اتخاذ رویکرد صادراتی برای احیای معادن کوچک
مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران مطرح کرد:

اتخاذ رویکرد صادراتی برای احیای معادن کوچک

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران گفت: طرح احیای معادن کوچک در چارچوب اجرای پروژه اقتصاد مقاومتی احیاء، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس قرار گرفته و در صورت اقتصادی بودن، این معادن می‌توانند علاوه بر تامین نیاز داخل، رویکرد صادراتی نیز داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، وجیه الله جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد: موضوع احیای معادن کوچک در اواخر ۹۶ کلید خورد، به دلیل نیاز به مصرف اقلام معدنی از سوی سرمایه‌گذاران، لازم بود معادن غیرفعال در ارتباط با حوزه عملکرد آن‌ها فعال شود و آن افراد نیز فعال‌سازی معادن را خواستار شدند، تا امکان تهیه مواد اولیه مورد نیاز آن‌ها فراهم آید.

به گفته وی، اواخر سال ۹۶ تفاهمنامه مربوطه بین گل‌گهر، میدکو و برخی مجموعه‌های معدنی مربوطه امضا، اما گام‌های ابتدایی در سال ۹۷ برداشته شد و در سال جاری شتاب گرفت و سازمان ایمیدرو هم نقش خود را در این ارتباط به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی به عنوان بازوی اجرایی خود محول کرد.

جعفری خاطرنشان ساخت: بررسی‌ها نشان می‌دهد ۹۸.۳ درصد از معادن کشور کوچک‌مقیاس محسوب می‌شوند و در عین حال ۸۵ درصد اشتغال و ۶۵ درصد تولید مربوط به این بخش است.

وی گفت: می‌توان از برخی مزیت‌ها با تجمیع معادن کوچک بهره گرفت. در واقع چنانچه ۱۰ معدن کوچک که در یک منطقه قرار گرفته‌اند، بتوانند نسبت به ایجاد یک واحد فرآوری اقدام کرده و این امکان به‌وجود آید که بازار تولید آن‌ها نیز فراهم شود، بنابراین سرمایه‌گذار بخش خصوصی با ایجاد یک واحد فراوری می‌تواند از مزیت فعال‌سازی این معادن برخوردار شود.

جعفری توضیح داد: ارزیابی معادن کوچک مقیاس گویای آن است که از نظر زیرساخت، نقدینگی، مسائل حقوقی و فنی مشکل دارند. اما با راهکار یاد شده مشکلات متقاضی این نوع معادن که مصرف‌کننده ماده معدنی استخراجی نیز هستند، قابل برطرف شدن است.

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران اضافه کرد: چهار رکن طرح احیا و فعال‌سازی معادن را دولت، سرمایه‌گذاران که می‌خواهند مصرف‌کنندگان مواد معدنی باشند، معدنکاران یا مجوزداران معادن غیرفعال و تشکل‌ها و انجمن‌های ذیربط (اتاق بازرگانی، خانه معدن، سازمان نظام مهندسی معدن، انجمن‌ها) تشکیل می‌دهند.

وی افزود: تاکنون اطلاعات معادن ۱۴ استان اخذ شده که 8 استان مورد پایش قرار گرفته و در واقع ۳۱ استان در چارچوب طرح احیای معادن کوچک‌مقیاس قرار گرفته‌اند، ابتدا تمرکز بر روی معادن فلزی بود، اما سازمان ایمیدرو معادن غیرفلزی را نیز در برنامه گنجاند.

جعفری گفت: امسال تلاش می‌شود حدود ۳۰ درصد برنامه فعال‌سازی معادن کوچک اجرایی شود، اما شکل‌گیری یک واحد فرآوری ۲ سال به‌طول می‌انجامد و انتظار می‌رود در سال ۹۹ این حرکت (احیای معادن کوچک) روند بهتری پیدا کند و آثار خود را نشان دهد.

وی تصریح کرد: چنانچه فعال‌سازی معادن توجیه اقتصادی داشته باشند، می‌تواند پیامد صادرات را نیز به ارمغان بیاورد و به این ترتیب سرمایه‌گذاری از بازدهی لازم برخوردار شود.

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی اضافه کرد: موضوع شناسایی معادن طلا در بین ۵۰۰ معدن کوچک در دستور کار قرار دارد. پیشینه این امر گویای آن است که قبلا دستیابی به معدن با ۲ تا 3 گرم طلا در تن ارزش اقتصادی داشت؛ اما امروز به‌دلیل رشد ارزش طلا عیار 0.5 یا ۰.۳ درصد نیز توجیه اقتصادی یافته است و حضور شرکت‌های خارجی برای فعالیت اکتشافی یا استخراجی در زمینه طلا یا برخی فلزات دیگر مربوط به شیوه‌های استخراج است.
وی پیرامون موضوع تامین اعتبار برای احیای معادن کوچک گفت: برای سال ۹۸ در بودجه منابعی توسط سازمان برنامه و بودجه دیده نشده، اما می‌توان برای سال ۹۹ برنامه ریزی کرد و بتوان نیازهای این طرح را در قالب بودجه مورد توجه قرار داد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
راهکارهای احیا و فعال‌سازی معادن کوچک
استفاده از توان بخش خصوصی در احداث تنها کارخانه تولید نفلین سینیت خاورمیانه
ضرورت تدوین
نیاز بازارهای جهانی، اکتشاف را توجیه می‌کند
انجام تمامی پروژه های تحقیقاتی ایمپاسکو توسط دانشگاه ها
اولویت ما اکتشاف در مناطق محروم است
خصوصی‌سازی معادن، افزایش تولید و بهره‌وری را رقم زده است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
جشنواره ملی فولاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: