رشد تولید، محرک صعود کچاد
تغییرات 3 ماهه چادرملو در بورس

رشد تولید، محرک صعود کچاد

افزایش تولید کنسانتره و شمش شرکت چادرملو در ماه‌های اخیر، منجر به صعود ارزش کچاد در بازار بورس شده است. از طرفی، کاهش شدید قیمت جهانی سنگ آهن در اوایل ماه آگوست میلادی، تاثیر اندکی در قیمت هر سهم کچاد گذاشته است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات‌آنلاین»، از ابتدای سال جاری تاکنون، نماد کچاد، سهام شرکت چادرملو، تغییرات زیادی را پشت سر گذاشته است. در پایان سال 1397، سرمایه شرکت چادرملو 33 هزار و 500 میلیارد ریال بود و این شرکت در مجمع عمومی پایان سال 1397 تصمیم به افزایش 2 برابری میزان سرمایه خود گرفته بود. نخستین تغییر در فروردین ماه و اندکی پس از گشایش جدی بازار بورس در سال جدید آغاز شد. طی بازه 45 روزه، از اواخر فروردین تا نیمه اردیبهشت، با خوش‌بینی ایجادشده ناشی از اعلام پیش‌بینی میزان فروش شرکت چادرملو، ارزش نماد کچاد نیز در بازار بورس روند صعودی به خود گرفت؛ به طوریکه از 400 تومان برای هر سهم به 545 تومان رسید و حدود 36 درصد رشد داشت. سود محقق شده طی مدت مذکور بالاتر از پیش‌بینی بود و این امر به صعود ارزش سهام کمک کرد.

انتشار آمار تولید در اردیبهشت ماه نیز به رشد سهام کمک کرد. قیمت سهام که در این مقطع پس از رشد فروردین اندکی کاهش یافته بود تا به نقطه تعادلی جدید برسد، بار دیگر افزایش یافت. مطابق آمار ارائه شده در اریبهشت ماه، تولید کنسانتره آهن شرکت چادرملو، حدود 29 درصد و تولید شمش فولاد آن در حدود 20 درصد رشد داشت که منجر به صعود 10 درصدی در این بازه شد. نمودار 1، تغییرات قیمتی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو (نماد کچاد) در بازار بورس را نشان می‌دهد.

طی حد فاصل 4 تا 18خرداد، نماد کچاد در بازار بورس متوقف شده بود. این توقف به دلیل جلسه مجمع عادی در خصوص تقسیم سود سهام بود که در تاریخ 8 خرداد صورت گرفت. سود واقعی حاصل در سال 1397، بالغ بر 832 تومان به ازای هر سهم بود که 700 ریال آن بین سهام‌داران توزیع شد. به طور عادی پس از تقسیم سود، همواره قیمت و ارزش سهام افت می‌کند و در این مورد، با توجه به نسبت اندک سود توزیع شده، افت اولیه ارزش کچاد حدود 10 درصد طی یک هفته بود. به این ترتیب، در ابتدای تیر ماه، قیمت میانگین هر سهم به حدود 448 تومان رسیده بود. حدود 2 هفته بعد، با انتشار پیش‌بینی سود چادرملو، سهام بار دیگر جهشی نسبی داشت و با رشد 16.8 درصدی به 514 تومان رسید. تولید گندله شرکت چادرملو طی تیرماه، حدود 116 درصد رشد داشت که با استقبال بازار سرمایه مواجه شد. این محدوده قیمتی از اواخر تیر ماه تاکنون، ثابت مانده است.

یکی از عواملی که تاثیرگذار بود، کاهش قیمت جهانی سنگ آهن بود که هفته اول ماه اگوست میلادی (نیمه مردادماه) به وقوع پیوست. طی این مدت، قیمت سنگ آهن طی یک‌هفته حدود 23 درصد کاهش داشت و به 93 دلار در هر تن رسید. موج جدید جنگ‌های تجاری میان چین و آمریکا، عامل اصلی روند کاهشی قیمت سنگ آهن بود که با اقدام دولت چین که به کاهش ارزش یوان منجر شد، به سرعت تبدیل به یک محرک قوی برای سقوط قیمت سنگ آهن شد. مطابق انتظار قیمت جهانی سنگ آهن در ارزش نماد کچاد، تاثیر محدودی گذاشت و طی بازه افت قیمت سنگ آهن کاهش قیمت هر سهم کچاد، تنها حدود 6 درصد بود؛ چرا که در این زمینه، قیمت داخلی سنگ آهن، در سود و زیان این شرکت تاثیر بسیار بیشتری دارد.

انتهای پیام//

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: