نشست خبری مدیرعامل و مدیران شرکت معدنی و صنعتی چادرملو برگزار شد
فلزات آنلاین گزارش می‌دهد؛

نشست خبری مدیرعامل و مدیران شرکت معدنی و صنعتی چادرملو برگزار شد

نشست خبری مدیرعامل و مدیران شرکت معدنی و صنعتی چادرملو برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، نشست خبری مدیرعامل و مدیران شرکت معدنی و صنعتی چادرملو برگزار شد، این نشست در خصوص عملکرد این شرکت در تکمیل زنجیره فولاد، طرح‌های آتی توسعه، برنامه صادرات و اقدامات انجام شده در راستای نهضت بومی‌سازی قطعات صنعتی است. محمود نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، محمد کیوان‌آرا، مدیر بازرگانی، سید محمود سیدی، مدیر امور مالی و اقتصادی، امیر غلامی، رئیس امور سهام و مجامع، هادی بشیرراد، رئیس بودجه و گزارشات و حسین طالبی، مدیر روابط عمومی در این نشست حضور دارند.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در این نشست اظهار کرد: سهامداران عمده کاملا از ما راضی هستند و امیدواریم سهامداران جزء هم از ما راضی باشند. در تمام این سال‌ها، بدون هیچ حاشیه‌ صرفا مشغول کارهای اقتصادی خود بوده‌ایم. هیچگاه با تحریم‌‌ها و تصمیمات غلط مسئولان مشکل نداشته‌ایم؛ همیشه سعی کرده‌ایم مشکلات خود را دوستانه حل کنیم.

نوریان خبر داد: یکی از برنامه‌های آتی ما، حضور در پروژه کنسانتره‌سازی 2.5 میلیون تنی در منطقه سنگان است و در نظر داریم تا سهم فولاد خراسان را در این پروژه بخریم و آن را فاینانس کنیم. در پروژه آب‌رسانی خلیج فارس نیز فعال هستیم و تمام افزایش سرمایه آن را به عهده گرفته‌ایم. امیدواریم امسال شاهد رسیدن آب به گل‌گهر و مهر یا آبان سال آینده به اردکان باشیم.

وی درباره بخشنامه اخیر معاونت معدنی وزارت صمت اذعان کرد: بیشتر محصولات ما در داخل کشور فروخته می‌شود و تنها چیزی که تا به حال صادر کردیم سنگ‌آهن دانه‌بندی به مقدار ناچیز بوده است و درآمد حاصل از آن را صرف توسعه کرده‌ایم. یکی دیگر از محصولات صادراتی ما، شمش فولاد است که مورد تایید دولت هم هست. به این ترتیب، مشکل خاصی با تصویب بخشنامه اخیر وزارت صمت نداریم. مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو، سرآمد تمام شرکت‌ها در موضوع بومی‌سازی بوده است. در همین خصوص با دانشگاه‌ تهران، جهاد دانشگاهی، مرکز تحقیقات همکاری‌هایی داریم. شرکتی نیز با همکاری دانشگاه امیرکبیر به نام «راشا» راه‌اندازی شده است. دانشگاه امیرکبیر مراکز تحقیقات خوبی دارد که می‌تواند به ما در بحث بومی‌سازی کمک کند.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو بیان کرد: روز گذشته در رابطه با معدن سنگ‌آهن استرالیا جلسه داشتیم و مجوزهای لازم را هم گرفتیم. چند مجوز در حوزه زیست محیطی باقی مانده که در حال اخذ آن هستیم؛ به احتمال زیاد تا یک سال آینده برداشت از این معدن عملیاتی خواهد شد. قرار بود فولاد هرمزگان هم جزو شرکای این پروژه باشد اما هنوز قطعی نشده است. در حال حاضر، سهام چادرملو، گل گهر و فکور صنعت در این پروژه مساوی است. ما تمام سهام خود را به میزان ۲۵ درصد در این پروژه پرداخت کردیم. حداکثر تا یک سال آینده کارهای اخذ مجوز و طراحی انجام می‌شود.

نوریان درخصوص انتقال کنسانتره سنگ‌آهن استرالیا به مکران برای تولید فولاد، گفت: مذاکرات در این پروژه انجام شده و جدی نیز پیش می‌رود. هم‌اکنون مشاور انتخاب شده و باید طرح خود را بدهد که بر اساس آن کار خود را شروع کنیم. در این پروژه قرار است ۱۰ میلیون تن فولاد تولید کنیم و امیدواریم همزمان با راه‌اندازی معدن استرالیا، این پروژه نیز در مکران فعال و راه‌اندازی شود. قرار است سنگ‌آهن معدن استرالیا در این کشور تبدیل به کنسانتره شود و این کنسانتره به ایران جهت فراوری و تبدیل نهایی به فولاد منتقل شود.

وی در ادامه اظهار کرد: سال‌ها است اجرای پروژه احداث گندله‌سازی شماره ۲ چادرملو را پیگیری کرده‌ایم اما نتوانسته‌ایم مجوزهای لازم را بگیریم. اخیرا برای اجرای این پروژه مجددا فعال شدیم تا مجوزهای آن را اخذ کنیم. برای طرح D۱۹ نیز قرارداد ژئوفیزیک هوایی را بسته‌ایم و به‌زودی پیمانکار کار خود را شروع می‌کند. تلاش این است که در ادامه به سرعت حفاری‌ها را آغاز کرده و سپس طراحی معدن انجام شود. در مجموع امیدواریم در این پروژه تا یک سال آینده به ماده معدنی برسیم و در اکتشافات تفصیلی این رقم افزایش یابد. D۱۹ را تمام شده تلقی می‌کنیم. معدن چادرملو هم تا زمان راه‌اندازی D۱۹ سنگ دارد و مشکلی از نظر تولید نداریم. ضمن اینکه از معادن کوچک اطراف هم سنگ خریداری می‌شود.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو تصریح کرد: اقدامات لازم برای احداث نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی در حال انجام است. این پروژه تامین اعتبار شده، همچنین زمین آن نیز انتخاب و پیمانکاران آن مشخص شده‌اند. این پروژه در داخل محوطه نیروگاه فعلی در حال اجرا است. بعد از رسیدن تجهیزات خریداری شده  و نصب آن‌ها، در سال آینده این پروژه به بهره‌برداری می‌رسد.

سیدی، در این برنامه مطرح کرد: اولویت ما، اجرایی شدن طرح D19 است‌. اکتشاف آن در دهه ۴۰ صورت گرفته و ذخیره آن حدود ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون است. بعد از آن، طرح احداث نیروگاه‌های ۱۰۰ مگاواتی خورشیدی در برنامه ما قرار دارد. 

وی در ادامه جدیدترین آمار تولید این شرکت را در سال جاری به شرح زیر اعلام کرد: کنسانتره سنگ‌‌آهن، ۳.۶۷۶ میلیون تن، سنگ‌آهن دانه‌بندی، ۱۴۳ هزار تن، گندله، ۱.۵۱۳ میلیون تن، آهن اسفنجی، ۵۳۰ هزار تن، شمش فولاد، ۴۶۱ هزار تن.
مدیر امور مالی و اقتصادی چادرملو با بیان توسعه بومی‌سازی در این شرکت، بیان کرد: در مجتمع معدنی از سال ۸۴ تا کنون، ۹۸۸۱ قطعه و در مجتمع صنعتی، 1449 قطعه بومی‌سازی شده است.
همچنین کیوان‌آرا در خصوص انتقال کنسانتره سنگ‌آهن استرالیا به مکران برای فرآوری و تبدیل به فولاد بیان کرد: همان‌طور که شمش فولاد به استرالیا صادر می‌شود، به همان منوال، کنسانتره را از استرالیا به ایران وارد می‌کنیم. به این ترتیب، با مشکل خاصی در این باره مواجه نیستیم اما در نظر داریم که کشتی‌ اختصاصی داشته باشیم تا این موضوع، اقتصادی‌تر شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
جشنواره ملی فولاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: