حضور پررنگ بخش خصوصی در معدن و صنایع معدنی/ بودجه نامحدود ایمیدرو در اکتشاف
رئیس هیات عامل ایمیدرو مطرح کرد:

حضور پررنگ بخش خصوصی در معدن و صنایع معدنی/ بودجه نامحدود ایمیدرو در اکتشاف

رئیس هیات عامل ایمیدرو خبر داد: از دی ماه سال گذشته تاکنون، بخش خصوصی یک هزار و 130 میلیارد تومان در پروژه‌های معدن و صنایع معدنی سرمایه‌گذاری کرده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب پور در نشست شورای معاونان ایمیدرو تصریح کرد: در 7 ماه اخیر 2 هزار میلیارد تومان منابع جدید وارد پروژه‌های بخش معدن و صنایع معدنی شده به طوری که یک هزار و 130 میلیارد تومان از این رقم از سوی بخش خصوصی تامین شده است. چنین میزان سرمایه‌گذاری، نقطه عطفی در مشارکت بخش خصوصی در توسعه حوزه معدن و صنایع معدنی محسوب می‌شود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: در شرایط فعلی که کشور تحت تحریم‌های ظالمانه قرار دارد، سرمایه‌گذاری عظیم بخش خصوصی در این مدت کوتاه،‌ نکته‌ای قابل توجه است که نشان از اعتماد بخش خصوصی به سیاست‌گذاری‌ها و نیز چشم‌انداز مثبت در پروژه‌های این حوزه دارد.

وی ادامه داد: چنین اعتمادی، به افزایش رفاه و درآمد و همچنین توسعه اشتغال در کشور منتهی می‌شود.

افزایش نامحدود بودجه اکتشاف ایمیدرو

غریب پور همچنین با بیان اینکه بودجه اکتشاف معادن به‌عنوان یکی از مولفه‌های کلیدی این سازمان، نامحدود شده است، اظهار داشت: با هدف برطرف کردن مشکل بخش‌های کلیدی ایمیدرو از جمله اکتشاف و زیربناها‌ها،‌ بودجه این حوزه‌ها را به میزان قابل توجهی افزایش داده‌ایم.

وی افزود: نامحدود شدن بودجه اکتشاف به این معنا است که به تعداد طرح‌های اکتشافی، هزینه خواهد شد. علاوه بر این، بودجه زیرساخت‌ها نیز 4 برابر شده و از 15 میلیارد به 60 میلیارد تومان افزایش یافته است. حقوق دولتی را نیز 6 برابر کردیم.

افزایش تولید فولاد

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه در شرایط سخت اقتصادی، تولید افت نکرده و افزایش هم یافته است، گفت: طی 3 ماهه نخست امسال، محصولات فولادی 16 درصد، آهن اسفنجی 10 درصد و شمش فولادی 5 درصد رشد داشت.

وی افزود: بخشی از این موفقیت، مربوط به مدل جدید ایمیدرو بوده که در کشور در حال فراگیری است.

غریب پور با بیان اینکه طبق تعهد صورت گرفته در مجامع، سود شرکت‌ها مدیریت می‌شود، تصریح کرد: یکی از سیاست‌های جاری این است که در تقسیم سود، توسعه شرکت‌های بزرگ در اولویت قرار گیرد به گونه‌ای که شرکت‌ها بتوانند از ظرفیت داخلی، برای تامین مالی طرح‌های خود استفاده کنند.

وی افزود: در حال حاضر 80 درصد تامین مالی از طریق بانک‌ها صورت می‌گیرد اما بانک‌ها به‌دلیل مشکلات نقدینگی، منابعی برای اعطای وام ندارند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: طرح‌های افزایش سرمایه در بخش معدن و صنایع معدنی در شرکت‌های فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، مس، چادرملو و غیره شروع شده و باید پیگیری شوند.

وی ادامه داد: علاوه بر طرح‌های ایمیدرو، پروژه‌های شرکت‌های تابعه که افزایش سرمایه دارند باید به طور مرتب پایش و نظارت شوند تا در مسیر پیشرفت قرار گیرند.

ابلاغ برنامه اکتشاف 300 هزار کیلومتر مربعی؛ به زودی

غریب پور با اشاره به برنامه جدید اکتشاف 300 هزار کیلومتر مربعی ایمیدرو گفت: وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونت معدنی وزارت خانه با این برنامه موافقت کرده‌اند و این برنامه به‌زودی برای اجرا ابلاغ می‌شود.

وی افزود: از معاونت معدنی وزارتخانه به دلیل در اختیار گذاشتن تعدادی پهنه در شرکت تهیه و تولید و کنسرسیوم قدردانی می‌کنیم. این پهنه‌ها در حال حاضر تفکیک و تحویل وزارتخانه شده است.

گام مطلوب در حوزه بومی‌سازی

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به توسعه آموزش، پژوهش و فناوری به‌عنوان یکی از اولویت‌های این سازمان خاطرنشان کرد: در حوزه بومی‌سازی، گام مطلوبی برداشته شده و قرار است نرم‌افزاری برای گردآروری توانمندی‌ها در قالب استارت‌آپ‌ها راه اندازی شود.

وی افزود: باید با همکاری ایمیدرو و ایدرو در زمینه توانمندسازی و بومی‌سازی فناوری در بخش معدن و صنایع معدنی اقدام شود.

پیشنهاد برگزاری نمایشگاه بومی‌سازی در استان‌ها

غریب پور با بیان اینکه اقدام فولاد خوزستان برای برگزاری نمایشگاه بومی‌سازی فولاد، مطلوب است، پیشنهاد داد: شرکت‌های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی در استان‌ها نیز نمایشگاه توانمندسازی و بومی‌سازی برگزار کنند.

وی ادامه داد: قرار است دانشگاه‌ها یا جهاد دانشگاهی که با ایمیدرو همکاری دارند،‌ نماینده‌ای از آن‌ها در جلسات هیات مدیره شرکت مربوطه، حضور یابد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اعتقاد بر اینکه توانمندی مدیران داخلی یک سازمان، سبب ارتقای آن مجموعه می‌شود، گفت: نگرش ما به نیروی انسانی سرمایه‌ای، اعتماد به مجموعه داخل و نیز رشد نیروهای توانمند سازمان است و به همین دلیل، اغلب انتصابات سازمان از نیروهای داخلی سازمان بوده است. در انتصاب‌ها، افراد باید توانمند و با انگیزه باشند و این عامل موجب موفقیت یک سازمان می‌شود.

ضرورت پذیرش پروانه معدن به عنوان وثیقه بانکی

غریب پور با بیان اینکه نظام بانکی باید برای پذیرش پروانه معدن یا گواهی کشف به عنوان وثیقه بانکی متقاعد شود، گفت: خوشبختانه بانک تجارت، پروانه معدن گل‌گهر را به ارزش 9 هزار میلیارد تومان به‌عنوان وثیقه پذیرفته است.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اقدام مشابه بانک‌های دیگر افزود: واقعیت این است که بانک‌ها نمی‌توانند به بخش معدن تسهیلات دهند و معدنکاران نیز همه سرمایه خود را در معدن صرف کرده‌اند و درنتیجه پولی برای وثیقه بانکی ندارند. از این رو ضرورت دارد نظام بانکی پروانه معادن یا گواهی اکتشاف را به‌عنوان وثیقه قابل اتکا، مورد پذیرش قرار دهد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: سرمایه صندوق سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی طی امسال باید به 350 میلیارد تومان برسد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
ضرورت تنوع منابع مالی در بخش معدن و صنایع معدنی
فولاد قزوین را به اهل فن بسپارید
کنسرسیوم اکتشافات جدید 300 هزار کیلومتر مربعی تشکیل شد
قوانین حاکمیتی در جهت تسهیل فعال‌سازی معادن
همایش «رونق تولید با احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس» برگزار شد
کیفیت اجرای استانداردهای زیست‌محیطی افزایش می‌یابد/ وسعت اکتشافات به 600 هزار کیلومتر مربع می‌رسد
سیاست ایمیدرو توسعه صنایع بزرگ در کنار دریا
هدایت سود شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی به
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
همایش دنیای اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: