سهم کمتر کنسانتره روی سولفیدی از تولید کنسانتره روی کشور
بررسی تولید کنسانتره روی کشور در 3 ماه ابتدایی سال جاری

سهم کمتر کنسانتره روی سولفیدی از تولید کنسانتره روی کشور

در 3 ماه ابتدایی سال جاری بیش از 59 هزار تن کنسانتره روی توسط 5 شرکت بزرگ معدنی روی کشور تولید شد. در این میان کالسیمین بیشترین تولید معدنی این محصول را انجام داد و توانست نزدیک به دو سوم عرضه داخلی این محصول را در اختیار داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، 5 شرکت بزرگ معدنی روی کشور (شرکت زرین معدن آسیا، باما، کالسیمین، معادن بافق و شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران) در 3 ماه ابتدایی سال جاری برابر 59 هزار و 362 تن کنسانتره روی تولید کردند. در نمودار 1، میزان تولید کنسانتره روی هر یک از این 5 شرکت به تفکیک ماه و شرکت آورده شده است.

همانگونه که در این نمودار قابل مشاهده است، شرکت کالسیمین که یکی از زیرمجموعه‌های هلدینگ توسعه معادن روی ایران است، بیشترین سهم را در تولید معدنی کنسانتره روی کشور دارد. کالسیمین علاوه بر تولید کنسانتره روی، کنسانتره سرب و شمش روی نیز تولید می‌کند. این شرکت در فروردین ماه سال جاری برابر 11 هزار و 869 تن، در اردیبهشت ماه برابر 11 هزار و 325 تن و در خرداد ماه 14 هزار تن کنسانتره روی تولید کرد. مجموعه کنسانتره روی تولیدی توسط این شرکت در این بازه 3 ماهه برابر 37 هزار و 194 تن بود. در نمودار 2 سهم این شرکت از تولید کنسانتره روی درمیان این 5 شرکت اصلی تولیدکننده نشاد داده شده است. همانگونه که در نمودار 2 مشاهده می‌شود، حدود 62 درصد تولید کنسانتره روی در این دوره 3 ماهه متعلق به شرکت کالسیمین بوده است. میزان تولید کنسانتره روی شرکت کالسیمین از فروردین ماه به اردیبهشت با اندکی کاهش همراه بود، اما میزان تولید کنسانتره روی این شرکت در خرداد ماه نسبت به اردیبهشت ماه رشد 23.6 درصدی داشت. بخش عمده‌ای از کنسانتره روی تولیدی در این شرکت به مصرف واحد تصفیه و ذوب روی شرکت می‌رسد.

شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران با تولید 7 هزار و 225 تن کنسانتره روی در 3 ماه ابتدایی سال جاری و سهم 12 درصدی، در رتبه دوم میان این 5 تولیدکننده برتر قرار گرفت. کنسانتره روی تولیدی این شرکت از هر 2 نوع کنسانتره اکسیدی و سولفوره است؛ هرچند که عمده تولید به کنسانتره اکسیدی تعلق دارد. در خرداد ماه سال جاری درمجموع 7225 تن کنسانتره روی در این شرکت تولید شد که از این رقم، تنها 10 درصد کنسانتره روی سولفوره بود.

همانگونه که در نمودار 2 مشاهده می‌شود، پس از کالسیمین و کیمیای زنجان گستران، شرکت باما با تولید 12 درصد کنسانتره روی در این 3 ماه در رتبه سوم در جمع این 5 تولیدکننده برتر قرار دارد. کنسانتره روی تولیدی این شرکت برخلاف کنسانتره‌های روی تولیدی در سایر واحدهای فعال کشور از نوع سولفوری است. مجموع تولید کنسانتره روی این شرکت در 3 ماه ابتدایی سال جاری برابر 7 هزار و 111 تن بوده است. معادن روی این شرکت در فلات مرکزی کشور واقع شده است. اغلب واحدهای ذوب و پالایش روی کشور در نزدیکی معدن انگوران شکل گرفته‌اند و نوع خاک اکسیدی این معدن سب شده است تا این واحدها برای مصرف کنسانتره اکسیدی طراحی شده باشند. شرکت باما علاوه بر کنسانتره روی سولفیدی به تولید کنسانتره سرب اکسیدی و کربنات سرب می‌پردازد.

شرکت زرین معدن آسیا با تولید 4 هزار و 290 تن کنسانتره روی در این 3 ماه، در رتبه سوم تولید این محصول میان این تولیدکنندگان برتر قرار گرفت و سهم 8 درصدی را به خود اختصاص داد. این شرکت در فروردین ماه یک هزار و 398 تن کنسانتره روی تولید کرد. میزان تولید کنسانتره روی این شرکت در اردیبهشت ماه کاهش 76 درصدی داشت؛ اما مجدد در خرداد ماه با افزایش 518 درصدی به 2 هزار و 54 تن رسید.

شرکت معادن بافق یکی دیگر از واحدهای فعال کشور در زمینه تولید معدنی سرب و روی است که به انجام فعالیت اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از معدن سرب و روی کوشک می‌پردازد. براساس اطلاعات کدال، معادن بافق نیز در 3 ماه ابتدایی سال جاری معادل 4 هزار و 48 تن کنسانتره روی تولید کرد که سهم این شرکت از تولید کنسانتره روی 5 شرکت برتر معدنی در نمودار 2 نمایش داده شده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
گره کور تامین خاک معدنی
4 درصد روی دنیا را تولید خواهیم کرد/ لزوم تسهیل واردات ماشین‌آلات معدنی
رشد 529 هزار تنی تولید روی در چین
کاهش قیمت شمش روی، موجب شد تا معدنکاران از سود خود به نفع واحدهای ذوب بکاهند
قیمت روی در سراشیبی ناامیدی از آینده قرار دارد
فلز مس بیشترین سهم از درآمد ودانتا را به خود اختصاص داد
کاهش تولید سرب در چین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: