تعدیل قیمت فخوز پس از رشد 30 درصدی
کاهش ارزش سهام فولاد خوزستان

تعدیل قیمت فخوز پس از رشد 30 درصدی

به‌دلیل قرار گرفتن محصولات فولاد خوزستان در زنجیره صنعت فولاد به ویژه فولاد اکسین و نیز دستورالعمل دولت مبنی بر عرضه داخلی فولادسازان، صادرات فولاد خوزستان با افت مواجه شده است که این امر بر ارزش سهام این فولادساز بزرگ تاثیر گذاشت، به‌طوری که در خرداد ماه گذشته میزان صادرات این شرکت 25 درصد و متعاقب آن ارزش سهام آن در بازار بورس با 19 درصد افت مواجه شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، سهام شرکت فولاد خوزستان در 5 ماه گذشته، یک روند سینوسی را طی کرده است؛ به طوری‌که ابتدا پس از کاهش قیمت در اواخر اسفند 97، ارزش آن مجددا تا میزان قبلی بازگشت و سپس نزول دیگری را تجربه کرد. هم اکنون ارزش این سهم، نزدیک به 807 تومان است.

وضعیت معاملاتی نماد فخوز، طی دو نوبت در چند ماه گذشته متوقف شده است. نوبت نخست، جلسه مجمع فوق‌العاده این شرکت در تاریخ 19 اسفند 97 بود که بنا به این دلیل، مطابق قانون سازمان بورس، به دلیل افشای اطلاعات بااهمیت در روزهای منتهی و همچنین روزهای کاری بعدی آن معاملات این نماد متوقف شد. موضوع این جلسه، افزایش سرمایه شرکت فولاد خوزستان بود که با رای مجمع به تصویب رسید. میزان این افزایش سرمایه 24 درصد بود که از محل سود انباشته تامین شد. مطابق انتظار و در نتیجه این افزایش سرمایه، ارزش نماد فخوز با حدود 20 درصد کاهش در روز نخست بازگشایی مواجه شد و به 751 تومان برای هر سهم رسید. روند بازگشت ارزش سهام، حدود 2 ماه به طول کشید؛ در این مقطع، قیمت هر سهم از قله 1000 تومانی نیز عبور کرد. نمودار 1، تغییرات قیمت سهام شرکت فولاد خوزستان در بازار بورس تهران را نشان می‌دهد.

اما نوبت دوم توقف نماد، در ایام تعطیلات خرداد ماه اتفاق افتاد؛ زمانی که انتشار آمار صادرات فولاد خوزستان، حاکی کاهش 45 درصدی فروش خارجی محصولات این شرکت بود. با توجه به تلاش این شرکت، برای تکمیل زنجیره ارزش تولید فولاد، این شرکت از حجم اسلب صادراتی خود کاسته و بخش عمده‌ای از محصول صادراتی خود را به عنوان ماده اولیه به شرکت فولاد اکسین (تولیدکننده محصول نهایی ورق)، منتقل می‌کند. سازمان بورس، طی همین مدت به منظور جلوگیری از کاهش بیشتر ارزش این سهم، معاملات نماد فخوز را متوقف نمود. پس از بازگشایی این نماد در بازار بورس، ارزش فخوز با حدود 12 درصد کاهش به 888 تومان کاهش یافت. این روند کاهش تاکنون نیز ادامه داشته است؛ به طوری که هم‌اکنون هر سهم فخوز در بازار بورس  حدود 800 تومان معامله می‌شود. این قیمت، حدود 24 درصد کمتر از ارزش آن در یک ماه و نیم پیش است.

با توجه به دستورالعمل دولت مبنی بر اولویت قرار گرفتن شرکت‌های داخلی در عرضه محصولات، درآمدهای صادراتی شرکت‌های فولادی از جمله فولاد خوزستان در مجموع با کاهش روبه‌رو بوده است. اگرچه وضعیت بازار داخلی نسبت به روزهای گذشته شرایط بهتری پیدا کرده و میزان تقاضا برای شمش بلوم فولاد خوزستان افزایش داشته است. به این ترتیب، سیر نزولی قیمت فخوز با شروع مرداد ماه متوقف شد و انتظار می‌رود با رشد درآمدهای داخلی طی ماه‌های آتی، ارزش سهام روند افزایشی داشته باشد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: