راه‌اندازی واحد گندله‌سازی با ظرفیت 5 میلیون تن/ باید به بومی شدن صنعت کنسانتره‌سازی افتخار کنیم
علی اکبر پوریانی، مدیرعامل شرکت گهر زمین در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

راه‌اندازی واحد گندله‌سازی با ظرفیت 5 میلیون تن/ باید به بومی شدن صنعت کنسانتره‌سازی افتخار کنیم

شرکت سنگ ‌آهن گهرزمین در سال 83 به منظور بهره‌برداری از آنومالی سنگ‌آهن شماره 3 گل‌گهر تاسیس گردید. در این راستا برنامه‌ریزی تولید سالانه 15 میلیون تن سنگ‌آهن به همراه برداشت 60 میلیون تن باطله، جمعاً 75 میلیون تن عملیات معدنکاری به ‌منظور تولید سالیانه 10 میلیون تن کنسانتره سنگ‌آهن و 10 میلیون تن گندله جهت تأمین خوراک مورد نیاز کارخانجات فولاد و تحقق اهداف چشم‌انداز توسعه 20 ساله صنایع فولاد کشور، انجام شد که باعث اشتغال حدود 3 هزار نفر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم گردید. این شرکت هم‌اکنون پروژه بزرگ راه‌اندازی واحد گندله‌سازی با ظرفیت 5 میلیون تن در دستور کار دارد که اجرایی شدن آن می‌تواند کمک شایانی را به زنجیره تولید فولاد کشور عرضه نماید. در همین خصوص با علی اکبر پوریانی، مدیرعامل شرکت گهر زمین به گپ‌وگفت نشسته‌ایم:

مهم‌ترین برنامه‌های شما در نیمه دوم سال، چیست؟

مهم‌ترین برنامه ما در شش ماه دوم سال جاری، بهره‌برداری از خط تولید 5 میلیون تنی گندله است که طبق روزشمار، این کارخانه در پایان شهریور ماه آغاز به کار خواهد کرد. گندله‌سازی حلقه واسط میان معدن سنگ آهن و کارخانجات تولید فولاد بوده و به همین جهت، شرکت سنگ‌آهن گهر زمین به عنوان کارفرمای پروژه گندله‌سازی و به منظور افزایش ارزش افزوده محصولات تولیدی خود، تصمیم به تاسیس این کارخانه در شهرستان سیرجان، در نزدیکی سایت کنسانتره گهر زمین گرفته است.

یکی دیگر از برنامه‌های ما، راه‌اندازی خط 3 تولید کنسانتره با ظرفیت 2 میلیون تن است که در اواخر بهمن ماه، به بهره‌برداری می‌رسد. با انسجام جدیدی که هیات مدیره به خود گرفته است، تعیین تکلیف دو خط 2.5 میلیون تنی کنسانتره و خط 2، 5 میلیون تنی گندله هم در دستور کار قرار گرفته است.

گندله تولید شده در این خط، چه مشخصات فنی داشته و چه فرآیندی را پشت سر می‌گذارد؟

گندله مذکور با عیار حداقل 67.1 درصد از کنسانتره با عیار 69.4 درصد و اندازه حداقل بین 9 تا 16 میلی‌متر تولید می‌شود و از کیفیت بالایی برخوردار خواهد بود. فناوری به کار گرفته شده در این فرآیند که به سیستم بستر متحرک (Traveling Grate) موسوم است، متعلق به شرکت اتوتک (Outotec) است و این شرکت به عنوان پیمانکار بخش خارجی پروژه، وظیفه تامین طراحی فرآیند و تامین بخش اصلی تجهیزات کارخانه را بر عهده دارد. واحدهای اصلی کارخانه گندله‌سازی، عبارتند از: واحد انتقال مواد خام، واحد فیلتراسیون، واحد مخلوط‌‌سازی مواد اولیه، واحد گندله خام (دیسک‌ها)، کوره پخت گندله، سیستم غبارگیر، سیستم تامین آب خنک‌کننده، سیستم سرند و انتقال محصول نهایی، سیستم تصفیه آب و سیستم تولید هوای فشرده.

فروش صادراتی شما چه میزان است؟

براساس سیاست‌گذاری‌های دولت، سهمیه‌ای برای صادرات به تمام شرکت‌های تولیدکننده سنگ‌آهن ابلاغ شده که ما نیز از این قاعده مستثنی نیستیم. به این ترتیب، ملزم هستیم تا بخشی از تولیدات خود را به تامین نیازهای داخل اختصاص دهیم و مابقی را مجاز هستیم که صادر کنیم. در شش ماه دوم سال، تنها صادرات گندله را در برنامه داریم و در صورت لزوم، سنگ‌آهن پرعیار را صادر می‌کنیم. به دلیل اینکه کنسانتره تولیدی در کارخانه گندله‌سازی ما مصرف خواهد شد، ظرفیت مازاد آن را بعد از تامین نیازهای داخلی، صادر می‌کنیم.

تحلیل شما در خصوص قیمت‌گذاری در بازار داخلی چیست و این موضوع چه تبعاتی داشته است؟

این موضوع، برنامه استراتژیک وزارت صنعت، معدن و تجارت است و باعث شده تا بسیاری از معادن کوچک بخش خصوصی با مشکلات متعددی مواجه شوند. اکنون شرایط برای بازرگانان و تاجران جزء سخت شده است؛ صدور مجوزها فوق‌العاده دشوار شده و کشتی برای حمل‌ونقل به سختی یافت می‌شود.

چه معادنی در اختیار شرکت شما بوده و میزان ذخایر آن چقدر است؟

شرکت گهرزمین در سال 83 به منظور بهره‌برداری از معدن سنگ‌آهن شماره 3 گل‌گهر تاسیس گردید و این معدن بزرگ‌ترین معدن خاورمیانه است. اگر اکتشافات تکمیلی ما انجام شود، به ذخایر بیشتری خواهیم رسید. اکنون در حال تغییر روش استخراج هستیم و میزان ذخیره قابل برداشت از 250 میلیون تن به 450 میلیون تن در حال افزایش است که اگر عملیات معدن‌کاری و استخراج را تکمیل نماییم، می‌توانیم به ظرفیت 643 میلیون تن دست یابیم.

فکر می‌کنید آغاز دور جدید تحریم‌ها علیه فولاد، چه تاثیری بر زنجیره تولید فولاد کشور خواهد داشت؟

به هرحال وضع تحریم‌های اخیر علیه صنعت فولاد ایران، بی‌تاثیر نبوده اما این به آن معنا نیست که فعالیت معدنی و صنعتی ما متوقف شود، بلکه تنها هزینه‌های ما افزایش می‌یابد. امروزه، صنعت کنسانتره‌سازی، با تلاش‌های کارشناسان و متخصصین کشور، بومی شده و این گام بزرگی است که برداشته شده و باید به آن افتخار کنیم.

برای پیشگیری از معضل کمبود آب در کارخانه کنسانتره‌سازی چه تدابیری اندیشیده‌اید؟

مقداری از آب مصرفی ما از طریق تصفیه آب شور، تامین می‌شود و همچنین در نظر داریم تا بعد از اجرای شدن پروژه انتقال آب از خلیج فارس، سهمیه‌ای را خریداری کنیم. به این ترتیب، به نظر نمی‌رسد تا با کمبود آب مواجه شویم.

آیا شرکت شما در بورس حضور دارد؟

شرکت گهر زمین در بورس، حدود 146 درصد رشد داشته و در جایگاه دوازدهم قرار دارد و فرابورس نیز، جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است. امیدواریم تا همان‌طور که ما برای ارتقای ارزش سهام سهمامداران شرکت کوشش می‌کنیم، آن‌ها نیز متقابلا نسبت به مدیران، توجه و حمایت کافی را داشته باشند تا مدیران با ثبات مدیریتی خود بتوانند تلاش بیشتری را از خود نشان دهند.

گفت‌وگو: پوریا رنجبر

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تولید 14 میلیون تن گندله در دستور کار شرکت قرار دارد
هیات‌مدیره شرکت گهر زمین انتخاب شد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: