راه‌اندازی مرکز نوآوری معدنی و صنایع معدنی در دانشکده مهندسی معدن دانشگاه امیرکبیر/ کافه معدن در آستانه راه‌اندازی
رئیس دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر خبر داد؛

راه‌اندازی مرکز نوآوری معدنی و صنایع معدنی در دانشکده مهندسی معدن دانشگاه امیرکبیر/ کافه معدن در آستانه راه‌اندازی

رئیس دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر از ایجاد مرکز نوآوری معدنی و صنایع معدنی در دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خبر داد و گفت: این مرکز در مساحتی بالغ بر ۱۶۰ مترمربع راه‌اندازی می‌شود که قرار است بخش خصوصی احداث این مرکز را برعهده گیرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از دانشگاه امیرکبیر، همایون کتیبه با بیان این‌که فارغ التحصیلان این دانشکده در بسیاری از صنایع و معادن داخلی و خارجی مشغول به کار هستند، افزود: همچنین فارغ التحصیلان این دانشکده به عنوان عضو هیات علمی در بسیاری از دانشگاه‌های داخلی و خارجی مشغول به تدریس و تحقیق هستند. سطح علمی دانشجویان این دانشکده در جایگاهی است که بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی، آمریکایی و استرالیا خواهان فارغ‌التحصیلان ما هستند.

رئیس دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: این دانشکده با بخش‌های مختلف معدنی کشور ارتباط دارد. همچنین فارغ‌التحصیلان این دانشکده در حوزه‌های عمرانیِ مرتبط با مباحثِ مختلف مهندسی زمین، سدسازی، اکتشاف و استخراج نفت و راه‌سازی نیز مشغول به فعالیت هستند. این دانشکده با بسیاری از شرکت‌های بخش خصوصی و دولتی قرارداد دارد و برنامه داریم که این فعالیت‌ها گسترش یابد.

وی با بیان اینکه قدم‌های بسیار مثبتی در دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه برداشته شده است، گفت: در حاشیه فضای فیزیکی دانشگاه با همکاری بخش خصوصی، «کافه معدن» در حالِ راه‌اندازی است. این کافه پس از راه‌اندازی بستری برای ارتباطات فعالان در حوزه معدن خواهد شد.

ایجاد مرکز نوآوری معدنی و صنایع معدنی در دانشکده

دکتر کتیبه از ایجاد مرکز نوآوری معدنی و صنایع معدنی در دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خبر داد و گفت: این مرکز در مساحتی بالغ بر ۱۶۰ مترمربع راه‌اندازی می‌شود که قرار است بخش خصوصی احداث این مرکز را برعهده گیرد. تیم‌های تحقیقاتی در این مرکز استقرار می‌یابد تا بتوانند ایده‌های خود را مطرح و زمینه تولید و ایده‌های خود را تجاری‌سازی  کنند.

رئیس دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: همچنین قرار است در برج فناوری دانشگاه، شتاب‌دهنده معدنی ایجاد کنیم که در این شتاب‌دهنده ایده‌های مطرح شده در مرکز نوآوری دانشکده بررسی می‌شود و درصورت به نتیجه رسیدن ایده‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد می‌شود.

دکتر کتیبه تصریح کرد: در کافه معدن و مرکز نوآوری دانشکده محدودیت پذیرش نداریم، به‌نحوی که پذیرش در این مراکز تنها مختص دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیست؛ بلکه اگر فردی ایده‌ای داشته باشد و ایده وی پس از ارزیابی‌ها به تصویب برسد، می‌تواند در این مراکز فعالیت کند. این دانشکده در طرح ملی میدان نفتی دارخوین نیز همکاری تنگاتنگی دارد.

راه‌اندازی مرکز اصالت‌سنجی سنگ‌های قیمتی در دانشکده

رئیس دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: برنامه داریم مرکز اصالت‌سنجی سنگ‌های قیمتی را نیز در این دانشکده راه‌اندازی کنیم که این مرکز مسئولیت بررسی و صدور گواهی‌نامه برای سنگ‌های قیمتی را بر عهده خواهد داشت. در حال حاضر مراکز معتبر و شناخته شده در سطح دانشگاهی در این زمینه بسیار کم است.

وی با بیان اینکه دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تلاش دارد ارتباط خود را با صنعت تقویت کند، گفت: با تقویت این ارتباط بستر فعالیت‌های دیگر دانشکده نیز فراهم می‌شود.

طراحی و ساخت دستگاه منحصر به فرد توسط دانشجوی دکتری دانشکده

رئیس دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: توسط دانشجویان دکتری این دانشکده دستگاه تست مقاومت سه محوری و خزش طراحی و ساخته شده است که در آزمایشگاه مکانیک سنگِ این دانشکده در حال بهره‌برداری است. تست‌های مربوط به این دستگاه انجام شده و این دستگاه هم‌اکنون فعال است. این دستگاه در بسیاری از مطالعات مکانیک سنگی مانند سدسازی، راه‌سازی و تونل سازی مورد استفاده است.

توجه بخش دولتی به دانشگاه‌ها بیشتر شده است

وی اظهار داشت: باتوجه به فضای تحریمی که در کشور حاکم است، گرایش بخش خصوصی و دولتی به دانشگاه‌ها افزایش یافته است. در کشور ما نیروی انسانی از پتانسیل و توانایی زیاد برخوردار است، اما این توانایی‌ها عمدتاً بالقوه است و برای اینکه این توانایی‌ها بالفعل شود، باید بستر لازم را آماده کنیم که یکی از بسترها ارتباط صنعت و دانشگاه است. 

دکتر کتیبه تاکید کرد: یکی از دلایل عدم شکل‌گیریِ کاملِ ارتباط صنعت و دانشگاه در کشور این است که نگاه عمده صنعت ما به خارج بوده است، اما به دلیل تحریم و هزینه‌های زیاد ارزی اکنون این مراکز علاقه دارند با دانشگاه‌های کشور ارتباط برقرار کنند. در این راستا دانشگاه‌ها نیز باید بستری را فراهم کنند تا پاسخگوی نیازهای صنایع باشند. بنابراین باید سیستم دانشگاه‌ها چابک شود تا قادر باشیم سریع‌تر جوابگوی نیازهای صنعت باشیم.

وی ادامه داد: در دانشگاه صنعتی امیرکبیر زیرساخت‌های خوبی، همانند برج فناوری، ایجاد شده که بتوانیم در زمینه ارتباط با صنعت فعالیت‌ها را تسهیل کنیم.

رئیس دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: صنعت به خصوص بخش خصوصی به دنبال ارتباط با دانشگاه‌ها است، اما تحمل بوروکراسی‌های اداری را ندارند و اگر نتوانیم سیستم را فعال و چابک کنیم، نمی‌توانیم از این فرصت استفاده کنیم.

برنامه‌ریزی برای کاهش وابستگی دانشکده مهندسی معدن به بودجه‌های دولتی

دکتر کتیبه افزود: یکی از اهداف دراز مدت ما در دانشکده مهندسی معدن این است که تا حد زیادی وابستگی خود به بودجه دولتی را کاهش دهیم چراکه بودجه‌های دولتی بسیار نوسان دارد و تکیه بر بودجه دولتی ما را دچار روزمرگی می‌کند. در حالی که برای توسعه بیشتر نیازمند بودجه‌های بیشتری هستیم که دولت نمی‌تواند آن‌ها را تامین کند.

رئیس دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار کرد: ارتباط ما با صنعت به معنای بازی برد- برد است، چرا که هم صنعت و هم دانشگاه از این ارتباط سود خواهند برد.

دکتر کتیبه با اشاره به فعالیت‌های بین‌الملل دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این دانشکده با موسسه «جی ای زد» آلمان ارتباط دارد که این موسسه درخصوص آموزش در حوزه آموزشیِ دانشگاه‌های افغانستان فعال است. با همکاری موسسه «جی ای زد» آلمان یک دوره آموزشی تخصصی برای اساتید و کارشناسان کشور افغانستان برگزار کردیم که درآمد ارزی نیز برای دانشگاه به همراه داشت.

رئیس دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این دانشکده در حال حاضر، با کمک معاونت بین‌الملل دانشگاه، همکاری مشترک آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد با دانشگاه مونتان اتریش و فرایبرگ آلمان دارد، بدین شکل که دانشجویان ما یک ترم را در اتریش و یک ترم را در آلمان و مابقی دوره کارشناسی ارشد خود را در ایران می‌گذرانند.

دکتر کتیبه خاطرنشان کرد: همچنین فارغ‌التحصیلان این دانشکده در وزارتخانه‌هایی مانند نیرو و راه و شهرسازی مشغول به فعالیت هستند. در حوزه متالورژی نیز فارغ‌التحصیلان این دانشکده در تمامی بخش‌های خصوصی و دولتی که مرتبط با این موضوع هستند، فعالیت می‌کنند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: