«معادن» با فروش مازاد 300 هزار تنی آلومینا، به بازار این محصول وارد شد
بررسی عملکرد شرکت معادن عربستان در بخش آلومینیوم

«معادن» با فروش مازاد 300 هزار تنی آلومینا، به بازار این محصول وارد شد

شرکت معادن عربستان، سومین تولیدکننده بزرگ آلومینیوم اولیه منطقه، در سال 2018 حدود 933 هزار تن آلومینیوم تولید کرد و موفق شد که نرخ بهره‌برداری از ظرفیت پالایش آلومینای خود را به 100 درصد نزدیک کند. کم‌هزینه بودن تولید آلومینا در کنار ورود این شرکت به بازار آلومینا در سال 2018، سبب بهبود حاشیه سود و عملکرد مالی این شرکت شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، شرکت معادن عربستان پس از شرکت‌های EGA امارات متحده عربی و آلبای بحرین، سومین تولیدکننده بزرگ آلومینیوم در خاورمیانه به شمار می‌رود. نمودار 1، مقدار تولید آلومینیوم و آلومینای این شرکت را در 5 سال گذشته نشان می‌دهد. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود، مقدار آلومینیوم تولید شده این شرکت در سال 2018 به حدود 933 هزار تن رسید که نسبت به سال 2017، رشد 1.9 درصدی داشت. با این حال، مقدار فروش آن در این سال 595 هزار تن گزارش شد که نسبت به سال 2017 بالغ بر 8.9 درصد کمتر بود. این میزان از افت فروش آلومینیوم، ناشی از افزایش میزان مصرف آن برای تولید محصولات تخت و حاصل از نورد آلومینیومی بود.

همچنین مقدار تولید آلومینای این شرکت در سال 2018 به حدود یک میلیون 775 هزار تن رسید که بیشترین مقدار در طول چند سال اخیر و بسیار به ظرفیت اسمی آن یعنی 1.8 میلیون تن نزدیک بود. گفتنی است که تمامی بوکسیت مورد نیاز پالایشگاه آلومینای معادن، از معادن داخلی عربستان تأمین می‌شود. افزایش تولید آلومینای این شرکت در سال 2018، امکان فروش مازاد آن را به مقدار 312 هزار تن، در بازارهای بین‌المللی برای شرکت معادن فراهم آورد، ضمن اینکه افزایش بی‌سابقه قیمت آلومینا در سال 2018 نیز بر جذابیت فروش این محصول افزود.

روند افزایشی تولید و فروش شرکت معادن عربستان طی سال‌های گذشته، به بهبود نتایج مالی این شرکت نیز کمک کرد. نمودار 2، عملکرد مالی شرکت معادن عربستان در بخش زنجیره آلومینیوم را طی 5 سال گذشته نشان می‌دهد. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود، مقدار حاشیه EBITDA آن در زنجیره آلومینیوم از حدود 22 درصد در سال 2014 به حدود 56 درصد در سال 2018 افزایش یافته است. لازم به اشاره است که یکی از مهم‌ترین دلایل حاشیه سود بالای این شرکت، فعالیت آن در تمامی حلقه‌های بالادستی زنجیره آلومینیوم است.، حتی حوزه فعالیت این شرکت در این زنجیره نیز تا نورد در بخش پایین‌دستی این صنعت توسعه یافته است. تامین تمامی مواد اولیه تولید هر حلقه از فعالیت این شرکت توسط درون شرکتی، هزینه‌های تولید آن را به‌مقدار قابل توجهی کاهش داده است؛ به‌طوری که حتی مقدار هزینه تولید آلومینیوم این شرکت در سال 2016 که با راه‌اندازی فاز دوم پالایشگاه آلومینای آن همزمان بود، هزینه تولید آلومینای آن را تا 1،290 دلار به‌ازای هر تن کاهش داد.

همان‌طور که در نمودار 2 مشاهده می‌شود، مقدار حاشیه سود شرکت معادن عربستان از سال 2016 با جهشی همراه بود که از راه‌اندازی فاز دوم پالایشگاه آلومینای آن اثر پذیرفت. استفاده از بوکسیت داخلی این شرکت و همچنین هم‌جواری پالایشگاه آلومینای آن با پالایشگاه‌های پتروشیمی که دسترسی به انرژی‌های حرارتی را تسهیل کرده است، سبب شده تا پالایشگاه آلومینای معادن، یکی از کم‌هزینه‌ترین پالایشگاه‌های آلومینا در کل جهان محسوب شود.

هر چند که در سال 2018، هزینه تولید آلومینیوم شرکت معادن عربستان نسبت به 2017 افزایش یافت، ولی افزایش قیمت آلومینا و همچنین شروع به فروش مازاد آلومینا در بازارهای بین‌المللی باعث افزیش سوددهی شرکت در سال 2018 شد؛ بدین ترتیب، شرکت معادن در سال 2018 نه‌تنها از فروش آلومینا سود بیشتری را عاید خود کرد، بلکه هزینه‌های پایین تولید آلومینای آن، هزینه‌های تأمین ماده اولیه تولید آلومینیوم را نیز برای این شرکت کاهش داد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
شروع کاهش تقاضا، بعد از ثبات قیمت شمش آلومینیوم
فرصتی برای ارائه آخرین دستاوردهای صنایع مصرفی آلومینیومی
به زودی ظرفیت تولیدی جاجرم به ۲۸۰ هزار تن می‌رسد
انتظاری که به حقیقت پیوست
قوانین زیست‌محیطی چین، از قدرت غول آلومینیوم جهان کاست
آلبای بحرین به حاشیه ضرر نزدیک شد
وقفه‌های تولیدی، شرکت آلکوا را وارد حاشیه ضرر کرد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
جشنواره ملی فولاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: