پالایشگاه‌های آلومینای چین، سهم خود در بازار مصرف سود را حفظ کردند
بازار سود سوزآور در چین طی سال‌های گذشته

پالایشگاه‌های آلومینای چین، سهم خود در بازار مصرف سود را حفظ کردند

سود سوزآور، یکی از مهم‌ترین مواد مصرفی در تولید آلومینا به‌شمار می‌رود. میزان مصرف و تولید این محصول در چین طی سال‌های گذشته با رشد صنایع مصرف‌کننده آن از جمله پالایشگاه‌های آلومینا، روندی صعودی را طی کرده است. با توجه به دورنمای تداوم رشد تولید آلومینا در چین، انتظار می‌رود که میزان رشد مصرف در این کشور ادامه داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، سود سوزآور یکی از مهم‌ترین مواد مصرفی در تولید آلومینا به‌شمار می‌رود. این محصول عموما حدود 15 درصد از هزینه‌های تولید آلومینا را به‌خود اختصاص می‌دهد که آن را پس از بوکسیت و انرژی در رده سوم مهم‌ترین مؤلفه‌های هزینه‌ای در تولید و پالایش آلومینا قرار می‌دهد.

سود سوزآور (هیدروکسید سدیم) مصارف بسیار گسترده‌ای دارد، اما به‌جرأت می‌توان گفت که بزرگ‌ترین صنعت مصرف‌کننده این محصول پالایشگاه‌های آلومینا هستند. در نمودار 1، میزان تولید و مصرف این ماده شیمیایی در چین طی 2 دهه گذشته نشان داده شده است. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود، میزان تولید و همچنین مصرف این محصول در چین روندی صعودی را طی کرده است؛ به‌طوری که مقدار تولید آن از حدود 22 میلیون تن در سال 2010 به بیش از 34 میلیون تن در سال 2018 افزایش یافت. با توجه به خالص صادرات تقریبا یک میلیون تنی چین طی این دوره که نسبتا میزان آن نیز ثابت بوده است، مقدار مصرف آن روندی مشابه با تولید آن را طی کرده است و از حدود 21 میلیون تن در سال 2010 به حدود 33 میلیون تن در سال 2018 افزایش یافت.

با در نظر گرفتن مقدار مصرف متوسط سود سوزآور برای تولید آلومینا در چین طی سال‌های مختلف، می‌توان مقدار مصرف سود سوزآور توسط پالایشگاه‌های آلومینای چین را برآورد کرد. همان‌طور که در نمودار 1 نشان داده شده است، مقدار سهم پالایشگاه‌های آلومینا در مصرف کل سود سوزآور در چین، تقریبا حدود 11 درصد ثابت باقی مانده است.

گفتنی است که با وجود رشد سریع تولید آلومینا در چین، اما کاهش شدت مصرف سود در پالایشگاه‌های آلومینا، سبب شد تا میزان رشد مصرف سود پالایشگاه‌های آلومینای چین کندتر از رشد تولید آلومینا باشد. علت اصلی این امر، کاهش سهم بوکسیت تولید داخلی در مصرف بوکسیت چین است که عامل اصلی ثبات در سهم پالایشگاه‌های آلومینای چین شده است؛ چرا که عمده بوکسیت موجود در چین حاوی سیلیس بسیار بالایی است که منجر به افزایش میزان مصرف سود سوزآور در حین فرآیند تولید آلومینا می‌شود. در مقابل، بوکسیت گینه که امروزه به یکی از منابع مهم و حتی اصلی تأمین تقاضای چین بدل شده است، مقدار سیلیس بسیار کمتری دارد.

با روند رو به رشد تولید آلومینا در چین، انتظار می‌رود که مقدار مصرف سود سوزآور در سال 2019 همچنان رو به رشد باشد؛ با این حال، هر چند که پروژه‌های متعدد پالایشگاه آلومینا در چین طی سال جاری (2019) به بهره‌برداری می‌رسد، اما وقفه‌های تولیدی از سوی شرکت Shanxi Xinfa میزان جهش مورد انتظار از تولید آلومینا را محدود خواهد کرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: