ایمیدرو، ظرفیت‌های خود را در اختیار صندوق پژوهش فولاد قرار می‌دهد/ شرایط برای بومی‌سازی، مهیا شده است
رئیس هیات عامل ایمیدرو:

ایمیدرو، ظرفیت‌های خود را در اختیار صندوق پژوهش فولاد قرار می‌دهد/ شرایط برای بومی‌سازی، مهیا شده است

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: ایمیدرو ظرفیت‌های قانونی خود را در اختیار صندوق پژوهش و فناوری فولاد قرار می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب پور در نشست هم‌اندیشی بومی‌سازی و ساخت داخل، اظهار داشت: ایمیدرو پیشتر، موضوع بومی‌سازی را در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران مورد توجه قرار داده بود اما برگزاری چنین جلساتی، سبب می‌شود موضوع را منسجم‌تر پیگیری کنیم.

وی افزود: در ایمیدرو معتقدیم کاری را که امکان انجام آن نیست، مطرح نشود و اگر کاری قابل انجام است، انجام شود. از این رو در زمینه بومی‌سازی و داخلی‌سازی تجهیزات؛ اندیشه، اراده، منابع، نیروی انسانی و سرمایه وجود دارد و تنها نیاز به مدیریت است تا به‌طور دقیق‌تری عملیاتی شود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه تحریم‌های بین‌المللی، سبب توجه بیشتر به موضوع بومی‌سازی، ایجاد دانش بومی و ساخت تجهیزات در داخل کشور شد، گفت: شاید در شرایط عادی، کمتر به فکر بومی‌سازی می‌بودیم و همچون گذشته با درآمدهای نفتی، اقدام به خرید تجهیزات خارجی می‌کردیم.

وی ادامه داد: تحریم‌ها موجب شد به فکر خلق ارزش، نوآوری و ساخت تجهیزات بیفتیم.

غریب پور تصریح کرد: شرکت‌ها، واحدهای تحقیق و توسعه دارند اما به دلیل مشغله‌های پیش رو نظیر مسائل تولید، بازار، مسائل اجتماعی، پیمانکاری و غیره، کمتر امکان استفاده بهینه از این واحدها و انجام تحقیق و توسعه را دارند و اگر هم انجام دهند چندان اثرگذار نیست.

وی افزود: برای هر کاری باید نهاد و ساختار آن را ایجاد کرد. ما در حوزه تحقیق و پژوهش و بومی‌سازی، نهاد را ایجاد می‌کنیم.

تاسیس صندوق پژوهش فولاد با سرمایه 100 میلیارد تومانی

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به صندوق پژوهش و فناوری فولاد، بیان داشت: تاسیس این صندوق، پیشنهاد انجمن تولیدکنندگان فولاد بود و شرکت‌های بزرگ زنجیره فولاد با همکاری ایمیدرو و معاونت پژوهش و فناوری ریاست جمهوری، این صندوق را با سرمایه 100 میلیارد تومان تاسیس می‌کنند.

وی ادامه داد: این صندوق زیر نظر انجمن تولیدکنندگان فولاد است و طبق موافقت صورت گرفته، قدرالسهم اعضای صندوق، بر اساس میزان تولید خواهد بود. به گفته غریب پور، مرکز هماهنگی این صندوق نیز دبیرخانه ایمیدرو است.

غریب پور با بیان اینکه صندوق پژوهش و فناوری فولاد، چشم‌انداز، برنامه و هدف دارد و حمایت می‌شود، گفت: برای موفقیت این صندوق، به اساسنامه جامع نیاز داریم. این اساسنامه باید توسط متخصصان فولاد تدوین شود و در آن، نگاه پژوهش‌محور، مدیریتی و تصمیم‌گیری مطرح شود.

وی افزود: اگر منابع لازم از سوی فعالان تزریق شود، بدون شک، اتفاقات ارزنده‌ای در حوزه پژوهش و فناوری فولاد روی خواهد داد. این صندوق در حوزه زنجیره فولاد است و می‌تواند در سایر حوزه‌های صنایع معدنی توسعه یابد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به ظرفیت‌های قانونی ایمیدرو برای موفقیت صندوق پژوهش و فناوری فولاد گفت: مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران می‌تواند در کنار این صندوق به پژوهشگران، امکانات و خدمات مناسبی ارائه کند.

وی افزود: علاوه برآن، با توجه به ارتباطات مطلوب با دانشگاه‌ها، زمینه تعامل با صندوق فراهم است. همچنین، جهاد دانشگاهی با برخورداری از تجربه‌های مفید در بومی‌سازی حوزه مس و فلزات دیگر، علاقه‌مند به اجرای طرح‌های پژوهشی و ساخت و تحویل تجهیزات مورد نیاز صنایع معدنی است.

غریب پور خاطرنشان کرد: استارت‌آپ‌های دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز توانایی برندسازی و تجاری‌سازی نیازمندی‌های صنایع را دارند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به طراحی نرم‌افزار برای برشمردن نیازهای تجهیزات، گفت: برای ایجاد همگرایی و هم‌افزایی با بخش‌های مختلف در حوزه بومی‌سازی، نیاز است مدیریتی شکل گیرد تا واحدهای مختلف دچار موازی‌کاری نشوند و از هدررفت انرژی، هزینه و غیره جلوگیری شود.

وی ادامه داد: تلاش ایمیدرو زمینه‌سازی، تسهیل کننده، هماهنگ‌کننده و ایجادکننده هم‌افزایی است و همت خود را به‌کار می‌گیرد تا مرکز و کانون این مهم باشد.

افتخار برای ساخت ایران

غریب پور اذعان کرد: ما به روزی می‌اندیشیم که واژه «ساخت ایران» روی کالاها، افتخاری برای ایران و ایرانی باشد و همه ما باید با حمایت همدیگر، نگرش و انرژی مثبت، همفکری، شریک مساعی و حسن نیت این هدف را پیش ببریم.

وی افزود: امیدوارم نتیجه این جلسه، ما را به روزی برساند که بتوانیم دستاوردهای بومی‌سازی را به نمایش بگذاریم.

بنا به این گزارش، نشست هم‌اندیشی بومی‌سازی و ساخت داخل صبح امروز با حضور مدیران عامل شرکت‌های صنایع معدنی برگزار شد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
کنسرسیوم اکتشافات جدید 300 هزار کیلومتر مربعی تشکیل شد
قوانین حاکمیتی در جهت تسهیل فعال‌سازی معادن
همایش «رونق تولید با احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس» برگزار شد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
همایش دنیای اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: