صادرات از طریق کشورهای همسایه، راه دور زدن تحریم‌ها
مدیرعامل شرکت پگاه آلومینیوم اراک:

صادرات از طریق کشورهای همسایه، راه دور زدن تحریم‌ها

مدیرعامل شرکت پگاه آلومینیوم اراک که در زمینه تولید مقاطع آلومینیومی فعالیت می‌کند، در خصوص تاثیر تحریم‌ها بر صنایع پایین‌دستی، گفت: تاثیر تحریم صنایع فلزی، بر فعالیت شرکت‌های متوسط و کوچک فعال در صنعت آلومینیوم اندک و ناچیز بوده؛ البته عوامل چندی در بی‌تاثیر شدن تحریم‌ها بر صنایع پایین‌دستی دخیل بوده است.

محسن رحیمی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، درمورد عواملی که تاثیر تحریم‌ها را بر صنایع پایین‌دستی و متوسط از میان برده است، اظهار داشت: پس از وضع تحریم‌ها، فرصت واردات و صادرات محصولات آلومینیومی از تجار فعال در این زمینه گرفته شد و به همین خاطر بازار داخلی برای تولیدکنندگان محصولات آلومینیومی با توجه به نبودن رقبای خارجی بهتر شد و بازار داخلی توانست جای بازارهای از دست رفته بین‌المللی را بگیرد، به همین خاطر معتقد هستم که این تحریم‌ها به صنایع پایین‌دستی آسیبی وارد نکرده است.

وی درمورد تاثیر تحریم‌ها بر صنایع بالادستی آلومینیومی، بیان کرد: تاثیر تحریم‌ فلزات که از سوی آمریکا بر علیه ایران وضع شد، بیشتر موجب از بین رفتن بازار و فعالیت صنایع بالادستی آلومینیومی شد، به گونه‌ای که شرکت‌های تولیدکننده شمش خالص آلومینیومی پس از وضع تحریم‌ها بخش اعظم درآمد ارزی خود را از دست دادند.

منع صادرات تاثیری بر صنعت تولید محصولات آلومینیومی نداشت

مدیرعامل شرکت پگاه آلومینیوم اراک درخصوص منع صادرات در پی وضع تحریم‌ها و تاثیر آن بر کاهش درآمدزایی شرکت‎‌های تولیدکننده محصولات آلومینیومی، عنوان کرد: مواد اولیه و امکانات زیرساختی برای تولید محصولات آلومینیومی هیچ‌گاه بیش از نیاز داخلی نبوده است، به همین دلیل نتوانستیم در بحث صادرات ورود کنیم، در واقع ما قبل از وضع تحریم‌ها نیز در بحث صادرات محصولات آلومینیومی فعالیت چندانی نداشتیم که بخواهیم بگوییم تحریم‌ها این بازار بین‌المللی را از تولیدکنندگان ما گرفته است.

رحیمی درباره تاثیر تحریم‌ها بر آلیاژسازی، مطرح کرد: بیشتر تاثیری که صنایع آلومینیومی از تحریم‌ها گرفته، بحث واردات بوده است؛ با اینکه میزان تاثیرگذاری تحریم‌ها بر صنایع تولیدی کوچک به نسبت صنایع بالادستی نبوده است اما نمی‌توان تاثیر منفی که تحریم‌ها بر تهیه مواد اولیه و آمیژان‌ها داشته، را نادیده گرفت؛ مثلا کروم و منیزیم که قیمت جهانی آن دو هزار و 600 دلار به ازای هر کیلوگرم بوده و تولیدکنندگان براساس این قیمت باید در بازار داخلی 35 هزار تومان به ازای هرکیلوگرم پرداخت کنند اما شاهد هستیم که امکان خرید این آمیژان‌ها با این قیمت برای ما وجود ندارد و در شرایط فعلی ما مجبور هستیم بیش از دو برابر ارزش واقعی، برای خرید این محصولات پرداخت کنیم.

وی با اشاره به صادرات محصولات آلومینیومی به کشورهای همسایه، اظهار کرد: با توجه به اینکه در سال‌های اخیر، شرکت‌های بزرگ تولیدکننده محصولات آلومینیومی براثر تحریم‌ها نتوانستند به فعالیت خود در این حوزه ادامه دهند، فرصت در اختیار شرکت‌های متوسط قرار گرفت و آن‌ها توانستند میزان تولیدات خود را افرایش دهند و محصولات خود را به کشورهای همسایه صادر کنند به گونه‌ای که در حال حاضر شرکت پگاه آلومینیوم اراک محصولات خود را به عراق صادر می‌کند.

نبود صادرات شمش خالص به نفع تولیدکننده داخلی شد

مدیرعامل شرکت پگاه آلومینیوم اراک درخصوص از بین رفتن بازارهای صادراتی شمش‌های خالص آلومینیومی، بیان کرد: پس از تحریم‌ها امکان صادرات شمش خالص تولید شده در شرکت‌های مادر به سایر کشورها از بین رفت و به همین خاطر شرکت‌های تولیدکننده داخلی راحت‌تر ‌توانستند شمش خالص مورد نیاز خود را تهیه کنند و رقابت برای خرید شمش خالص آلومینیومی میان تولیدکننده داخلی و خارجی از میان رفت و این نبود صادرات شمش‌های خالص به نفع تولیدکنندگان داخلی تمام شد.

رحیمی با اشاره به مشکلاتی که در سال‌های گذشته برای خرید شمش آلومینیومی در کشور وجود داشته، تصریح کرد: سال‌های گذشته برای خرید شمش آلومینیومی محدودیت‌هایی داشتیم برای مثال به شرکت پگاه آلومینیوم که ظرفیت تولیدی 5 هزار تن را دارد، ماهیانه 20 تن سهمیه تعلق می‌گرفت اما در حال حاضر می‌توانیم به اندازه نیاز و براساس میزان تولید، از آلومینیوم‌سازی شمش خالص خریداری کنیم که این اتفاق منتج از عرضه داخلی شمش و محدودیت‌های صادراتی است.

وی در خصوص تامین آمیژان‌های ضروری، بیان کرد: افزایش قیمت آمیژان‌ها در سال‌های اخیر به اندازه‌ای چشمگیر بوده که موجب شده به هزینه‌های دیگری همچون هزینه حمل و نقل، دستمزد و .... توجهی نداشته‌ باشیم و عامل اصلی کاهش میزان تولیدات شرکت‌های تولیدکننده محصولات آلومینیومی، آمیژان‌ها بوده است.

تحریم‌ها واردات پودر آلومینا به کشور را سخت کرده است

مدیرعامل شرکت پگاه آلومینیوم اراک درخصوص تاثیر تحریم‌ها بر تهیه آلومینای مورد نیاز برای تولید شمش آلومینیومی، اظهار کرد: تحریم‌های وضع شده برعلیه ایران، امکان واردات پودر آلومینا را به کشور با مشکلات عدیده‌ای مواجه ساخته و در آینده ممکن است، این مشکلات بیشتر شود؛ به گونه‌ای که صنایع بالادستی نتوانند مواد اولیه مورد نیاز خود را برای تولید شمش خالص تهیه کنند؛ در مراحل بعدی نیز ممکن است، شرکت‌های آلیاژساز و مصرف‌کننده شمش‌های خالص با مشکل مواجه شوند.

رحیمی تنها راه دور زدن تحریم‌ها را اینگونه بیان کرد: امکان دورزدن تحریم‌ها از طریق کشورهای همسایه وجود دارد، به ‌این شکل که با راه‌اندازی کارخانه‌های ذوب و شمش‌ریزی در کشور عراق، تولید شمش خالص را در آن کشور انجام دهیم.

وی با پیشنهاد راه‌حلی در جهت کاهش هزینه‌های تمام شده برای تولید شمش آلیاژی، توضیح داد: کشورهای همسایه از جمله عراق و کشورهای دوست مثل سوریه دسترسی بهتری به مواد اولیه دارند و راحت‌تر می‌توانند مواد اولیه را تامین کنند، همچنین در زمینه خرید آمیژان‌ها با مشکلات تبادلاتی همچون ما، مواجه نیستند و به همین جهت عقیده دارم که اگر در کشور عراق کارخانه‌ای برای تولید شمش تاسیس کنیم، می‌توانیم تحریم‌ها را دور بزنیم و شمش خالص یا آلیاژی را با قیمت کمتری تولید و وارد کنیم.

از نقص دانش کشورهای همسایه می‌توانیم بهره‌ببریم

 مدیرعامل شرکت پگاه آلومینیوم اراک در ادامه خاطرنشان کرد: کشورهای همسایه همانند ما دانش فنی لازم برای تولید محصولات آلومینیومی را در اختیار ندارند و ما می‌توانیم از نقص آن‌ها بیشترین بهره را ببریم و تمام مراحل تولید را در آن کشورها انجام دهیم و در نهایت شمش آلیاژی را وارد کنیم.

وی درخصوص افزایش خرید کشورهای دیگر از ایران، عنوان کرد: به دلیل تفاوت نرخی که میان کشور ما و کشورهای همسایه همانند عراق و ترکیه و جود دارد؛ این کشورها ترجیح می‌دهند که محصولات مورد نیاز خود را از ما خریداری کنند و اگر مشکلات تحریم‌ها و موانع پیش‌رو (همچون حمل ونقل) کاهش یابد، قطعا وضعیت صادرات بهبود خواهد یافت.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تولید آلومینا یک سوم نیاز کشور است
تحریم‌ها را نباید نادیده می‌گرفتند
صنایع آلومینیومی کشور با تحریم‌ها دچار بحران شده است
تحریم فلزات، قیمت محصولات را افزایش داده است
شمش خالص آلومینیومی عرضه می‌شود
فروش شرکت آلومراد کاهش یافت
ضایعات زینک بیشترین میزان افزایش قیمت را داشته است
امضای قرارداد ساخت نخستین کارخانه تولید آلومینا با بوکسیت معدن خارجی
حفظ زنجیره فولاد، مهم‌ترین هدف شرایط تحریمی
دخالت دولت در صنعت، تبعات تحریم را تشدید می‌کند
روند صعودی فعالیت شرکت آلومینیوم ایران
در پی تخلف مالی، موجودی Dezheng Resources به مزایده گذاشته شد
برای فرار از اثرات تحریم‌ها باید زیرساخت‌ها را بهبود بخشید
قیمت مواد ظروف آلومینیوم کاهش پیدا کرده است
آلومینیوم ظرفی، بیشترین افزایش قیمت را داشت
قیمت آلومینیوم رشد داشت
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: