تامین سرمایه در گردش، اولویت واحدهای تولیدی
مدیرعامل شرکت جهان بام دلیجان در گفت‌وگو با «فلزات ‌آنلاین» مطرح کرد؛

تامین سرمایه در گردش، اولویت واحدهای تولیدی

مدیرعامل شرکت جهان بام دلیجان گفت: متاسفانه شرکت ما به‌ دلایل گوناگون از جمله عدم تامین سرمایه در گردش کافی از سوی بانک‌ها دو سال قبل تعطیل شد و هنوز هم این مشکل وجود دارد. هر چند از سوی استانداری و بانک‌ها وعده‌هایی مبنی بر حل مشکل تامین سرمایه در گردش شرکت جهان بام دلیجان داده شده اما تا این لحظه اتفاق مثبت و قابل ذکری رخ نداده است.

عباس رحمانی در گفت‌وگو با پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» درخصوص علل تعطیلی شرکت جهان بام دلیجان، اظهار داشت: سه سال قبل قیمت مواد اولیه به یکباره افزایش چشمگیری یافت و بنابراین به‌دلیل نبود سرمایه در گردش کافی و عدم تامین به‌موقع مواد اولیه مجبور به تعطیلی خطوط تولید شدیم. البته قبل از تعطیلی، تولید کاتد را از طریق خرید ضایعات انجام می‌دادیم. با اینکه برخی از واحدهای تولیدی کاتد مس به‌دلیل کمبود ماده اولیه با مشکل مواجه شده بودند، شرکت جهان بام دلیجان به این مساله دچار نشد.

مدیرعامل شرکت جهان بام دلیجان با بیان اینکه پیش از تعطیلی خط تولید مجبور بودیم، مواد اولیه را از بازار آزاد تامین کنیم، اذعان کرد: تامین مواد اولیه هزینه نسبتا زیادی به شرکت تحمیل می‌کرد و همین مساله در نهایت به تعطیلی خط تولید انجامید؛ نکته مهم‌تر این است که قبل از تعطیلی برای تامین مواد اولیه ناچار بودیم از دیگر شهرها خوراک مورد نیاز یعنی ضایعات و قراضه مسی را تامین کنیم که این مساله هزینه‌بر و زمان‌بر بود.

وی در خصوص بازگشت به تولید تصریح کرد: سرمایه در گردش اولویت اصلی این شرکت بوده و یک مصوبه نیز برای تامین نقدینگی مورد نیاز جهت وام از بانک به مبلغ دو میلیارد تومان اخذ شده است تا خط تولید در این مجموعه احیا شود. امیدواریم در صورت همکاری بانک و تامین سرمایه در گردش کافی و به‌موقع، از اوایل شهریور ماه تولید در این مجموعه آغاز شود.

تغییر خط تولید جهان بام دلیجان

رحمانی اعلام کرد: با توجه به تغییر خط تولید و رویکرد جدید شرکت مبنی بر تکمیل زنجیره از معدن تا محصول نهایی (شمش مس)، دسترسی و تامین به‌موقع مواد اولیه و همچنین انتخاب روش هیدرومتالورژی برای تولید شمش مس، قطعا قیمت تمام شده تولید نسبت به روش قبلی کاهش پیدا می‌کند.

مدیرعامل شرکت جهان بام دلیجان با اشاره به اینکه در تغییر خط تولید روش هیدرومتالورژی و استفاده از خاک اکسیدی معدن به‌عنوان ماده اولیه را انتخاب کردیم، تصریح کرد: خوشبختانه فاصله معادن تا محل کارخانه حداکثر 25 کیلومتر است. بنابراین از نظر مسافت صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه خواهد شد؛ بنابراین تامین خوراک از معدن در مقایسه با خرید قراضه و ضایعات بسیار ارزان‌تر تمام می‌شود.

وی با بیان اینکه برای فعال کردن مجددا خط تولید، باید رویه و سیستم کاری خود را تغییر دهیم، گفت: تغییر خط تولید و محصول در حال رخ دادن است. به‌طور مثال در گذشته به تولید مس کاتد می‌پرداختیم، در حالی که با خط تولید جدید، تنها شمش مس تولید خواهیم کرد. در این زمینه یک کوره جدید را خریداری کردیم که کارکنان بخش فنی در حال نصب و راه‌اندازی آن هستند.

رحمانی در خصوص تامین خوراک و ماده اولیه تولید عنوان کرد: در حال حاضر چندین معدن در استان زنجان وجود دارند که با این معادن قراردادهای بلندمدت برای تامین ماده اولیه به امضا رسیده و قرار است با ارسال سنگ مورد نیاز، تولید در این مجموعه آغاز شود. ضمن اینکه معدن نیز اجاره کردیم و بخشی از خوراک مورد نیاز نیز از این محل تامین خواهد شد.

مدیرعامل شرکت جهان بام دلیجان تصریح کرد: با توجه به ماهیت خاک‌های معدنی مس در استان زنجان که عمدتا اکسیدی هستند، بنابراین روش تولید در خطوط جدید به‌صورت هیدرومتالورژی خواهد بود. در این رابطه ظرفیت تولید این شرکت روزانه 200 تن خاک است که با توجه به عیار متوسط و نیز سایر مسائل، میزان تولید مس به حدود 1.5 تا 2 تن شمش مسی در روز خواهد رسید.

 

وی در خصوص وضعیت بازار مس و فروش این شرکت پس از تولید، خاطرنشان کرد: قطعا برای بازار و فروش محصول نیز تدابیر لازم اندیشیده شده است. در این رابطه با چندین مشتری و واسطه در خارج از کشور به‌ویژه در کشورهای همسایه مذاکراتی صورت گرفته است تا پس از تولید نخستین محصولات، فرآیند صادرات شمش نیز انجام شود. ذکر این نکته ضروری است که صادرات کاتد مس ممنوع، اما شمش مس آزاد است. بنابراین نگرانی بابت فروش صادراتی نداریم. هر چند که این مذاکرات به قرارداد منجر نشده اما توافقات اولیه حاصل شده است. به‌طوری که برخی مشتریان از کارخانه و خط تولید بازدید کرده‌اند و رزومه شرکت نیز به آن‌ها ارائه شده است. در این توافق، طرف‌های خارجی به‌طور ضمنی حاضر شده‌اند پس از تولید، قرارداد بلندمدت سه‌ساله برای خرید محصول به‌امضا برسانند. قیمت فروش نیز برمبنای قیمت‌های جهانی خواهد بود. قرار شده است که پس از تولید محصول در شرکت جهان بام دلیجان، مجددا خریداران به کارخانه بیایند و با مشاهده محصول و کیفیت آن، قرارداد نهایی به امضا برسد.

مسئولان به شعارها عمل کنند

رحمانی با گلایه نسبت به اینکه همواره از رسانه‌ها و صدا و سیما وقتی مسئولان صحبت می‌کنند، خبرهای خوشی شنیده می‌شود، عنوان کرد: باید دید که در عمل چه اتفاقی می‌افتد؛ آیا به همه صحبت‌ها، وعده‌ها و شعارها مبنی بر ایجاد رونق در تولید عمل می‌شود؟ بارها اتفاق افتاده است که با استاندار و سایر مسئولان برای فعال شدن مجدد خط تولید جلسات متعددی برگزار کرده‌ایم و وعده‌های بسیاری به ما دادند، حتی همان‌طور که گفته شد قرار است یک وام دو میلیارد تومانی برای تامین سرمایه در گردش به شرکت ما اختصاص یابد، اما مشخص نیست چه زمانی این وعده‌ها به معنای واقعی تحقق یابند.

مدیرعامل شرکت جهان بام دلیجان در پایان انتظارات خود را از مسئولان این‌گونه بیان کرد: انتظاری که به‌عنوان تولیدکننده از مسئولان داریم آن است که سد راه تولید نشوند، در این صورت توقع حمایت را نخواهیم داشت. شاید در این وضعیت، اغلب تولیدکنندگان به مسئولان و وعده‌های آن‌ها امید چندانی نداشته باشند. آن‌ها اگر بتوانند با سرمایه خودشان امور را به پیش می‌برند. روند بروکراسی‌های اداری به‌قدری طولانی و سخت است که تولیدکننده بعضا خسته و از وضعیت ناامید می‌شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
٨٠ درصد واحدهای تولیدی فعال است
۲۹ واحد تولیدی راکد در قزوین به چرخه تولید بازگشتند
وضعیت بازار کاتد مطلوب نیست
نگاه نادرست برخی سازمان‌ها نسبت به تولیدکنندگان
کیفیت کاتد لیچینگی هیچ تفاوتی با کاتد ذوبی ندارد
به‌دلیل عقب‌نشینی شرکا، پروژه موفق ما متوقف شد
ادعای کمک به تولیدکنندگان به عمل تبدیل شود
نبود زیرساخت، بزرگ‌ترین معضل پروژه‌های معدنی
صنعت کاتد مس لیچینگ، صنعت سبز است
تولیدکننده در ایران باید عاشق و دیوانه باشد
ظرفیت تولید کاتد مسی کشور بیش از تولید فعلی آن است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: