌گران را آزار می‌دهد.

در پایان باید به این نکته توجه داشت که به طور کلی الگوی توسعه اقتصادی در الگوی توسعه کلان هر کشوری ترسیم می‌شود و در الگوی توسعه اقتصادی است که جایگاه صنعت مشخص شده و متناسب با آن سیاست‌ها و استراتژی‌های مورد نیاز برای رونق تولید کشور پایه‌ریزی می‌شود. در چنین شرایطی است که پیش‌بینی آینده صنعت به برنامه‌ریزی‌های آینده در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و ... در کشور بستگی دارد و همه این عوامل در آینده صنعت ریخته‌گری نقش بسزایی ایفا می‌کنند چراکه صنعت ریخته‌گری جزء اساسی آینده صنعت محسوب می‌شود و آینده صنعت نیز بخشی از آینده اقتصاد کشور است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: