هند، ایران و روسیه بزرگ‌ترین تولیدکنندگان آهن اسفنجی در سال 2018
ایران دومین تولیدکننده آهن اسفنجی در سال 2018

هند، ایران و روسیه بزرگ‌ترین تولیدکنندگان آهن اسفنجی در سال 2018

در سال 2018 حدود 100 میلیون تن آهن اسفنجی در جهان تولید شد. بررسی منطقه‌ای تولید آهن اسفنجی در سال 2018 نشان می‌دهد که کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا حدود 47.2 میلیون تن آهن اسفنجی تولید کردند. همچنین دیگر کشورهای آسیایی و اقیانوسیه با تولید حدود 29 میلیون تن و کشورهای آمریکای لاتین شامل مکزیک و کشورهای حوزه کارائیب با 10 میلیون تن، دیگر تولیدکنندگان بزرگ آهن اسفنجی به‌شمار می‌روند.

به‌ گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» تولید آهن اسفنجی در سال 2018 نسبت به سال گذشته حدود 15 درصد افزایش داشت. از سال 2016 تا 2018 میزان تولید آهن اسفنجی در جهان 38 درصد افزایش یافته است که بیش‌ترین میزان افزایش از سال 1985 بوده است. کشورهای هند، ایران، روسیه، عربستان سعودی و مکزیک 5 تولیدکننده برتر آهن اسفنجی در سال 2018 بودند که در مجموع حدود 74 میلیون تن آهن اسفنجی تولید کردند.

بهره‌برداری از ظرفیت‌های جدید تولید آهن اسفنجی به ویژه در ایران و راه‌اندازی مجدد بسیاری از کوره‌های دوار احیا بر پایه زغال‌سنگ در هند از عوامل افزایش تولید آهن اسفنجی در سال 2018 بود. تولید آهن اسفنجی DRI در هند در سال 2018 بیش از 28 میلیون تن گزارش شد و این کشور را در صدر تولیدکنندگان آهن اسفنجی در جهان قرار داد و تخمین زده می‌شود که 30 درصد از کل آهن اسفنجی و بریکت گرم تولید شده در هند در سال گذشته به واحدهای فولادسازی در سایر کشورها منتقل شده است. حدود 20 میلیون تن از آهن اسفنجی تولید شده در هند به‌روش احیا با زغال‌سنگ در کوره‌های دوار و حدود 8 میلیون تن آن به‌وسیله احیا با گاز طبیعی تولید شد که نسبت به سال گذشته به ترتیب 35 و 8 درصد افزایش داشت.

ایران بیش از 25.7 میلیون تن آهن اسفنجی با استفاده از گاز طبیعی تولید کرد و این امر سبب شد تا ایران را در رتبه اول تولیدکننده آهن اسفنجی بر پایه گاز قرار گیرد. ظرفیت آهن اسفنجی DRI ایران نسبت به دهه قبل 3.5 برابر رشد داشت و تا پایان سال 2018، بالغ بر 33 واحد احیا مستقیم در ایران فعالیت داشتند و حداقل ده‌ها واحد دیگر نیز در مراحل مختلف ساخت‌و‌ساز قرار دارند.

روسیه سومین تولیدکننده بزرگ آهن اسفنجی DRI و HBI در سال 2018 است که با 13 درصد افزایش نسبت به سال 2017، حدود 7.9 میلیون تن آهن اسفنجی تولید کرد . این افزایش تولید به‌دلیل افزایش ظرفیت واحدهای میدرکس جدید بود که هر کدام ظرفیت تولید 1.8 میلیون تن HBI را در سال دارد. عربستان سعودی نیز با تولید 6 میلیون تن آهن اسفنجی در سال 2018 توانست جایگاه مکزیک با تولید 5.97 میلیون تن را از آن خود کند و در رده چهارم تولیدکنندگان این محصول قرار گیرد. سهم تولیدکنندگان بزرگ آهن اسفنجی از تولید در سال 2018 در نمودار 1 نشان داده شده است.

روسیه با صادرات 4 میلیون تن آهن اسفنجی در سال 2018 بزرگ‌ترین صادرکننده این محصول در جهان بود و پس از روسیه، ترینیداد و توباگو با 1.5 میلیون تن آهن اسفنجی CDRI به ایالات متحده آمریکا دومین صادرکننده بزرگ این محصول به‌شمار رفت. کشورهای ایالات متحده آمریکا و بحرین هر یک با صادرات بیش از 900 هزار تن و مالزی، ونزوئلا و ایران نیز با صادرات بین 600 تا 800 هزار تن دیگر صادرکنندگان بزرگ این محصول در سال 2018 بودند. لازم به ذکر است که صادرات آهن اسفنجی ایران به‌دلیل فشارهای دولتی بر واحدهای فولادسازی مبنی بر استفاده از محصولات سنگ آهن داخلی، رو به کاهش است.

همچنین از میان 48 کشور واردکننده CDRI و HBI در سال 2018، حدود 20 کشور بیش از 100 هزار تن آهن اسفنجی وارد کرده‌اند. ایتالیا و ایالات متحده آمریکا هر یک با واردات 1.7 میلیون تن و 1.5 میلیون تن آهن اسفنجی بزرگ‌ترین واردکنندگان این محصول در سال 2018 در جهان بودند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
وضعیت بازار فروش بریکت مطلوب است
کارخانه‌های فولادسازی با کمبود آهن اسفنجی روبه‌رو هستند
تولید آهن اسفنجی جهان از 2000 تا 2017
ایران در بین 5 تولیدکننده برتر آهن اسفنجی سال 2017
عربستان، بزرگ‌ترین واردکننده آهن اسفنجی منطقه
بحرین، بزرگ‌ترین صادرکننده آهن اسفنجی خاورمیانه
روسیه، نخستین صادرکننده آهن اسفنجی جهان است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: