جزئیات برنامه‌های دولت برای احیای معادن کوچک
مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو مطرح کرد:

جزئیات برنامه‌های دولت برای احیای معادن کوچک

مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو با بیان اینکه ۹۸ درصد از معادن موجود در کشور، کوچک هستند، گفت: تربیت تکنسین‌های معدنی به‌عنوان حلقه واسط کارگران ساده و مهندسان معدن، در دستور کار قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، غلامرضا ملاطاهری در گفتگو با خبرنگار مهر گفت:به لحاظ سهم تولید و ارزش افزوده‌ای که در حوزه معدن و صنایع معدنی نهفته است، ۹۸ درصد معادن کشور کوچک مقیاس بوده و از این حیث، تمرکز بر روی آن‌ها برای سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران حائز اهمیت هستند.

مدیر آموزش، پژوهش  فناوری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران افزود: ایمیدرو از سال‌های گذشته، فعالیت‌های بسیار خوبی را در رابطه با آموزش معادن کوچک آغاز کرده و به خصوص در سال جاری نیز، ۶۰۰ دوره آموزشی پیش‌بینی شده تا مباحث فنی و ایمنی و سلامت کار را هم به نیروی انسانی مستقر در این معادن آموزش دهیم. از سوی دیگر، پایداری این معادن برای سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران بسیار مهم است و به همین دلیل، اگر بتوانیم به لحاظ فنی، معادن را تجهیز کرده و نیروی انسانی متخصص را در آن به‌کار گیریم که به حوزه حفاری و استخراج معادن مسلط هستند، تولید در این معادن افزایش خواهد یافت.

وی تصریح کرد: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران تنها دستگاه حاکمیتی است که به‌صورت رایگان این کمک‌های فنی و آموزشی را به معدنکاران ارائه می‌دهد؛ اما نکته حائز اهمیت دیگر در معادن کوچک، راه‌اندازی معادن است که مقتضیات خاص خود را دارد و باید از لودرهایی با ظرفیت متناسب برای آن‌ها استفاده  و معادن را به این تجهیزات، مجهز کرد؛ چراکه امکان سرمایه‌گذاری برای خرید این دستگاه‌ها از سوی صاحبان این معادن کوچک وجود ندارد و بنابراین باید به‌سمتی برویم که متناسب با ظرفیت این معادن، ماشین‌آلات تهیه کرده و در اختیار آن‌ها قرار داد.

ملاطاهری گفت: لودر کوچک و بیل مکانیکی متناسب با این معادن، در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت. ارائه واحدهای فرآوری سیار برای این معادن نیز تدارک دیده شده است که از ظرفیت ۲ تن تا ۱۲ تن بر ساعت را پاسخگو است و می‌تواند در معادن کوچک مستقر شده و مواد معدنی این معادن را پالایش و کنسانتره و مواد معدنی با عیار بالا را تولید کند؛ در این میان هم هزینه حمل و نقل کاهش می‌یابد و هم ارزش افزوده برای این معادن کوچک ایجاد خواهد شد.

وی اظهار داشت: با به‌کارگیری مجموعه‌ای از این روش‌ها، بهره‌برداری از معادن کوچک توجیه‌پذیر خواهد شد؛ ضمن اینکه ایمیدرو موضوع دانش فنی ساخت این تجهیزات را هم در کرج مستقر کرده و تاکنون سه پرتوتایپ ساخته شده و تست کرده است که هم برای معادن سرب و روی و هم منگنز و بوکسیت جواب داده است. بر همین اساس اکنون ایمیدرو در حال برگزاری فراخوانی است تا یک سرمایه‌گذار و شرکت تجاری- صنعتی را انتخاب کرده تا به عنوان شریک در مقیاس بالا، واحدهای سیار فرآوری مواد معدنی را برای استفاده در معادن کوچک انبوه‌سازی کند و در این میان از حمایت صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی نیز بهره‌مند شود.

به گفته این مقام مسئول در سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، ۹۸ درصد معادن کشور کوچک بوده و ۸۵ درصد اشتغال در حوزه معدن را به خود اختصاص می‌دهند؛ ضمن اینکه بیش از نیمی از تولید مواد معدنی کشور را شامل می‌شود که اگر بر روی آنها سرمایه‌گذاری کنیم، به طور قطع جواب خواهیم گرفت.

وی اظهار داشت: از دیگر مواردی که ایمیدرو بر روی آن تمرکز کرده، معادن کوچک مقیاس سنگ های ساختمانی است که اگر تعدادی از آنها را فعال کرده و بازارهای متناسب با آن را ایجاد نماییم می توانیم ارزش افزوده مناسبی تولید کنیم. در این میان مجری طرح احیای این معادن، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران است که برنامه‌ای را برای سنگ‌های ساختمانی طراحی کرده است.

ملاطاهری ادامه داد: آموزش را هم در دستور کار قرار داده‌ایم به نحوی که بتوانیم نیروی تکنسین معدنی تربیت کنیم؛ چراکه در معادن یا کارگران ساده مشغول به کار هستند یا مهندسان معدن که خلا بین این دو بخش از نیروی انسانی باید برطرف شود؛ پس با همکاری خانه معدن ایران، نیازسنجی کرده و افراد دیپلمه در سطح کشور را که علاقمند به حضور در بخش معدن هستند، در مرکز تحقیقات یزد، آموزش خواهیم داد و دو سال به صورت شبانه‌روزی آن‌ها را تربیت خواهیم کرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
99 معدن به شکل کلینیکی احیا شدند
تولید سمانته در ایران به‌صورت دستی هم انجام می‌شود
همایش «رونق تولید با احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس» برگزار شد
جایگاه دوم بخش معدن در برنامه ششم توسعه
ارتباطات بین‌المللی، راهگشای تولید فلزات استراتژیک
برنامه ایمیدرو برای ورود به زنجیره تأمین فلزات صنایع پیشرفته
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: