مصرف‌کنندگان قلع، نگران از کسری عرضه در سال‌های آتی
قلع فلزی پرکاربرد در کشورهای توسعه یافته

مصرف‌کنندگان قلع، نگران از کسری عرضه در سال‌های آتی

فلز قلع در سال‌های قبل به‌علت محدودیت مصرف رونق چندانی نداشت و همین امر نیز سبب کاهش تمایل سرمایه‌گذاران به حضور در حوزه تولید معدنی و تولید این فلز شد. در سال‌های اخیر با مطرح شدن زمینه‌های جدید مصرف، بازار قلع نیز رونق گرفت. درحال حاضر میزان مصرف قلع در کشورهای در حال توسعه کمتر از میانگین جهانی و در اقتصادهای توسعه یافته بیش از میانگین جهانی است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، فلز قلع دارای ویژگی‌های الکتروشیمیایی مثبتی است که موجب می‌شود این فلز کاربردی گسترده در تولید انواع مصارف انرژی داشته باشد. بسیاری از تولیدکنندگان مایل به حرکت به سمت استفاده از قلع در محصولات خود هستند؛ اما از عرضه کافی آن در آینده نه‌چندان دور اطمینانی ندارند.

عرضه جهانی قلع دنیا شامل 2 روش اصلی عرضه اولیه (تولید معدنی) و عرضه ثانویه (بازیافت) می‌شود که سهم هریک از این روش‌ها در تولید جهانی قلع در نمودار 1 به نمایش درآمده است. در طول چند سال گذشته، عرضه جهانی قلع به‌نسبت ثابت بوده است. تولید قلع تصفیه شده رقمی معادل 340 تا 370 هزار تن در سال و تولید ثانویه این محصول رقمی حدود 50 تا 70 هزار تن محصول در سال است.

از اواسط دهه 1980 به بعد 2 عامل اصلی بر عرضه معدنی قلع دنیا اثرگذار شدند. قیمت پایین فروش قلع در دنیا و بالا بودن هزینه‌های تولید این محصول که موجب شد سرمایه‌گذران چندان مایل به حضور در این عرصه نشوند و سطح فعالیت اکتشافی و سرمایه‌گذاری در دنیا در زمینه قلع کاهش یابد. همچنین بیش از نیمی از قلع تولیدی در دنیا در واحدهای کوچک صنعتی فرآوری می‌شود که همین امر نیز موجب افزایش قیمت تمام شده این محصول می‌شود.

در سال‌های اخیر افزایش قیمت قلع در دنیا سبب شد تا تولید این فلز رونق یابد. افزایش تولید این محصول با گسترش معادن قدیمی و بهبود تکنولوژی‌های فرآوری سنگ معدنی و همچنین بازگشایی مجدد معادن قدیمی این محصول همچون معدن“black swan” در میانمار بود.

قلع فلزی حیاتی در تولید طیف وسیعی از جمله بسیاری از محصولات مانند رایانه‌ها، لوازم الکترونیک، بسته‌بندی، اتومبیل و... است اما در اغلب موارد به میزان اندکی در تولید این محصولات به مصرف می‌رسد. باتوجه به طیف گسترده کاربرد این محصول پیش‌بینی می‌شود که میزان تقاضای جهانی برای این محصول نیز در سال‌های آتی افزایش یابد.

درحال حاضر حدود 80 درصد مصرف قلع دنیا مربوط به لحیم‌کاری، مصارف شیمیایی و تولید فولاد گالوانیزه است. با شروع قرن بیستم و افزایش تولید و مصرف وسایل الکترونیک در دنیا، سبد مصرف قلع نیز در دنیا درحال تغییر است. در نمودار 2، براساس گزارش CRU میزان مصرف قلع در کشورهای در حال توسعه کمتر از میانگین جهانی و در اقتصادهای توسعه یافته بیش از میانگین جهانی است.

باتوجه به مصرف قلع در کاربردهای جدید انرژی، تمامی پیش‌بینی‌ها، چشم‌انداز مثبتی را برای فلز قلع تخمین می‌زنند. انجمن بین‌المللی قلع (ITA) می‌گوید در سال‌های آتی شاهد رشد تقاضا برای فلز قلع به علت افزایش مصرف باتری‌های یونی لیتیوم و همچنین استفاده نسل جدیدی از باتری‌های اسید سرب خواهیم بود که فلز قلع نیز در آن‌ها به‌کار خواهد رفت.

براساس اطلاعات منتشر شده ازسوی موسسه ماساچوست، مصرف قلع در سال‌های آتی علاوه بر خودروهای الکتریکی در روباتیک، انرژی‌های تجدیدپذیر و رایانه‌های پیشرفته خواهد بود که عمده این مصرف برای لحیم نقاط اتصال تجهیزات است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
پیش‌بینی‌های بازار قلع تحقق نیافت
اندونزی رتبه یک صادرات قلع را حفظ کرد
چین درصدر جدول واردات کنسانتره قلع دنیا
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: