سهم 1.4 درصدی تولید مس ایران از جهان
رشد تولید مس معدنی در سال 2018

سهم 1.4 درصدی تولید مس ایران از جهان

در سال 2018، حدود 21 میلیون تن مس محتوی معدنی تولید شد که حدود 77.5 درصد از حجم تولید جهانی در دست 10 کشور برتر تولیدکننده این محصول بود. بزرگ‌ترین تولیدکننده مس معدنی در جهان، کشور شیلی با سهم 27.6 درصدی است و ایران با حجم تولید بالغ بر 300 هزار تن مس معدنی، تنها سهم 1.4 درصدی از تولید جهانی مس را تشکیل می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «فلزات آنلاین» بازار مس از ابتدای سال 2019 تاکنون، بالا و پایین بسیاری داشته و عمدتا در روند نزولی قرار گرفته است. در این بازار برخی تحلیل‌گران نسبت به تغییرات آتی قیمت خوشبین ولی محتاط هستند و همچنین بسیاری از مدیران عامل شرکت‌های تولیدکننده مس انتظار بازار صعودی را برای آینده فلز سرخ دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتری نسبت به آینده این بازار، بررسی حجم تولید مس کشورهای برتر جهانی آگاهی خوبی در اختیار تحلیل‌گران می‌گذارد. بر اساس آخرین گزارش منتشر شده توسط سازمان ارزیابی زمین‌شناسی ایالات متحده، تولید جهانی مس معدنی برای سال 2018، برابر با 21 میلیون تن اعلام شده است.

مطالعات نشان می‌دهد که 10 شرکت برتر تولیدکننده سهم 77.5 درصدی از تولید جهانی مس معدنی را در دست دارند. میزان تولید مس معدنی 10 کشور برتر تولیدکننده مس در جهان در نمودار 1 قابل مشاهده است. همان‌طور که در این نمودار مشخص است، بیشترین میزان تولید مس معدنی در جهان متعلق به کشور شیلی به‌دلیل دسترسی به بیشترین ذخایر مس است. این شرکت در سال 2018 حدود 5.8 میلیون تن مس معدنی تولید کرده است که رشد 5.4 درصدی نسبت به سال 2017 داشته است. مهم‌ترین دلیل رشد قابل توجه تولید مس معدنی این کشور آمریکای لاتین، وقوع وقفه‌های تولیدی ناشی از اعتصابات کارگری در برخی معادن این کشور به‌ویژه اسکوندیدا، بزرگ‌ترین معدن مس جهان در سال 2017 بود. این اعتصاب، طولانی‌ترین وقفه تولیدی تاریخ مس در شیلی محسوب می‌شود.

پس از شیلی، پرو با تولید 2.4 میلیون تنی مس محتوی معدنی در جایگاه دوم بزرگ‌ترین تولیدکنندگان جهانی قرار می‌گیرد. با این تفاوت نسبت به شیلی که حجم تولید این کشور با کاهش کمی نسبت به تولید 2.45 میلیون تنی مس معدنی سال 2017 همراه بوده است. مهم‌ترین مجتمع‌های معدنی تولید مس پرو عبارتند از معدن کوئلاوکو متعلق به شرکت آنگلوامریکن و معدن تیاماریا متعلق به شرکت ساوترن کاپر. بر اساس گزارش‌های به‌دست آمده، مهم‌ترین علت کاهش تولید این کشور، افت عیار مس معدن لاس‌بامباس به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین معادن مس جهان بوده است. شایان ذکر است شرکت آنگلوامریکن اعلام کرده است توسعه مجتمع معدنی کوئلاوکو با هزینه تقریبی 6 میلیارد دلار برای 4 سال را در اولویت‌های خود قرار داده است.

در جایگاه سوم کشور چین با حجم تولید 1.6 میلیون تن مس معدنی قرار دارد. حجم تولید مس این شرکت آسیایی که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مس در جهان است، با کاهش 6.4 درصدی نسبت به سال 2017 همراه بود. علاوه بر تولید، میزان واردات کاتد مس این کشور نیز با کاهش همراه بود. علت کاهش تولید کاتد چین در سال 2018، اجرای برنامه‌های مقابله با آلودگی اعلام شده است، چرا که باعث توقف تولید برخی واحدهای ذوب و پالایش در این کشور شده است. گفتنی است جنگ تجاری میان ایالات متحده و چین که از سال 2018 تاکنون تقویت شده است، روند تجارت بین‌المللی و بازارهای جهانی را به‌شدت تحت تاثیر قرار داده است و می‌تواند باعث کاهش تقاضای جهانی مس طی سال جاری شود.

جایگاه چهارم کشورهای برتر تولیدکننده جهانی مس، جمهوری دموکراتیک کنگو است که در سال 2018 حدود 1.2 میلیون تن مس معدنی تولید کرده است. این رقم با رشد نسبت به حجم تولید 1.09 میلیون تن سال 2017 همراه بوده است. کاهش وقفه‌های تولیدی مس معدنی این کشور در کنار بازگشایی معادنی که به‌طور موقت متوقف شده بودند، از مهم‌ترین علل افزایش حجم تولید بود. ایالات متحده نیز با تولید 1.2 میلیون تنی در جایگاه پنجم جهانی قرار دارد، با این تفاوت نسبت به جمهوری دموکراتیک کنگو که با کاهش حجم تولید نسبت به رقم 1.26 میلیون تنی مس معدنی سال 2017 همراه بوده است.

در جایگاه‌های بعدی این فهرست، کشورهای استرالیا، زامبیا، اندونزی، مکزیک و روسیه با حجم تولید به‌ترتیب، 950، 870، 780، 760 و 710 هزار تن مس معدنی قرار دارند. تمامی این پنج کشور در سال 2018، شاهد افزایش حجم تولید مس نسبت به سال 2017 بوده‌اند. یکی از دلایل اصلی افزایش تولید مس استرالیا، بهبود عملکرد معدن المپیک دم شرکت بی.اچ.پی بود که بیش از آن که به‌عنوان یک معدن مس شناخته شود، به‌عنوان معدن اورانیوم شناخته می‌شود. در زامبیا نیز، بهبود عملکرد معادن لوموانا متعلق به شرکت بریک‌گلد، کانسانشی متعلق به شرکت فرست کوانتنوم، موپانی متعلق به شرکت گلنکور و کانکولا متعلق به شرکت ودانتا عامل رشد تولید مس این کشور آفریقایی به‌شمار می‌رود.

بهبود عملکرد دومین معدن بزرگ مس در جهان به‌نام گراسبرگ در اندونزی و بهره‌برداری از ذخیره یوداکان در منطقه سیبری روسیه، مهم‌ترین علل رشد تولید مس معدنی این دو کشور محسوب می‌شود. در ایران نیز طی سال 2018، چنین برآورد می‌شود که بیش از 300 هزار تن مس محتوی معدنی تولید شده است که سهم 1.4 درصدی از تولید جهانی مس معدنی را تشکیل می‌دهد. ایران، بزرگ‌ترین تولیدکننده مس معدنی در منطقه خاورمیانه است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: