معامله 420 هزار تنی شمش بلوم فخوز در بورس کالا طی 5 ماه/ فولاد خوزستان یک هزار و 600 میلیارد تومان از فروش در بورس کالا درآمد کسب کرد

معامله 420 هزار تنی شمش بلوم فخوز در بورس کالا طی 5 ماه/ فولاد خوزستان یک هزار و 600 میلیارد تومان از فروش در بورس کالا درآمد کسب کرد

در شرایطی که 5 ماه از سال 98 گذشته، فولاد خوزستان خود را به‌عنوان بزرگ‌ترین عرضه‌کننده بلوم فولادی در بورس کالا مطرح کرده است و این شرکت با معامله 420 هزار تنی توانست، 48 درصد از معاملات این محصول را به‌نام خود ثبت کند. روند عرضه و معاملات منظم این شرکت در 5 ماه گذشته ادامه داشته و حتی با وجود چالش‌هایی در قیمت عرضه و میزان ماهانه آن، روند خود را حفظ کرده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، معاملات بلوم فولادی از ابتدای سال جاری تحت تاثیر دستورالعمل‌های وزرات صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت زیرا این وزراتخانه همه تولیدکنندگان این محصول را ملزم به عرضه حداقل 75 درصد از محصولات خود در بورس کالا کرده بود و این تولیدکنندگان در صورتی مجوز صادرات را دریافت می‌کردند که حداقل کف عرضه را رعایت می‌کردند. طی سه ماه ابتدایی سال وضعیت به همین منوال پیش می‌رفت تا اینکه اندکی از تقاضای موجود در بازار کم شد و قراردادهای جدید صادراتی میان تولیدکنندگان ایرانی و مشتریان خارجی به امضا رسید. بنابراین قدری در عرضه داخلی و رعایت دستورالعمل مزبور وقفه پدید آمد. ضمن اینکه قیمت‌های عرضه نیز مورد اعتراض تولیدکنندگان قرار گرفت. هر چند که فعلا عرضه بلوم و بیلت فولادی به روال گذشته (نه طبق دستورالعمل) انجام می‌شود.

نمودار 1 حاکی از آن است که فولاد خوزستان به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات نیمه‌نهایی فولاد از ابتدای سال جاری تا کنون 420 هزار تن شمش بلوم خود را در بورس کالا عرضه کرده است که توانسته تمامی این محصولات را به فروش برساند. این شرکت با تقاضای یک میلیون 163 هزار تنی برای محصولات خود مواجه شد.

فخوز توانست طی 5 ماه عرضه، یک هزار و 600 میلیون تومان درآمد از این محل کسب کند. میزان معاملات فخوز در 5 ماه ابتدای سال، 48 درصد از کل معاملات انجام شده و میزان فروش این شرکت نیز 49 درصد از کل فروش انجام شده در بورس کالا را شامل می‌شد.

نمودار 2 حاکی از آن است که میانگین قیمت عرضه فولاد خوزستان در بورس کالا طی 5 ماه گذشته حدود 33 هزار و 281 ریال به‌ازای هر کیلوگرم بود. اما میانگین قیمت معاملات این شرکت طی همین مدت به 38 هزار و 303 ریال به‌ازای هر کیلوگرم رسید. همچنین نمودار 2 گویای آن است که قیمت عرضه و معامله این شرکت طی این 5 ماه ابتدا یک روند صعودی را طی کرد و در اردیبهشت ماه به اوج خود رسید؛ به‌طوری که قیمت عرضه فخوز در این ماه به بیش از 35 هزار ریال به‌ازای هر کیلوگرم رسید و نیز قیمت معامله این شرکت از 43 هزار ریال عبور کرد. اما پس از آن، به‌تدریج قیمت شمش بلوم فخوز وارد فاز کاهشی شد و تا اواسط تیر ماه ادامه یافت. به‌طوری که قیمت عرضه این شرکت از 32 هزار ریال به‌ازای هر کیلوگرم پایین‌تر رفت. ضمن اینکه قیمت معامله آن نیز حتی به کمتر از 34 هزار ریال به‌ازای هر کیلوگرم رسید.

قدر مسلم این است که فولاد خوزستان همواره روند عرضه شمش بلوم خود را در بورس کالا حفظ کرده و آمار معاملات ماهانه این شرکت نیز گویای همین مطلب است. هر چند که دستورالعمل‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر رعایت عرضه مد نظر این وزارتخانه چالش‌هایی را به‌وجود آورد. با این وجود فخوز بزرگ‌ترین عرضه‌کننده شمش بلوم فولادی در بورس کالا باقی ماند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
بررسی افزایش سهم فولاد خوزستان از شبکه ریلی کشور
تعدیل قیمت فخوز پس از رشد 30 درصدی
کام سهامداران فخوز شیرین شد
نوسان ارزش بازار فخوز در نوسان بورس
سهم 51 درصدی فخوز در معاملات بلوم
فخوز به‌دنبال تکمیل زنجیره ارزش است
درآمد 99 میلیارد تومانی فخوز از معامله بلوم
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
همایش دنیای اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: