افزایش جهانی تقاضای نیکل گرید Class1 تا سال 2030
کدام شرکت‌ها در صدر جدول تولید نیکل دنیا قرار دارند

افزایش جهانی تقاضای نیکل گرید Class1 تا سال 2030

نیکل محصولی است که در 2 گرید اصلی دارای ناخالصی آهن و بدون ناخالصی آهن عرضه می‌شود، در سال‌های اخیر میزان تولید نیکل دارای ناخالصی آهن در دنیا افزایش داشته است که بخش قابل توجهی از این افزایش تولید مربوط به چین و اندونزی می‌شود. این نوع از نیکل در تولید فولادهای زنگ‌نزن به‌کار می‌رود، اما قابلیت مصرف در مصارف الکتریکی و همچنین باتری‌های خودروهای برقی را ندارد. از آنجاییکه پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آتی دنیا شاهد رشد استفاده از خودروهای الکتریکی باشد، تقاضا برای نیکل بدون ناخالصی آهن نیز افزایش پیدا خواهد کرد و درصورت عدم رشد ظرفیت تولید این محصول، دنیا با کمبود عرضه مواجه خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، عرضه نیکل در دنیا در 2 گرید  Class1 و Class2  صورت می‌گیرد. نیکل با گرید Class2 دارای خلوص کمتری است و ترکیبانی از آهن در آن وجود دارد؛ اما وجود این ترکیبات آهن مانع از مصرف این محصول در تولید فولادهای زنگ‌نزن نمی‌شود. نیکل Class1 دارای خلوص بالاتری است و همین امر نیز سبب می‌شود تا علاوه بر امکان استفاده از آن در تولید فولادهای زنگ‌نزن در مصارف الکتریکی از جمله تولید باتری‌ها نیز به‌کار رود.

نیکل Class1 در تولید فولادهای زنگ‌نزن و همچنین سایر مصارفی که نیاز به نیکل دارد به‌عنوان مثال در تولید آلیاژها، باتری‌های خودروهای الکتریکی و... مصرف می‌شود. رشد مصرف نیکل در سایر مصارف به‌جز تولید فولاد زنگ‌نزن سبب شده تا استفاده از نیکل Class1 در این مصرف محدود شود. افزایش تولید خودروهای الکتریکی یکی از مهم‌ترین مواردی است که سبب افزایش تقاضا برای نیکل Class1 خواهد شد. مطابق پیش‌بینی‌های صورت گرفته توسط مؤسساتی همچون CRU میزان تقاضا برای نیکل Class1 در دوره زمانی میان‌مدت و بلندمدت رشد خواهد داشت.

براساس پیش‌بینی‌های مؤسسه CRU میزان تقاضا برای نیکل در تولید باتری‌های خودروهای الکتریکی تا سال 2030 به بیش از 1.1 میلیون تن خواهد رسید. همچنین بر اساس پیش‌بینی این مؤسسه بعید است که میزان تولید نیکل Class1 تا این سال به این مقدار برسد و بدین ترتیب بازار شاهد کسری در عرضه این محصول خواهد بود. در نمودار 1 بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نیکل دنیا براساس سهم هریک از تولید جهانی این محصول آورده شده است. به‌ترتیب Tsingshan، واله، نورنیکل، Jinchuan و گلنکور بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نیکل دنیا هستند. شرکت Tsingshan در سال‌های اخیر ظرفیت تولید نیکل خود را افزایش داده است و بدین ترتیب تبدیل به بزرگترین تولیدکننده نیکل دنیا شده است. بخش عمده‌ای از این ظرفیت مربوط به نیکل گرید Class2 است و در اندونزی متمرکز است.

همانگونه که در نمودار 1 مشاهده می‌شود، شرکت نورنیکل (Nornickel) یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نیکل دنیا است که در سال 2018 حدود 9.7 درصد از تولید جهانی این محصول را در اختیار داشت. همچنین این شرکت بزرگترین تولیدکننده نیکل گرید Class1 در دنیا است، در نمودار 2 بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نیکل گرید Class1برحسب درصد هر یک از تولید جهانی این محصول آورده شده است. نورنیکل می‌تواند سهم به‌سزایی در افزایش تولید این محصول همزمان با رشد جهانی تقاضا داشته باشد. این شرکت، توسعه پروژه جدید معدن‌کاری را در کالستر جنوبی و همچنین افزایش ظرفیت را در Talnakh دنبال می‌کند. طبق پیش‌بینی انتظار می‌رود که پروژه معدن‌کاری کالستر جنوبی در محدوده زمانی سال‌های 2021 تا 2022 راه‌اندازی شود و تا سال 2027 میزان بهره‌برداری از این معدن به 9 میلیون تن کانسنگ برسد. هزینه این پروژه عظیم رقمی معادل 670 میلیون دلار برآورد می‌شود.

در راستای این افزایش تولید معدنی، این شرکت بنا دارد تا ظرفیت اسمی خط کنسانتره Talnakh خود را از 10 میلیون تن به 18 میلیون تن ارتقا دهد. این افزایش ظرفیت به این شرکت اجازه می‌دهد تا تمامی فرآیند فرآوری خود از کالستر جنوبی را یکجا متمرکز کند.

براساس گزارش CRU نورنیکل در سال 2018 حدود 217 هزار تن فلز نیکل تولید کرد. به بهره‌برداری رسیدن پروژه‌های توسعه‌ای این شرکت سبب خواهد شد تا میزان تولید این شرکت تا سال 2025 به 240 هزار تن محصول برسد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تولید جهانی نیکل سال آینده کاهش می‌یابد
پرمیوم کاتد نیکل در شانگهای منفی شد
هلند جایگاه روسیه در بازار شمش نیکل دنیا را تصاحب کرد
کاهش صادرات بزرگ‌ترین صادرکننده کنسانتره نیکل دنیا
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: