با سیاست‌گذاری درست، می‌توان تحریم‌ها را دور زد
مدیرعامل شرکت کیان آلیاژ کاشان:

با سیاست‌گذاری درست، می‌توان تحریم‌ها را دور زد

مدیرعامل شرکت کیان آلیاژ کاشان که در زمینه تولید شمش‌های آلیاژی فعالیت می‌کند، درخصوص تاثیر تحریم‎ها بر بازار خرید و فروش محصولات آلومینیومی، گفت: ضربات پی‌درپی تحریم‌های وضع شده بر بازار خرید و فروش محصولات آلومینیومی به گونه‌ای بوده که امکان هرگونه فعالیتی از ما گرفته شده است و در حال حاضر تمایل و رغبتی میان تولیدکنندگان برای تولید محصولات آلومینیومی وجود ندارد، در هر حال با سیاست‌گذاری‌های درست می‌توان تحریم‌ها را دور زد.

حسین مقابلی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، درخصوص عدم تمایل تولیدکنندگان محصولات آلومینیومی به صادرات، اظهار داشت: شوک‌های مداومی که بر اثر وضع تحریم‌های آمریکا به تولیدکنندگان محصولات آلومینیومی، وارد شده عملا توان فعالیت‌های صادراتی را از ما گرفته است و تولیدکنندگان در شرایط فعلی با توجه به مشکلاتی که در زمینه تبادلات مالی، حمل و نقل و ... وجود دارد، رغبتی به صادرات محصولات خود به کشورهای همجوار ندارند.

وی درخصوص تامین مواد اولیه برای تولید شمش‌های آلیاژی آلومینیوم، بیان کرد: یکی از عمده مشکلاتی که سال گذشته با آن مواجه بودیم تامین شمش خالص آلومینیومی بود که البته در حال حاضر این مشکلات تاحدودی کاهش یافته است اما در شرایط فعلی و با توجه به وضع تحریم‌های فلزات، نمی‌توان پیش‌بینی مثبتی نسبت به بازار آلومینیوم در ماه‌های آتی داشت.

دولت در خصوص واردات آلومینا باید اقدامات موثر و زودهنگام انجام دهد

مدیرعامل شرکت کیان آلیاژ کاشان با اشاره به مشکلاتی که در زمینه تامین آلومینا به کشور وجود دارد، عنوان کرد: تامین آلومینا که برای تولید شمش خالص آلومینیومی ضروری است، تنها از طریق سیاست‌گذاری‌های کلان و دولتی امکان‌پذیر است و شرکت‌های تولیدکننده محصولات آلومینیوم نمی‌توانند وارد این حوزه شوند.

مقابلی در ادامه توضیح داد: امکان دور زدن تحریم‌ها و واردات آلومینا به کشور وجود دارد و دولت باید تا قبل از اینکه صنایع تولیدکننده محصولات آلومینیومی با مشکلات جدی مواجه شوند و کمبود یا نبود آلومینا مشکل‌آفرین شود، در زمینه واردات مواد اولیه اقدامات اساسی انجام دهد تا تحریم‌ها بیش از این نتوانند این صنعت درآمدزا را با مشکل مواجه سازد.

وی با اشاره به اتمام مهلت 90 روزه‌ای که دولت آمریکا برای معامله شرکت‌های خارجی با ایران در نظر گرفته بود، خاطرنشان کرد: تحریم‌های وضع شده برای صنایع فلزی از جمله آلومینیوم، قطعا می‌تواند بر افزایش قیمت، کمبود مواد اولیه، کاهش میزان صادرات و ... تاثیر بگذارد و هیچ فردی نمی‌تواند تاثیر این تحریم‌ها را انکار کند.

افزایش قیمت و دسترسی کم به مواد اولیه آلومینیومی

مدیرعامل شرکت کیان آلیاژ کاشان درخصوص تاثیر تحریم‌ها، بیان کرد: سال گذشته با بازگشت تحریم‌های هسته‌ای ازسوی آمریکا، در مرحله اول، تحریم‌ها موجب افزایش قیمت مواد اولیه آلومینیومی در کشور شد و در مرحله دوم، دسترسی به مواد اولیه را سخت و مشکل کرد همچنین افزایش قیمت مواد، علاوه بر اینکه تحت تاثیر تحریم‌ها بود، از سوء مدیریت‌ها و تاثیرات روانی منفی نیز نشات گرفت، با وضع تحریم‌ها، در کشور شاهد کاهش مواد اولیه ضروری بودیم و سپس با ادامه یافتن این تحریم‌ها، کارشکنی‌هایی در داخل صورت گرفت که تاثیر منفی این تحریم‌ها را مضاعف و چند برابر کرد.

مقابلی درخصوص تخریب بازار آلومینیوم توسط برخی از اشخاص سودجو، تاکید کرد: برخی از افراد سودجو از وضع تحریم‌های آمریکا بیشترین منفعت و سود را بردند؛ وضع تحریم‌ها، تامین مواد اولیه را در کشور به چالش کشید اما برخی اشخاص از این فرصت پیش آمده و البته سوءمدیریت‌های داخلی، استفاده کردند و سود بالایی بردند و بازار آلومینیوم را کاملا تخریب کردند.

وی با پیشنهاد راه‌حلی در جهت کاهش اثرات مخرب تحریم‌ها، بیان کرد: زمانی می‌توانیم شاهد کاهش اثرات مخرب تحریم‌ها بر صنایع تولیدی بخصوص آلومینیوم باشیم که مدیران دولتی در این زمینه کمترین دخل و تصرف را داشته باشند؛ اغلب تصمیم‌گیری‌های دولتی به جای پیش برد صنعت آلومینیوم در کشور، موجب از میان رفتن این صنعت شده است به همین خاطر پیشنهاد می‌کنم که این حوزه را به دست کاردانان بسپرند و اجازه دهند افرادی که در این زمینه متخصص هستند، نقش‌آفرینی کرده و با وضع قوانین بی‌جا و بیمورد تاثیر تحریم‌ها را چندین برابر نکنند.

متشنج شدن بازار آلومینیوم کشور

مدیرعامل شرکت کیان آلیاژ کاشان درخصوص شوک‌هایی که بازار آلومینیوم را تحت تاثیر قرار داد، گفت: با خروج آمریکا از برجام، شوک اولیه‌ای به بازار آلومینیوم تحمیل شد و بعد از آن، بیشترین سهم را در نابسامانی اوضاع، مدیران دولتی داشتند؛ به همین خاطر ظرف این مدت کوتاه شاهد چندین شوک در بازار آلومینیوم بودیم.

مقابلی با اشاره به نقش دولت در افزایش میزان اثرات مخرب تحریم‌ها، تصریح کرد: یکی از اقدامات صورت گرفته که تاثیر تحریم‌ها را چندین و چند برابر کرد و به تمام تولیدکنندگان محصولات آلومینیومی در کشور، آسیب زد، سهمیه‌بندی شمش در بازار بورس آلومینیوم بود، به‌گونه‌ای که هر اقدام یا تصمیم دولتی، در این مدت نه‌تنها موجب کاهش اثرات منفی تحریم‌ها نشد بلکه میزان خسارات وارده را افزایش داد، به همین خاطر معتقدم، تحریم‌ها توان تولیدکنندگان را کاهش داده اما از سوی دیگر، اقدامات نادرست، این صنعت را کاملا فلج کرده است.

وی درخصوص صادرات محصولات آلومینیومی به کشورهای همجوار، اظهار کرد: در حوزه صادرات محصولات آلومینیومی نمی‌توان وارد شد؛ به عنوان مثال شرکت کیان آلیاژ کاشان که تولیدکننده شمش آلیاژی است و سال‌ها در این زمینه فعالیت کرده و تولیداتی داشته، نمی‌خواهد محصولات تولید شده خود را صادر کند، که این عدم رغبت به صادرات به دو دلیل عمده است، در وهله اول تحت تاثیر تحریم‌ها، نمی‌توانیم تولیدات خود را با قیمت مناسب در بازارهای جهانی عرضه کنیم و فروش در بازارهای خارجی برای ما مقرون به صرفه نیست و مجبوریم که محصولات خود را با قیمت پایین‌تری، عرضه کنیم.

مدیرعامل شرکت کیان آلیاژ کاشان در ادامه افزود: دلیل دوم عدم رغبت تولیدکنندگان به صادرات محصولات آلومینیومی، بروکراسی اداری در کشور است، این بروکراسی اداری به اندازه‌ای است که تمام وقت و انرژی را از تولیدکنندگان می‌گیرد؛ اگرچه دولت در زمینه صادرات محصولات فلزی به کشورهای همسایه قول همکاری و مساعدت‌هایی داده بود اما در این مدت، هیچ اقدامی در جهت بهبود روند صادراتی صورت نگرفت به همین جهت به جای بازاریابی در بازارهای خارجی، ما ترجیح می‌دهیم در داخل کشور بازاری برای فروش محصولات تولیدی پیدا کنیم، به همین خاطر، معتقدم دولت نه تنها اقدامی در جهت کاهش میزان اثرات مخرب تحریم‌ها انجام نداده بلکه تاثیر تحریم‌ها را افزایش داده است.

مقابلی به بسترسازی‌ها و ایجاد زیرساخت‌هایی که باید در این مدت برای از بین بردن اثرات تحریم‌ها در کشور صورت می‌گرفت، اشاره و بیان کرد: اگر از سوی دولت و وزارتخانه‌های مربوطه اقداماتی در جهت از میان بردن یا کاهش اثرات منفی تحریم‌ها انجام می‌گرفت، هماکنون شاهد این میزان رانت‌خواری در این زمینه نبودیم به گونه‌ای که کمتر کسی حاضر است وارد حوزه تولید محصولات آلومینیومی شود و به صورت کلی افراد بیشتر به سمت گرفتن رانت دولتی تمایل دارند و علاقه‌ای به تولید ندارند.

تحریم‌ها امکان خرید آمیژان‌ها را از ما گرفته است

وی درخصوص روند تولید شمش آلیاژی در کارخانه‌ها، اظهار کرد: تولیدکنندگان شمش‌های آلیاژی علاوه بر خرید شمش‌های خالص آلومینیومی و ضایعات، باید آمیژان‌های مورد نیاز خود را نیز خریداری کنند که وضع این تحریم‌ها امکان خرید آمیژان‌ها را از ما گرفته است و در حال حاضر برای خرید سیلیس، منیزیم، منگنز، تیتان و ... با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستیم.

مدیرعامل شرکت کیان آلیاژ کاشان در پایان، گفت: تحریم‌ها علاوه بر اینکه موجب کاهش میزان صادرات محصولات آلومینیومی به سایر کشورها شد، مانعی اساسی برای تبادلات مالی نیز بوجود آورد و همچنین حمل و نقل محصولات تولیدی کشور به کشورهای همسایه را نیز با مشکل مواجه کرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تولید آلومینا یک سوم نیاز کشور است
حفظ زنجیره فولاد، مهم‌ترین هدف شرایط تحریمی
دخالت دولت در صنعت، تبعات تحریم را تشدید می‌کند
در پی تخلف مالی، موجودی Dezheng Resources به مزایده گذاشته شد
برای فرار از اثرات تحریم‌ها باید زیرساخت‌ها را بهبود بخشید
قیمت مواد ظروف آلومینیوم کاهش پیدا کرده است
آلومینیوم ظرفی، بیشترین افزایش قیمت را داشت
قیمت آلومینیوم رشد داشت
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
همایش دنیای اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: